Co to jest strzecha?

Strzecha to pokrycie dachowe ze słomy lub trzciny wykonywane na dachach o dużym spadku. Grubość strzechy na budynkach mieszkalnych wynosi około 35 cm.

Dawniej strzechę wykonywano ze słomy żytniej, która musiała być skoszona jeszcze jako zielona. Materiał był czyszczony z chwastów i zanieczyszczeń. Słomę układało się od dołu warstwowo w taki sposób, aby kolejna warstwa przykrywała połowę poprzedniej. Na kalenicy układało się drewniane kozły i przybijało kołki w poprzek dachu dla ochrony przed wiatrem.

Obecnie rzadko kryje się dachy słomą, najczęściej jest to trzcina, która jest bardziej trwała i wolniej gnije.

Współczesne strzechy wykonuje się głównie z trzciny. Ta powinna być jednoroczna, średniej grubości io wilgotności 15 proc. Do krycia nadają się łodygi proste, bez zakrzywień izałamań, najlepiej odługości do 2 metrów oraz do 9 milimetrów średnicy.

Dach z trzciny wymaga odpowiednio stromego nachylenia. Ma to wpływ na charakterystyczne proporcje wzajemnych relacji wysokości dachu iścian, usytuowania komina przy kalenicy, wysięgu okapu iinnych detali domu. Strzecha stanowi przez to dominantę przesądzającą nie tylko owyrazie architektonicznym domu, lecz także wpływa na kształt jego układu funkcjonalno-przestrzennego. Ztego powodu optymalne nachylenie połaci przykrytej trzciną powinno wynosić 45°- 52°. Lepiej też wdachu krytym strzechą zrezygnować zokienpołaciowych na rzecz pionowych. Przełamią one masywną bryłę dachu oraz łatwiej będzie je szczelnie wokół pokryć.

Zalety dachów ze strzechy

Jednym zpowodów, dla którego wraca się do tradycyjnych metod krycia dachu, są wysokie walory termoizolacyjne iakustyczne technologii tradycyjnych. Przykładowo, słomiana strzecha, której grubość wynosi 28-40 cm, gwarantuje optymalny mikroklimat pomieszczeń, chroniąc je latem przed przegrzaniem lub zimą przed utratą ciepła. Wdodatku dach taki oddycha, umożliwiając wymianę powietrza.

Strzecha nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wzasadzie wystarczy co 5 lat zaimpregnować taki dach przed ogniem iregularnie usuwać zniego mech, zapobiegając wten sposób zawilgoceniu, które może powodować butwienie strzechy. Wtym celu dobrze używać odpowiednich preparatów impregnujących, pamiętając, iż stosowanie środków solnych jest niedopuszczalne. Te, zracji niezbyt dobrej chłonności trzciny, spływają zpierwszym deszczem. Tak czy inaczej, nawet jeśli dojdzie do miejscowego zniszczenia połaci, wystarczy jedynie wymienić jej fragment. Kolor uzupełnienia wyrówna się mniej więcej po roku.

Wreszcie na trzcinowym dachu nie trzeba montować rynien, okap jest wysunięty tak daleko, że spływająca woda nie niszczy elewacji.

Wady dachów ze strzechy

Wadą strzechy jest zpewnością jej waga, która dochodzi nawet do 75 kg/m2, zatem decydując się na tego typu pokrycie, musimy liczyć się zsolidną konstrukcją więźby. Strzecha udoskonalona, pokryta specjalnymi powłokami przeciwogniowymi iimpregna cyjnymi nie pozostaje obojętna dla zdrowia człowieka.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl