Ile kosztuje robocizna za położenie blachy na dachu?

Prawidłowy montaż blachodachówki czy blachy trapezowej to kluczowa kwestia – zarówno w kontekście estetyki, jak i funkcjonalności oraz trwałości pokrycia. Dlatego zdecydowana większość inwestorów decyduje się powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi. Sprawdź, ile kosztuje robocizna położenia blachy na dachu i od czego zależy ostateczna cena, jaką zapłacisz!

Ile za położenie blachodachówki w 2024 roku?

Ceny za położenie blachodachówki lub innego pokrycia blaszanego mogą być bardzo zróżnicowane. Obecnie koszty usług dekarskich kształtują się w następujący sposób:

  • montaż blachodachówki – od 70 do 130 zł/m2;
  • montaż blachy trapezowej – od 72 do 135 zł/m2;
  • montaż blachy na rąbek – od 65 do 110 zł/m2.

Oczywiście zaprezentowane wyżej ceny są orientacyjne – to, ile bierze dekarz za położenie blachy, zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji, stopnia skomplikowania zlecenia czy stanu i powierzchni dachu. Wpływ na ostateczny koszt, jaki poniesiesz, ma również zakres prac – mowa tu najczęściej o przygotowaniu konstrukcji dachu, montażu folii dachowej, łat i kontrłat, położeniu blachodachówki oraz montażu akcesoriów, takich jak obróbki blacharskie. Warto także uwzględnić koszt usług dodatkowych, związanych np. z wykonaniem poszycia dachu – w przypadku zastosowania membrany cena usługi wzrośnie o 15-24 zł/m2, zaś deskowania o 30-55 zł/m2.

Od czego zależy cena położenia blachodachówki?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, cennik położenia blachodachówki zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując budżet. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • stopień skomplikowania zlecenia – układanie blachodachówki na dachu jedno- lub dwuspadowym będzie tańsze niż w przypadku montażu pokrycia na dachu wielospadowym o skomplikowanej konstrukcji;
  • powierzchnię dachu – im jest ona większa, tym bardziej praco- i czasochłonne jest zlecenie, co ma bezpośredni wpływ na cenę;
  • rodzaj pokrycia – kładzenie blachodachówki, blachy trapezowej czy na rąbek nie należy do skomplikowanych i zwykle jest tańsze niż montaż cięższych pokryć, takich jak dachówka ceramiczna czy betonowa;
  • stan dachu – jeżeli konieczne jest np. wzmocnienie jego konstrukcji, cena wzrośnie, jednak w przypadku lekkich pokryć blaszanych dodatkowe prace prawdopodobnie nie będą wymagane, co pozwoli zyskać spore oszczędności;
  • koszt materiałów dodatkowych, takich jak folia paroprzepuszczalna, łaty, kontrłaty czy obróbki blacharskie – ich cena może znacząco wpłynąć na to, ile ostatecznie zapłacisz;
  • lokalizację inwestycji – koszty montażu blachodachówki mogą różnić się w zależności od regionu, np. w większych miastach ceny usług budowlanych zwykle są wyższe.

Oczywiście wpływ na cenę położenia blachodachówki mają także doświadczenie i renoma ekipy dekarskiej. Cenione i działające na rynku od wielu lat firmy mogą mieć wyższe stawki, ale jednocześnie zapewniają najwyższą jakość wykonania, co na dłuższą metę okaże się niezwykle opłacalne dla inwestora.

Ile kosztuje blachodachówka i blacha trapezowa?

Pamiętaj, że planując budżet na realizację inwestycji, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt robocizny, ale również zakupu materiałów. Blaszane pokrycia dachowe są uznawane za najtańsze na rynku, co w połączeniu z ponadprzeciętną estetyką i wieloletnią trwałością, czyni je najpopularniejszymi na rynku.

Ile kosztuje blachodachówka? Wysokiej jakości pokrycie modułowe z gwarancją na kilkanaście-kilkadziesiąt lat jest dostępne już od ok. 45 zł/m2. Jeszcze mniej kosztowna okazuje się blacha trapezowa – za najtańszą zapłacisz od 37 zł/m2 (T-7, ZMGA/OCYNK).

Czy warto zlecić montaż blachodachówki specjalistom?

Kładzenie blachodachówki lub innego pokrycia blaszanego wymaga doświadczenia oraz umiejętności. Mimo to wielu inwestorów decyduje się na samodzielny montaż, chcąc uniknąć kosztów robocizny i zyskać dodatkowe oszczędności. Niestety wiąże się to z ryzykiem popełnienia błędów, które będą rzutować na estetykę, funkcjonalność i trwałość dachu. Co więcej, brak wiedzy i doświadczenia może prowadzić do strat materiałowych, co narazi inwestora na dodatkowe koszty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonych dekarzy, którzy sprawnie wykonają wszelkie prace i zapewnią Ci najlepszy możliwy efekt. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, unikniesz potencjalnych błędów i zyskasz gwarancję na świadczone usługi.