Celem towarzyszącym architektom budynku jednorodzinnego położonego w Borach Tucholskich było podkreślenie magii miejsca, a jednocześnie zapewnienie wysokiego komfortu mieszkania. Wiktor Kurc z biura MAKA.STUDIO tak opisał atmosferę, jaką chcieli uzyskać twórcy projektu: - Przytulne wnętrza, nawet gdy wiatr rozkołysze tafle jeziora. Droga do wymarzonego domu z widokiem na oddalone o zalewie 50 metrów malownicze jezioro prowadziła jednak przez wiele przeszkód. Pierwszą nich była niesprzyjająca orientacja i ukształtowanie działki, z wjazdem usytuowanym od południa i widokiem na akwen w kierunku północnym. Działka charakteryzuje się ponadto ostrym spadkiem terenu w kierunku jeziora. W efekcie widok z poziomu salonu zlokalizowanego na parterze domu byłby zasłaniany przez inny budynek. W tej sytuacji architekci wyszli z kreatywnym pomysłem „odwrócenia” strefy dziennej i nocnej. W realizacji niecodziennego założenia pomogły systemy aluminiowych okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych marki Schüco.
Starannie zaplanowana zamiana miejsc
Kluczowym założeniem projektowym było maksymalne wykorzystanie urzekających widoków pobliskiego akwenu. W przezwyciężeniu problemów, jakie narzucało naturalne ukształtowanie terenu i już istniejąca sąsiednia zabudowa, pomógł niecodzienny zabieg polegający na zmianie położenia, w jakim tradycyjnie w strukturze dwukondygnacyjnych domów jednorodzinnych znajdują się salon i sypialnia. - Dzięki odwróceniu strefy dziennej i nocnej salon z pięknym widokiem na panoramę jeziora jest ulokowany wyżej. W ten sposób ominęliśmy budynek i zieleń, które zasłaniały widok. Strefa nocna schowała się w skarpie pod wyciągniętą częścią salonu, która nadała jej bardziej prywatny charakter – mniej widoczny z brzegu jeziora – tłumaczy Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO. Jednocześnie udało się zrealizować życzenie właścicieli, którzy nie chcieli, aby budynek zdominował swoim wyglądem skarpę i brzeg. Z tego względu ważne było również uwzględnienie lokalnych akcentów i ich umiejętne połączenie z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.
„Typowa stodoła” z elementem indywidualizmu
Architekci starali się czerpać inspiracje z regionalnej architektury, w której dominują skośne dachy i naturalne materiały. Dom uzyskał dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek, a jego elewację wykończono drewnianymi lamelami w górnej części z salonem oraz szarym betonem na wysokości parteru. Nowoczesny efekt architektoniczny kreują wielkoformatowe przeszklenia w systemach Schüco. Okna Schüco AWS 75.SI oraz drzwi Schüco ADS 75 HD.HI z czarnymi ramami ciekawie akcentują geometrię bryły i wpuszczają do wnętrz obrazy otoczenia. Największym elementem jest szklany narożnik o imponujących wymiarach 4,1x2,8 m, który zapewnia możliwie najszerszy widok na zewnątrz. Zamontowane na parterze aluminiowe drzwi przesuwne w systemie Schüco ASS 70.HI zapewniają maksymalnie wygodne wyjście na ogród i bezpieczeństwo. Architekci wybrali stolarkę Schüco o wąskich profilach głównie ze względu na jej ponadczasowe wzornictwo, które doskonale wpisywało się w obrany przez nich zamysł projektowy.