Dziś spróbujemy wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa oraz przypomnimy o jej najważniejszych właściwościach. Zatem zaczynajmy!
W latach 50 XX wieku firma 3M stworzyła niecodzienną innowację — mikrosfery szklane. Są to mikroskopijnej wielkości bąbelki — mniejsze niż średnica ludzkiego włosa, które posiadają niesamowite właściwości. Po pierwsze są niezwykle wytrzymałe, są w stanie przetrwać napór nawet 13 ton. Dzięki nim było możliwe stworzenie bezzałogowego statku podwodnego, który zdołał dotrzeć do dna Rowu Mariańskiego — najgłębszego fragmentu ziemskich oceanów.
Po drugie mikrosfery są bardzo lekkie, co sprawia, że wykorzystywane są w lotnictwie przy budowie samolotów, aby te były lżejsze i zużywały mniej paliwa.
Po trzecie — mają zdolność do odbijania promieniowania słonecznego — właśnie dlatego dodaje się je do farb termoizolacyjnych. Tam pełnią jeszcze jedną funkcję — podciśnienie w mikrosferach zwiększa opór ciepła, czyli spowalnia jego utratę.
Po pierwsze może posłużyć jako dodatkowa izolacja cieplna domu. Jedna warstwa farby termoizolacyjnej to odpowiednik od 2,5 do 10 cm styropianu (w zależności od metody pomiaru). Można więc w prosty sposób poprawić właściwości cieplne budynku bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu.
Ponadto, ponieważ powłoka taka odbija promieniowanie — nawet 90% w przypadku farby GoThermⓇ
- warto nakładać ją na hale czy magazyny, które często nagrzewają się latem. Zwiększy to komfort termiczny pracowników i zmniejszy koszty chłodzenia klimatyzacją.
Warto też pamiętać, że niektóre farby termoizolacyjne posiadają dodatkowe właściwości. Powłoka, wspomnianej już marki GoThermⓇ, ma właściwości antygrzybicze i antypleśniowe, więc pomoże uporać się również z niechcianymi wykwitami na ścianach.
Mikrosfery szklane z pewnością są tą innowacją, która wpłynęła na rozwój nauki i produktów codziennego użytku. Mimo, że od ich powstania minęło już 70 lat, to wciąż znajduje się dla nich nowe zastosowania. Z pewnością farba termoizolacyjna to nie ostatni produkt, który wykorzystuje tę technologię. Jeszcze nieraz usłyszymy o produktach i rozwiązaniach, które korzystają z mikrosfer.