Oznaczenia blach trapezowych – jak je interpretować?

Blachy trapezowe nieustannie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów, zdobiąc dachy i elewacje wielu polskich budynków. Jednak przed zakupem tego popularnego pokrycia warto zapoznać się z symbolami określającymi poszczególne produkty. Oto najważniejsze oznaczenia blach trapezowych, które powiedzą Ci wszystko o ich parametrach i kolorach.

Profile blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest dostępna w dużej liczbie wariantów, a inwestorzy mogą wybierać spośród produktów o różnej grubości, szerokości i kolorystyce oraz w wielu wykończeniach w postaci powłoki ochronnej. W związku z tym poszczególne produkty są opisane tajemniczymi symbolami, które warto rozszyfrować.Jedno z najważniejszych oznaczeń blachy trapezowej dotyczy wysokości jej profilu. Parametr ten jest niezwykle istotny i powinien w pierwszej kolejności decydować o wyborze produktu, ponieważ określa, w jaki sposób i gdzie może być wykorzystywane dane rozwiązanie. Symbol składa się z litery „T”, oznaczającej stal przeznaczoną do wykonywania wyrobów z blachy ocynkowanej, a także cyfry lub liczby, która mówi o wysokości profilu wyrażonej w milimetrach.

Jakie są zatem najpopularniejsze profile blach trapezowych i co mówią o konkretnym produkcie?

  • Blacha trapezowa T-7 (7 mm) – blacha o niskim profilu, idealna na elewacje, podbitki dachowe i obróbki kominów;
  • Blacha trapezowa T-14 (14 mm) – blacha o średnim profilu, idealna na pokrycie dachowe domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego;
  • Blacha trapezowa T-18 (18 mm) – blacha o średnim profilu, idealna na pokrycie dachowe domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego;
  • Blacha trapezowa T-20 (20 mm) – blacha o średnim profilu, idealna na pokrycie dachowe domu jednorodzinnego lub budynku gospodarczego;
  • Blacha trapezowa T-35 (35 mm) – blacha o wysokim profilu, idealna na pokrycie dachowe budynku o dużej powierzchni, np. przemysłowego lub magazynowego;
  • Blacha trapezowa T-55 (55 mm) – blacha o wysokim profilu, idealna na pokrycie dachowe budynku o dużej powierzchni, np. przemysłowego lub magazynowego.

Profil blachy trapezowej jest opisywany w ten sam sposób przez każdego z producentów, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego wyrobu.

Szerokość blachy trapezowej

Podczas wyboru blachy trapezowej warto zwrócić uwagę również na inny parametr – szerokość. W tym przypadku inwestor może spotkać się z następującymi pojęciami:

  • szerokość całkowita – oznacza rzeczywistą szerokość arkusza blachy po profilowaniu, co pozwala na określenie zakładu;
  • szerokość użytkowa – oznacza szerokość arkusza blachy po odjęciu zakładu, w związku z czym jest mniejsza od tej całkowitej;
  •  szerokość wsadu – oznacza szerokość blachy przed profilowaniem i w praktyce ma najmniejsze znaczenie dla inwestora.


W praktyce najistotniejsza jest użytkowa szerokość blachy trapezowej, ponieważ to właśnie ona określa, jaką powierzchnię dachu lub elewacji będzie można pokryć.

Kolory blach trapezowych

Ostatnim istotnym oznaczeniem blachy trapezowej jest symbol koloru. Określany jest jako RAL, czyli znany na całym świecie wzornik kolorów. Paleta RAL obejmuje aż 1825 odcieni kolorystycznych, co pozwala inwestorom zakupić dokładnie taki wariant, jaki ich interesuje. Przykładowe, często spotykane kolory blach trapezowych to:

  • RAL 3009 – kolor czerwony tlenkowy;
  • RAL 7016 – kolor szary antracytowy;
  • RAL 7024 – kolor szary grafitowy;
  • RAL 8004 – kolor brązowy miedziany;
  • RAL 8017 – kolor brązowy czekoladowy;
  • RAL 8019 – kolor szaro-brązowy;
  • RAL 9005 – kolor czarny głęboki.

Oczywiście w ofercie Blachotrapez znajdziesz również inne kolory blach trapezowych – duży wybór wariantów pozwoli Ci zakupić rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.

Powłoki ochronne w blachach trapezowych

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o powłoce ochronnej, jaką może zostać wykończona blacha trapezowa. Od jej rodzaju zależy odporność produktu na korozję i uszkodzenia mechaniczne, trwałość, a także wygląd. Powłoki posiadają różne nazwy, np. Poliester standard Mat, INNOVA Pladur®, Wrinkle Mat Plus, Super Poliester R-MAT czy Aluminium STUCCO/MAT. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Powłoki blachodachówek, a dokładny opis oraz właściwości każdej z nich znajdziesz, klikając w konkretny produkt na stronie internetowej Blachotrapez. Pomoże Ci to wybrać najlepszą blachę trapezową, która pozostanie estetyczna i trwała na przestrzeni wielu dziesięcioleci.