Rozszerzyło to grono użytkowników blach trapezowych do obszarów przemysłowych, gospodarczych, magazynów, hal, a także domów mieszkalnych. Blacha trapezowa jest niezaprzeczalnie na fali wznoszącej, a jej głównym atutem jest cena. Co się na nią składa? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.
Składniki blachy trapezowej
Gdy zastanawiamy się, co jest głównym czynnikiem warunkującym cenę blachy trapezowej, naszą uwagę powinna przykuć wysokość przetłoczenia. To ten parametr definiuje podstawę ceny modelu:
Jest to opcja najtańsza, stosowana i ceniona jako materiał na elewację, dzięki swojej ograniczonej sztywności. Niski profil charakteryzuje się również niską ceną detaliczną i montażową, ponieważ nie zapewni on dużej nośności
Jest to uniwersalny materiał, stosowany zarówno w domach jednorodzinnych jako pokrycia dachowe, ale też na garażach lub w małych obiektach handlowych. Średni profil ma odpowiednie parametry wytrzymałościowe i jest na tyle sztywny, że sprawdzi się w wielu miejscach. Jest to opcja droższa niż profil niski, lecz daje nam większy wachlarz zastosowań.
Jest to materiał najdroższy, którego przeznaczaniem są głównie większe przedsięwzięcia budowalne, a głównym zadaniem jest wspieranie konstrukcji nośnych. Wysoki profil zapewnia odpowiednią sztywność do takiej roli, a także wymaganą nośność konstrukcji. Wysoka cena spowodowana jest właśnie tymi wysokimi wymaganiami.
Ile blachy w blasze?
Innym elementem, który trzeba brać pod uwagę w ocenie kosztu danej blachy trapezowej jest jej grubość. Najczęściej spotykana blacha trapezowa to stalowa (lecz można znaleźć blachy trapezowe aluminiowe), a jej grubość waha się pomiędzy 0,5 mm do 1,5 mm. Oczywistym jest, że za większą ilość materiału, który zostanie użyty do produkcji modelu, musimy zapłacić odpowiednio więcej. Jednak nie jest to bezsensowny wydatek. Grubsze blachy charakteryzują się wyższą sztywnością i nośnością. Może się zdarzyć, że wymagania konstrukcyjne naszego projektu będą wręcz wymagać blachy o zwiększonej grubości. To wszystko zależy od obciążenia jakiemu poddana będzie blacha i jej warunków eksploatacyjnych. Im grubsza blacha, tym trudniej ją uszkodzić w znaczącym stopniu oraz tym trudniej jest ją zdegradować, nawet najcięższymi warunkami atmosferycznymi. Zapłacenie więcej na początku, może zaoszczędzić nam późniejszych kosztów napraw i przeglądów.
Blacha powlekana
Kolejnym elementem składającym się na ceny blach trapezowych jest powłoka ochronna. Jej rolą jest zagwarantowanie zarówno bezpieczeństwa blasze przed korozją i uszkodzeniami fizycznymi, jak i zapewnienie estetycznego wyglądu. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy takie powłoki jak: PS, PMG, ULTRAMAT, PURMAX, PURLAK, FARM, czy FOODSAFE. Wszystkie ich konkretne parametry i aspekty można sprawdzić na stronie internetowej firmy. Na rynku znajdziemy również blachy trapezowe niepowlekane, zabezpieczone alucynkiem lub blachy cynkowane. Są to opcje tańsze, jednak nie tak bezpieczne jak powłoki ochronne.
