Kierunek eksportu - Armenia

Armenia to kraj relatywnie mało popularny zarówno dla polskich turystów i eksporterów. Saldo wymiany handlowej z Armenią to zaledwie 93 miliony dolarów. Dla porównania, z sąsiednią Gruzją saldo wynosi 343 miliony. Czy kraj ten wymaga dopiero okrycia przez polski biznes i turystów?

Zdecydowanie więcej do Armenii eksportujemy. Głównie są to produkty chemiczne, artykuły przemysłowe, maszyny i urządzenia mechaniczne. Polska jest niewielkim partnerem handlowym dla Armenii. Obroty handlowe wynoszą zaledwie 0,8% całości i od lat nie ulegają dużym wahaniom. W zmianie sytuacji nie pomaga wizerunek państwa, które nie uchodzi za najbezpieczniejsze poprzez konflikty militarne.

Z drugiej strony, ten położony na południowym Kaukazie malowniczy kraj notuje konsekwentny wzrost gospodarczy. W 2022 wyniósł 12,6%, a Armenia stała się jedną z najszybciej rozwijających się technologicznie republik postsowieckich w regionie. Wzrasta również popyt na mniej oczywiste i bardziej wyszukane towary. Dostrzegają to polskie organizacje wspierające biznes. W najnowszym programie PARP - Promocja marki innowacyjnych MŚP pojawiła się możliwość uczestnictwa w misji gospodarczej właśnie do Armenii. Misja ta związana jest z odbywającymi się w stolicy tego kraju – Erywaniu targów Armenia Expo.

Z możliwości skorzystała między innymi firma Garden Spot Int. z podpoznańskiego Rogalinka - producent systemu ogrodów wertykalnych Pixel Garden. Misja gospodarcza Garden Spot polega przede wszystkim na zainteresowaniu tamtejszego sektora projektantów i architektów rozwijającymi się zielonymi ideami i coraz modniejszymi ogrodami wertykalnymi. Produkty Garden Spot spełniają swoją rolę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, tworząc żywe ogrody wertykalne o praktycznie nieograniczonych rozmiarach. Pozwala na to modułowy system i wiele możliwości sposobów nawadniania.

Armenia to kraj o wyszukanej estetyce. Tradycyjna ormiańska ornamentyka obejmuje wzory geometryczne i motywy roślinne, które używane są na strojach, tkaninach czy dywanach. W połączeniu z rozwojem gospodarczym i modernizacją kraju, rodzime motywy wkraczają w nowych, nieoczywistych odsłonach do przestrzeni biurowych, prywatnych willi czy nowopowstających budynków użyteczności publicznej. Rozwiązania Garden Spot obejmujące ogrody wertykalne, z całym spektrum roślinnym, mogącym tworzyć rozmaite wzory - doskonale wpisują się w koncepcję łączenia tradycji z nowoczesnością.

„Misja gospodarcza do Armenii to przede wszystkim ludzie. Niezwykle kreatywni, patrzący na świat z innej perspektywy, lecz doskonale rozumiejący idee tworzenia przestrzeni zielonych z którą od kilkunastu lat jeździmy pod świecie. Garden Spot od dłuższego czasu patrzy szerzej na eksport. Otwieramy się na wiele kierunków, także takich, które dla wielu mogą wydawać się egzotyczne. Dlatego namawiam polskich przedsiębiorców by korzystali z możliwości jakie dają nam Fundusze Unijne i nie bali się nowych rynków” – podsumowuje Pani Danuta Garbarek - Prezes Zarządu Garden Spot Int.