Czym jest komunikacja dachowa i jakie pełni funkcje?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak kominiarz wchodzi na dach? W większości sytuacji nie potrzebuje on ani drabiny, ani specjalnych zabezpieczeń – nawet w przypadku stromych połaci. Na wielu z nich znajduje się bowiem specjalny system komunikacji dachowej, który znacząco ułatwia pracę na wysokości. Czym jest i jakie funkcje pełni?

Czym jest i do czego służy komunikacja dachowa?

Komunikacja dachowa to zestaw elementów, które umożliwiają bezpieczne i bezproblemowe poruszanie się po dachu. Najczęściej w jej skład wchodzą ławy i stopnie kominiarskie, które często są uzupełniane różnego rodzaju barierami przeciwśnieżnymi, podestami czy wyłazami dachowymi.

System komunikacji dachowej okazuje się niezwykle pomocny nie tylko dla kominiarza, który dokonuje kontroli przewodów kominowych albo przeprowadza prace konserwacyjne. Wchodzące w jego skład zabezpieczenia umożliwiają łatwe chodzenie po dachu i usprawniają wiele czynności, jakich podejmuje się właściciel domu. Mowa tu między innymi o:

  • odśnieżaniu dachu w okresie zimowym;
  • przeprowadzaniu przeglądu stanu pokrycia dachowego, np. po jesieni lub zimie;
  • myciu dachówek albo różnego rodzaju naprawach;
  • innych działaniach, jak np. instalacja anteny telewizyjnej.

W praktyce właściwie dopasowana i zamontowana komunikacja dachowa stanowi więc sposób na bezpieczną pracę na wysokości i umożliwia bezproblemowe wykonanie wielu zadań.

Najważniejsze elementy systemu komunikacji dachowej

Komunikacja dachowa może składać się z wielu elementów, ale do tych najważniejszych zaliczamy stopnie i ławy kominiarskie.

  • Stopnie kominiarskie to elementy umieszczane na dachu w celu ułatwienia dostępu do przewodów kominowych, anten satelitarnych albo urządzeń zamontowanych na połaci budynku. Stanowią bezpieczną platformę dla osób przeprowadzających prace konserwacyjne albo naprawcze i ułatwiają poruszanie się – zwłaszcza po dachu o większym kącie nachylenia.
  • Ławy kominiarskie to wąskie kratki lub deski mocowane na wspornikach, które najczęściej montuje się na dachach o dużych spadkach. Podobnie jak stopnie ułatwiają przeglądy, prace naprawcze oraz konserwacyjne, a także zapewniają możliwość bezpiecznego poruszania się po stromej albo śliskiej nawierzchni.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stopnie i ławy dachowe to niejedyne elementy systemu komunikacji. W jej skład wchodzić mogą również:

  • barierki bezpieczeństwa, stosowane najczęściej wzdłuż krawędzi dachu, które zapobiegają upadkom osób pracujących na wysokości;
  • barierki przeciwśnieżne, które zapobiegają zsuwaniu się śniegu z dachu i tym samym chronią osoby lub mienie znajdujące się na ziemi;
  • wyłazy dachowe, a więc wejścia na dach, które umożliwiają łatwe i bezpieczne dostanie się na szczyt budynku bez konieczności używania drabiny;
  • inne elementy zabezpieczenia na dachu, jak: podesty, pomosty, wsporniki czy drabinki.

Czy stopnie kominiarskie są wymagane?

Ławy i stopnie kominiarskie na dach są wymagane wyłącznie w przypadku połaci o spadku wynoszącym minimum 25% oraz takich, które są pokryte materiałami łamliwymi. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 1 stycznia 2018 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (paragraf 308 ust. 4). W innych sytuacjach nie ma wymogu stosowania komunikacji dachowej, co jednak nie oznacza, że nie okaże się ona przydatna. Nawet w sytuacji, gdy dach nie jest stromy, wszelkiego rodzaju ławy, stopnie i wyłazy mogą znacząco usprawnić prace i zwiększyć bezpieczeństwo – zwłaszcza gdy nawierzchnia jest mokra albo oblodzona.

Jak rozplanować stopnie i ławę kominiarską na dachu?

Odpowiednie zaplanowanie komunikacji dachowej i prawidłowe rozmieszczenie jej poszczególnych elementów to klucz do komfortu i bezpieczeństwa. Warto przede wszystkim pamiętać, że:

  • stopnie kominiarskie służą do tworzenia swego rodzaju drabiny, dzięki czemu umożliwiają dostanie się do najważniejszych miejsc na dachu – np. komina, okna czy anteny;
  • ławy kominiarskie powinny zostać zamontowane bardzo blisko najważniejszych miejsc na dachu, by umożliwiały wygodne i bezpieczne stanie, a co za tym idzie – przeprowadzanie różnych czynności.

Ważna jest także odległość między poszczególnymi elementami systemu komunikacji dachowej. W przypadku bardzo stromych dachów stopnie warto umieszczać w każdym rzędzie dachówek, by stawianie kolejnych kroków nie sprawiało problemów. Na połaciach o mniejszym kącie nachylenia mogą być one rozmieszczone rzadziej – np. w co drugim rzędzie dachówek.

W jakie inne zabezpieczenia do pracy na dachu warto zainwestować?

Pamiętaj, że bezpieczna praca na wysokości to podstawa – zwłaszcza na dachach o dużym kącie nachylenia. Dlatego, oprócz odpowiedniej komunikacji dachowej, warto zadbać również o sprzęt ochrony indywidualnej. Polecamy zwłaszcza szelki bezpieczeństwa, kask zgodny z normą EN 397 oraz buty antypoślizgowe. Pamiętaj! Podczas poruszania się po dachu dokładnie stawiaj każdy krok i unikaj gwałtownych ruchów, a także pracuj tylko w trakcie sprzyjających warunków pogodowych.