Proces produkcji
Blacha trapezowa nie mogłaby wejść legalnie na rynek bez uprzedniej kontroli jakości. Przygotowanie modelu kosztuje, a doprowadzenie go do stanu wymaganego przez standardy kosztuje nawet więcej. Dlatego za blaszane pokrycie zapłacimy mniej u lokalnego sprzedawcy. Jednak różnica polega na kontroli jakości jaką roztaczają nad swoimi produktami duże firmy. Ich nowoczesne linie produkcyjne zostawiają daleko w tyle produkty kupowane na rynku lokalnym. Lepsza kontrola oznacza, że nasz produkt będzie spełniał swoje zadanie lepiej i sprawniej, a także, że nie będziemy musieli martwic się o jego wytrzymałość. Blachy od dużych producentów będą funkcjonowały dłużej, co początkowo może kosztować więcej, ale z biegiem czasu zaczniemy oszczędzać na wymianach i przeglądach. Zapłacenie większej ceny przekłada się też bezpośrednio na jakość użytego materiału. Firmy takie jak Blachy Pruszyński mają dostęp do najlepszych producentów stali w Europie. To wszystko składa się na wytrzymały i bezpieczny materiał.
Sezonowe wahnięcia cen
W kontekście fluktuacji i zmian cen blachy trapezowej jest jedna wiadomość – i to ta dobra. Blacha trapezowa, jako materiał na dachy czy elewacje, nie jest produktem sezonowym, bo prace wymagające jej wykorzystania mogą trwać cały rok. Dlatego też nie zanotujemy większych zmian cenowych spowodowanych miesiącem, a ceny będą raczej podążać za międzynarodowymi trendami.
Dodatkowe opłaty
Blacha trapezowa nie wymaga żadnych dodatkowych opłat sama w sobie. Jednak, gdy zdecydujemy się na jakiś konkretny, niestandardowy kolor, będziemy musieli liczyć się z dopłatą. Taka sama sytuacja nastąpi, gdy będziemy chcieli kupić blachę z dodatkową aplikacją włókniny antykondensacyjnej lub zabezpieczoną folią ochronną.
Gwarancja produktu
Gwarancja sama w sobie nie wpływa na koszt produktu. Jednak istnieje między kosztem a gwarancją zależność. Gwarancja wynika z zastosowanych materiałów oraz wybranej powłoki ochronnej, a one natomiast wpływają na cenę modelu. Jeśli zdecydujemy się na wybór modeli zrobionych z lepszych materiałów, bezpieczniejszych powłok, to musimy przygotować się na większą cenę, ale również na dłuższy okres gwarancji. W ofercie Blachy Pruszyński możemy znaleźć produkty, na które wystawiana jest gwarancja 50-letnia. Możemy próbować znaleźć na rynku produkty bez gwarancji i będą one tańsze, jednak w tak niskie ceny wpisane jest ryzyko, a także istnieje wątpliwość o jakość takiego produktu. Brak gwarancji oznacza, że każdy kryzys, niedociągnięcie, czy uszkodzenie naprawiane jest z naszej własnej kieszeni.
Od strony ekologicznej
Ekologia wchodzi coraz głębiej w przemysł budowalny, ustanawiając nowe reguły, standardy i wymagania. Oznacza to zmiany również w finansowaniu produkcji. Certyfikaty ekologiczne i materiały poddawane recyklingowi to część z nowych przepisów, które zwiększają cenę produktów ekologicznie świadomych firm. Pomimo zwiększenia kosztów, ekologiczne rozwiązania przekładają się również na nasze korzyści – dłuższa żywotność i recykling blachy po końcu okresu użytkowania mogą generować nam dodatkowe zyski.
Słowo podsumowania
Cena blachy trapezowej jest determinowana przez liczne czynniki, których zmiana nie zawsze jest w naszej gestii. Przedstawiliśmy wpływ wysokości przetłoczenia, grubości materiału, rodzaju powłoki ochronnej, procesu produkcji a także opisaliśmy ekologiczne aspekty i rozwiązaliśmy zagadkę gwarancji. Tylko i wyłącznie świadomy, planowany wybór jest w stanie wyjść nam cenowo na dobre. Warto przeanalizować potrzeby oraz możliwości i dobrać odpowiednie modele i powłoki, by mieć pewność długiego okresu gwarancyjnego i użytkowego. Dach jest jednym z najdroższych elementów budowy domu i nieodpowiedzialnym byłoby podchodzenie do niego nazbyt lekceważąco.