Jak wybrać dodatki i domieszki do betonu?

Prace budowlane z zastosowaniem betonu wymagają odpowiedniej wiedzy i przygotowania sprzętowego. Aby nadać materiałowi odpowiednich właściwości, stosuje się dedykowane dodatki i domieszki do betonu. Produkty te różnią się składem chemicznym, co przekłada się na określone cechy wyrobu końcowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym są dodatki i domieszki do betonu i w jaki sposób je dobierać. 

Czym są dodatki i domieszki do betonu?

Oba materiały klasyfikowane są w chemii budowlanej i różnią się składem. Szczegółowa definicja domieszek i dodatków znajduje się w normie PN-EN 934-2. Zgodnie z nią domieszkami są substancje, w których masa cementu stanowi mniej niż 5%. Jeżeli cementu jest więcej, to automatycznie dany produkt klasyfikowany jest jako dodatek do betonu. Oba typy substancji dodawane są w celu ulepszenia betonu i nadania mu pożądanych właściwości. To niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo prowadzonych robót budowlanych i późniejszej eksploatacji przygotowanych konstrukcji. 

Podstawowe rodzaje domieszek do betonu 

Dostępne na rynku produkty różnią się właściwościami. Bardzo ważne jest to, aby dobierać je bezpośrednio do swoich potrzeb i preferencji. Standardowy podział obejmuje takie środki jak:

  • domieszki redukujące ilość wody w betonie;
  • domieszki opóźniające wiązanie;
  • domieszki przyspieszające wiązanie;
  • domieszki napowietrzające;
  • domieszki zwiększające więźliwość wody;
  • domieszki uszczelniające;
  • mikrokrzemionka (pył krzemionkowy). 

Nazwy poszczególnych domieszek wskazują na to, w jaki sposób oddziałują one na beton i jakie właściwości ten osiąga. 

W jaki sposób dobierać chemię do betonu?

Bez dwóch zdań dobór chemii do betonu jest bardzo ważny. Przede wszystkim należy określić, jaki efekt chce się osiągnąć. To punkt wyjścia do doboru domieszki, która pozwoli na nadanie betonowi pożądanych właściwości i parametrów technicznych. Przy zakupie pod uwagę bierze się takie czynniki, jak m.in.:

  • kompatybilność cementu z domieszką;
  • właściwości oraz skład chemiczny domieszki;
  • długość mieszania oraz pożądana temperatura masy betonowej;
  • wielkość aplikacji i moment dodania środka do masy.

Wymaga to odpowiedniego doświadczenia i wiedzy branżowej. Z roku na rok na rynku pojawiają się nowe domieszki, co wiąże się z dynamicznym rozwojem technologii i tej kategorii produktów. Zastosowanie właściwych domieszek pozwala na tworzenie wytrzymałych i ciekawych konstrukcji budowlanych. Należy jednak pamiętać o tym, aby domieszki stosować zgodnie ze wskazaniami producenta. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl