Kolory rynien stalowych i plastikowych – trendy w 2024 roku

Orynnowanie powinno nie tylko skutecznie odprowadzać wodę, ale również stanowić ozdobę budynku. Nic więc dziwnego, że producenci oferują różne kolory rynien, które można z łatwością dopasować do elewacji czy dachu obiektu. Sprawdźmy, które z nich cieszą się szczególnie dużą popularnością w 2024 roku.

Jak dobrać kolor rynien do dachu i elewacji?

Zanim jednak omówimy, jakie są kolory rynien plastikowych i metalowych, sprawdzimy kryteria ich wyboru. Jest to bowiem kluczowa kwestia w kontekście uzyskanego efektu wizualnego i estetyki budynku. Kolor rynny warto dopasować przede wszystkim do wyglądu dachu i jego pokrycia. Możesz zdecydować się na taką samą barwę albo postawić na efekt kontrastu. Które rozwiązanie okaże się lepsze?

  • Rynny w kolorze dachu. To rozwiązanie bezpieczne, które zaleca wielu specjalistów. Pozwala osiągnąć estetyczny efekt, w którym rynny nie będą wyraźnie wyeksponowane. Taki sam kolor rynien i zadaszenia sprawdza się zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i tradycyjnych obiektów. Przykład: jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać kolor rynien do ceglastego dachu, postaw na barwę ceglaną (RAL 8004) albo czerwoną (RAL 3009).
  •  Efekt kontrastu. Jeżeli jednak jesteś osobą, która ceni sobie oryginalne rozwiązania i chce wyeksponować swój system rynnowy, postaw na łączenie różnych barw, np. czerni z bielą, czerwieni z szarością itd. W ten sposób podkreślisz linię dachu, a rynny staną się dobrze widoczną ozdobą budynku. Warto jednak pamiętać, by zestawiać pasujące do siebie kolory – w przeciwnym razie możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Możliwości w zakresie doboru kolorów rynien są niemal nieograniczone, dlatego warto eksperymentować.

Modne kolory rynien

W 2024 roku producenci oferują bardzo zróżnicowane rozwiązania – zarówno jeżeli chodzi o rynny metalowe, jak i rynny plastikowe. Kolory, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów, to grafitowy, antracyt metaliczny, czerń oraz biel.

Antracyt metaliczny

Rynny antracytowe są od kilku lat chętnie wybierane zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych budynków. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje jednak antracyt metaliczny (RAL 9007). Dzięki zastosowaniu powłoki odbijającej światło rynny efektownie podkreślają wykończenie połaci dachu i robią niemałe wrażenie. Tak chłodna kolorystyka prezentuje się okazale przez cały rok, a minimalistyczna forma zachwyca lekkością oraz czystością. Antracyt metaliczny to szlachetna barwa, polecana zwłaszcza właścicielom nowoczesnych domów lub budynków komercyjnych.

Klasyczna czerń

Jeszcze do niedawna czarne rynny (RAL 9005) stosowane były stosunkowo rzadko, jednak dzisiaj są chętnie wybierane przez inwestorów. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku nowoczesnych budynków, ponieważ podkreślają ich charakter i pozwalają uzyskać doskonały efekt wizualny. W KROP polecamy zarówno rynny czarne metalowe, jak i plastikowe, które szczególnie dobrze komponują się z czarnymi lub grafitowymi dachami.

Ponadczasowa biel

Dobierając kolor rynny do dachu, nie sposób nie zwrócić uwagi na minimalistyczną biel (RAL 9010). Idealnie komponuje się ona z większością budynków, świetnie pasując do różnego rodzaju pokryć oraz elewacji. Białe rynny są uniwersalne, prezentują się bardzo elegancko i nie tracą swojej barwy na przestrzeni wielu lat. Nic więc dziwnego, że również w 2024 roku cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów prywatnych oraz biznesowych.

Inne modne kolory rynien

Oczywiście antracyt, czerń i biel to tylko niektóre modne kolory rynien. Oto kilka innych propozycji, które warto rozważyć, wybierając odpowiedni system.

  • Rynny szare i rynny grafitowe (RAL 7016). Świetnie pasują do budynków minimalistycznych, industrialnych i z płaskim dachem. Dodają budynkom nowoczesności oraz elegancji, idealnie komponując się z różnego rodzaju tynkami, betonem i szkłem.
  • Rynny czerwone (RAL 3009) i rynny ceglaste (RAL 8004). To rozwiązanie szczególnie polecane właścicielom domów wykończonych w stylu tradycyjnym i rustykalnym. Doskonale kontrastują z okoliczną roślinnością i dodają obiektom wyrazistości.
  •  Rynny brązowe. Ich naturalny, ciepły wygląd sprawia, że bardzo dobrze komponują się z wieloma stylami architektonicznymi (zwłaszcza klasycznym, wiejskim i rustykalnym). Pasują do drewna, cegły oraz kamienia, a do tego są dostępne w kilku wariantach – RAL 8017 (jasny brąz), RAL 8018 (czekoladowy brąz) i RAL 8019 (ciemny brąz).


Jaki kolor rynien wybrać? Sprawdź ofertę KROP

Jeżeli szukasz najmodniejszych rozwiązań na rynku, w ofercie KROP z pewnością znajdziesz odpowiednie rynny. Kolor ceglasty, czarny, biały, grafitowy czy antracytowy (i inne) pozwoli Ci zyskać funkcjonalną ozdobę budynku – zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego czy użyteczności publicznej. Wysoka jakość zastosowanych materiałów i powłok sprawia, że oferowane systemy pozostają estetyczne na przestrzeni wielu lat. Nie wiesz, jaki kolor rynien wybrać? Zapraszamy do kontaktu z naszym pracownikiem, który udzieli Ci kompleksowego wsparcia.