Ile kosztuje blachodachówka?

Blachodachówka stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznej dachówki ceramicznej. Chętnie wybierana przez Inwestorów ze względu na swój estetyczny wygląd, łatwość montażu, a także atrakcyjną cenę. Jaki jest koszt blachodachówki? Od czego zależy jej cena?

Co wpływa na koszt blachodachówki?

Na cenę blachodachówki wpływa szereg różnych czynników. Należą do nich między innymi:

  • materiał – rodzaj materiału z jakiego została wykonana blachodachówka może mieć wpływ na jej cenę. Do najpopularniejszych materiałów należą: stal, aluminium, miedź czy tytan-cynk. Każdy z nich ma inną cenę i właściwości;
  • grubość blachy – ma znaczący wpływ na wytrzymałość blachodachówki. Grubsza blacha jest zazwyczaj droższa, ale zapewnia lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne i dłuższą żywotność pokrycia.
  • kształt - blachodachówki o skomplikowanych kształtach mogą być nieco droższe. Ma na to wpływ bardziej złożony proces produkcji. Na rynku dostępne są nie tylko minimalistyczne modele, ale również te imitujące dachówki ceramiczne;
  • profil – na cenę wpływa również profil blachodachówki (np. falisty, trapezowy, panelowy) Bardziej skomplikowane modele będą naturalnie droższe;
  • kolor - blachodachówki dostępne są z reguły w szerokiej gamie kolorystycznej. Niektóre z dostępnych barw mogą być nieco droższe od innych;
  • powłoka ochronna – im wyższej jakości powłoką powleczona została blachodachówka, tym lepsza ochrona przed korozją i działaniem czynników atmosferycznych, ale również wyższa cena

Porównując do siebie różne modele blachodachówek, można zauważyć znaczne różnice w cenie. Warto jednak mieć na uwadze to, że pokrycie dachu jest inwestycją na lata - nie warto na nim oszczędzać, szczególnie zwłaszcza kosztem jakości, estetyki i bezpieczeństwa.

Jaki jest koszt blachodachówki modułowej?

Blachodachówki kosztować mogą już około 40 złotych za metr kwadratowy. Warto jednak wiedzieć, że wyższej jakości produkty bywają droższe. Nie zapomnij również o kosztach związanych z montażem pokrycia – trzeba również uwzględnić go w inwestycji.

Ile kosztuje blachodachówka cięta na wymiar?

Blachodachówka cięta na wymiar kosztuje już od około kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Jej cena zależna jest od wybranej grubości, materiału z jakiego została wykonana, wykończenia, a także jakości powłoki oraz koloru.

Która blachodachówka jest tańsza?

Najtańsze rodzaje stalowych pokryć dachowych wykonane są ze stali ocynkowanej. Zazwyczaj są one powlekane podstawową poliestrową powłoką ochronną. Za najłatwiejsze do produkcji uchodzą profil falisty i trapezowy, co przekłada się na niższą cenę tych pokryć. Wybierając materiał w standardowym kolorze również można zaoszczędzić.

Jak obliczyć koszt dachu z blachodachówki?

Na koszt wzniesienia dachu w znacznym stopniu wpływa powierzchnia, która ma zostać pokryta. W przypadku konstrukcji spadzistych trzeba policzyć metraż każdego fragmentu dachu. Nie można zapomnieć także o uwzględnieniu kąta nachylenia. Na dachach mocno spadzistych rzeczywista powierzchnia pokrycia będzie znacznie większa niż na tych płaskich.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie obliczyć jaka jest dokładna powierzchnia dachu w Twoim budynku, przygotuj podstawowe informacje - wymiary wszystkich fragmentów oraz kąt nachylenia. Na tej podstawie specjaliści szybko wyliczą odpowiednią ilość produktu. Wymiary dachu znajdują się w dokumentacji projektowej, ale jeśli nie masz do niej dostępu, można wykonać pomiary.

Czy blachodachówka jest odpowiednia dla każdego dachu?

Blachodachówka to materiał, który z powodzeniem można zastosować niemal na każdym dachu. Sprawdzi się także na konstrukcjach o dużym nachyleniu. Taki produkt może jednak nie być odpowiedni w sytuacji, gdy:

  • nachylenie dachu jest niewielkie - poniżej 9 stopni;
  • dach jest narażony na wysokie obciążenia;
  • dach posiada bardzo skomplikowaną konstrukcją;
  • na danym obszarze panują wymagające warunki atmosferyczne.

Przed zakupem blachodachówki warto upewnić się, że będzie ona odpowiednia do Twojego domu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porad specjalistów, zajmujących się sprzedażą i montażem takiego pokrycia.

Jak wybrać odpowiednią blachodachówkę dla swojego dachu?

Wybierając pokrycie dachowe, warto zwrócić uwagę na preferencję w zakresie estetyki, budżet, ale również trwałość, czy specyfikę konstrukcji budynku. Znaczenie ma również rejon geograficzny i warunki atmosferyczne panujące na danym terenie. Blachodachówka powinna zostać dopasowana do budynku zarówno pod względem konstrukcji, jak i stylistyki, aby tworzyć spójną całość z jego pozostałymi elementami. Jeśli nie wiesz, jaki produkt sprawdzi się w danym budynku, skorzystaj z pomocy ekspertów – doradców oraz doświadczonych dekarzy.