Jak dobrze zamontować haki rynnowe?


Montaż rynny to jedyny sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu i tym samym uniknięcie zalewania fundamentów czy elewacji. Efektywność działania instalacji zależy od poprawności przeprowadzonych działań montażowych – wszelkie błędy mogą sprawić, że nie będzie on wystarczająco szczelny, drożny albo trwały. Warto więc dowiedzieć się, jak zamontować haki rynnowe, które stanowią jeden z najważniejszych elementów całego systemu. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci przeprowadzić cały proces sprawnie i skutecznie.


Czym są haki rynnowe i dlaczego ich prawidłowy montaż jest tak istotny?

Hak rynnowy (nazywany również rynhakiem lub uchwytem rynnowym) to element systemu odprowadzania wody, którego zadaniem jest podtrzymywanie oraz mocowanie rynny do ściany. Zwykle akcesoria tego typu tworzone są ze stali albo PVC, a dzięki ogromnej różnorodności wymiarów czy kształtów, z łatwością można dopasować je zarówno do średnicy, jak i przekroju rynny, a ich montaż nie należy do najtrudniejszych. Aby jednak przebiegł bezbłędnie, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. Dlaczego odpowiednie mocowanie haków rynnowych jest tak istotną kwestią? Przede wszystkim dlatego, że stabilizują cały system i powodują, że będzie trwały oraz skuteczny na przestrzeni wielu lat. Co więcej, haki rynnowe mają kluczowe znacznie w zakresie wyznaczania spadku rynien, w dużej mierze przyczyniając się do tego, że woda będzie bezproblemowo i sprawnie odprowadzana, nawet podczas dużych opadów.

Rodzaje haków rynnowych – które rozwiązanie wybrać?

Zanim przejdziemy do zasad montażu haków rynnowych, warto wspomnieć, że na rynku dostępne są odmienne rozwiązania, które różnią się budową oraz sposobem montażu. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje haków – doczołowe oraz nakrokwiowe. Haki doczołowe, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są bezpośrednio do deski czołowej okapu (tzw. wiatrownicy) i najczęściej wykonuje się je ze stali. Niestety, nie pasują do wszystkich rodzajów dachów. Jeżeli w okapie nie ma deski czołowej alternatywą są haki nakrokwiowe (nazywane również hakami dokrokwiowymi). Pozwalają na montaż rynien bezpośrednio do krokwi, co jest rozwiązaniem preferowanym przez wielu dekarzy. Co więcej, tego rodzaju haki są bardziej uniwersalne od doczołowych – sprawdzają się w przypadku systemów rynnowych ze stali i PCV, a także bez względu na przekrój rynien.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju dachu oraz możliwości montażowych – jeżeli w Twoim okapie znajduje się deska czołowa, postaw na hak doczołowy. Jeżeli natomiast jej nie wybierz hak dokrokwiowy. Pamiętaj! Poza rodzajem haka, znaczenie ma również to, z jakiego materiału został on wykonany. My szczególnie polecamy ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia haki rynnowe ze stali, które znajdziesz w naszej ofercie.


Montaż haków rynnowych – na co warto zwrócić uwagę?

Montując haki do rynien, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oto te najważniejsze, dzięki którym cały proces zakończy się pełnym sukcesem!


Po pierwsze – prawidłowy spadek

Rynna powinna tworzyć grawitacyjny system odprowadzania wody, co w praktyce oznacza, że podczas jej montażu należy zachować odpowiedni spadek na całej długości orynnowania. Do jego wyznaczenia niezbędne okażą się właśnie haki rynnowe. Jaki spadek przy montażu rynien będzie odpowiedni? Około 1-3 mm na każdy metr bieżący. Warto więc w pierwszej kolejności ustalić miejsce odpływu, od którego prowadzone będą rury spustowe, a następnie przytwierdzić skrajne haki tak, by jeden z nich znalazł się tuż przy odpływie, a drugi w najbardziej oddalonej części dachu. Uwaga! Jeżeli chcesz ułatwić sobie montaż pozostałych elementów systemu, możesz pomiędzy skrajnymi hakami rozciągnąć sznurek (albo żyłkę).

Po drugie – zachowanie odpowiednich odległości

Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ niezachowanie prawidłowych odległości może doprowadzić do odkształcania się albo pękania rynien (np. w wyniku zbyt dużego obciążenia wodą, śniegiem lub lodem). Co ile montuje się haki rynnowe? Standardowo co 50 cm (maksymalnie 60 cm). Używaj do tego odpowiednich wkrętów – najlepiej samowiercących ze stali węglowej. Pamiętaj jednak, że ich wybór uzależniony jest od rodzaju stosowanych rozwiązań (prawdopodobnie otrzymasz odpowiednie akcesoria przy zakupie haków).

Po trzecie – założenie rynien na haki

Po zamontowaniu haków do rynien i upewnieniu się, że są one stabilnie zamocowane, można przejść do kolejnego etapu, czyli zakładania rynny. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie ją wymierzyć i dociąć, a następnie połączyć (przy użyciu odpowiednich złączek). Warto wiedzieć, że odległość haków od każdej kształtki systemu nie powinna być większa niż 15 cm. Dzięki temu montaż będzie prawidłowy a cały system będzie pracował bezproblemowo. Aby połączyć ze sobą poszczególne elementy systemu rynnowego, należy zastosować odpowiednie łączniki rynnowe, a także zadbać o szczelność na łączeniach.