Etykiety energetyczne wprowadzone zostały w Unii Europejskiej w roku 1993 tzw. Dyrektywą ELD. To oznakowanie sprawia, że wiele osób jest w stanie bardzo szybko ocenić wydajność energetyczną kupowanej go telewizora, pralki czy lodówki. Dzięki temu etykiety pomagają konsumentom wybierać te produkty, który zużywają mniej energii. Jest to bardzo ważne, bo wybór urządzenia klasy A zamiast G to zwykle o kilkadziesiąt % mniejsze zużycie energii elektrycznej przez dany sprzęt, co oznacza znacznie niższe rachunki za prąd. Etykiety mogą też zachęcać producentów do projektowania urządzeń bardziej energooszczędnych. Według obecnych przepisów etykietę muszą posiadać sprzedawane w UE: żarówki i lampy, grzejniki, lodówki i zamrażarki, pralki i suszarki do ubrań, klimatyzatory i wentylatory, ekrany elektroniczne, w tym telewizory, urządzenia kuchenne oraz opony.
Z czego składa się etykieta energetyczna i historia zmian
Etykieta energetyczna to naklejka z kolorowymi paskami i liczbami, znajdująca się na produktach. Jej głównym elementem jest tzw. klasa wydajności energetycznej. Na początku klasy te podawano w skali od A do G. W miarę upływu czasu, gdy producenci wprowadzali na rynek coraz lepsze urządzenia, zakres ten stał się niewystarczający. Dlatego w 2010 roku wprowadzono 3 dodatkowe oznaczenia: A+, A++ i A+++. Jednak kolejne nowe produkty stawały się i staja coraz bardziej energooszczędne i brakło „plusów po A”. Aby nie komplikować oznaczeń. w 2021 roku wprowadzono dla wybranych urządzeń, takich jak chłodziarki, zmywarki, pralki, telewizory oraz żarówki i lampy, nowe etykiety ze „starymi” klasami od A do G. Jednocześnie najbardziej energooszczędne w tym czasie urządzenia, czyli A+++, przeskalowano do klasy B, C lub D (np. lodówki o klasie A+++ znalazły sie w nowej klasie C). Natomiast klasa A została wówczas zarezerwowana dla przyszłych urządzeń o jeszcze lepszych parametrach energetycznych. Ponadto dodano do etykiety u góry kod QR. Możemy go zeskanować za pomocą smartfona i wówczas zostaniemy skierowani dedykowaną stronę internetową, gdzie znajdziemy bardziej szczegółowe informacje na temat danego urządzenia. Od stycznia 2019 r. wszystkie nowe urządzenia domowe związane z poborem energii, wprowadzane na rynek w Europie musza znajdować się w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (EPREL). Natomiast poziom hałasu urządzenia jest obecnie podawany nie tylko w decybelach (dB), ale i w 4 stopniowej skali od A do D. Wprowadzono nowe piktogramy, oznaczające m.in. poziom hałasu, zużycie wody, pojemność urządzenia oraz zużycie energii na określoną liczbę cykli pracy.
Dane na etykietach
Oznaczenie literowe na etykiecie pokazuje w skali od A do G ilość energii zużywanej rocznie („per annum”) przez dane urządzenie. Najbardziej efektywne energetycznie są urządzanie należące do kategorii A oznaczonej kolorem zielonym, zaś najmniej – z kategorii G, oznaczonej kolorem czerwonym.
Przykładowo lodówka może posiadać następujące oznaczenia: przeskalowaną klasę energetyczną C (kolor jasnozielony), zużycie energii 66 kWh rocznie, objętość 160 l oraz poziom hałasu 38 dB (klasa D).
Z kolei na etykiecie pompy ciepła, jako urządzenia bardziej skomplikowanego, mogą się znaleźć: nazwa/model/znak towarowy producenta, symbol grzejnika (w przypadku instalacji średniotemperaturowych), informacja o funkcji grzania (w instalacjach nisko- i średniotemperaturowych), klasy efektywności energetycznej (w instalacjach nisko- i średniotemperaturowych) - mogą one być inne dla temperatury 35°C oraz 55°C, poziom ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu w dB (o ile dotyczy), poziom ciśnienia akustycznego na wolnym powietrzu w dB, znamionowa moc cieplna w przypadku przeciętnych, chłodniejszych i cieplejszych warunków klimatycznych oraz instalacji średnio- i niskotemperaturowej oraz mapa Europy z 3 strefami temperaturowymi służącymi, jako punkty odniesienia. Najlepsze pompy ciepła o współczynniku efektywności grzania SCOP równym 5,1 zalicza się obecnie do klasy A+++. Dla klasy A++ SCOP zawiera się w przedziale 4,6 – 5,1 zaś A+: 4,0 – 4,6. Dla porównania najgorsza klasa G oznacza urządzenie o SCOP < 1,9, czyli stanowiącym zaledwie 37% najlepszego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl