To musisz wiedzieć przed wymianą pokrycia dachowego

Prace remontowe dachu stanowią ogromne wyzwanie dla właścicieli domu, w szczególności jeśli konieczna jest częściowa lub całkowita wymiana pokrycia dachowego.

Z tego powodu najlepiej jest sięgnąć po poradę doświadczonej firmy dekarskiej w celu ocenienia stanu technicznego dachu oraz podjęcia odpowiedniej decyzji co do wyboru nowego pokrycia i ustaleniu narzuconych z góry wymagań.

Kiedy powinno się wymienić pokrycie dachowe?

Najczęściej problem niedużych nieszczelności i nieestetycznie wyglądających zabrudzeń zostanie rozwiązany nieskomplikowanymi pracami serwisowymi. Jednak niewinnie wyglądający ubytek może okazać się poważnym uszkodzeniem, dzięki któremu będziemy musieli przeprowadzić większy remont dachu. Całkowita wymiana wymagana jest w przypadku kiedy dom ucierpiał w wyniku klęski żywiołowej, pożaru lub kiedy budynek ma kilkadziesiąt lat, gdyż wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia więźby. Najczęściej celem właścicieli zabytkowych budynków jest uzyskanie pierwotnego wyglądu dachu, a zarazem skorzystanie z nowych technologii tak, aby przedłużyć trwałość oraz poprawić hydroizolację i termoizolację. Przed rozpoczęciem prac remontowych należy udać się do miejscowego urzędu, aby dowiedzieć się jakie kroki administracyjne należy podjąć żeby remont przebiegał w pełni legalnie. Warto sprawdzić czy mamy do czynienia z firmą, która specjalizuje się w remontach historycznych obiektów.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Jedno z pierwszych pytań podczas decyzji o wymianie całego pokrycia dachowego brzmi: „dachówka czy blachodachówka?”. Jeśli nie mamy wyboru narzuconego z góry przez urząd, to polecaną opcją jest nieobciążająca więźby blachodachówka. Jednak taka decyzja wymaga konsultacji z konstruktorem, który obliczy wytrzymałość konstrukcji zanim poda najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Jaki styl nowego pokrycia?

Wymiana starego pokrycia na nowe jest doskonałą okazją aby dokonać zmian w wyglądzie budynku lub przywrócić mu dawną estetykę. Warto udać się do architekta, dzięki któremu osiągniemy wymarzony efekt. Kształt oraz kolor pokrycia dachowego powinny uzupełniać się razem z kolorem elewacji, elementami dekoracyjnymi, stolarką okienno-drzwiową i otoczeniem. Blachodachówki charakteryzują się swoją uniwersalnością, dlatego dopasowanie jej do każdego stylu nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Jednak jakość ma największe znaczenie i należy posiadać chociaż minimum informacji, które pozwolą nam na wybór jak najlepszego produktu z pożądanego zakresu cen.

Tradycyjny kształt nowoczesnej blachodachówki

Typowe budynki mieszkalne kojarzone są z czerwonymi lub ceglanymi dachami. Firma Blachy Pruszyński, lider na polskim rynku pokryć blaszanych, posiada w ofercie szeroki wybór blachodachówek, które przypominają używane od lat dachówki profilowane. Przykładem mogą być modułowe blachodachówki SZAFIR oraz MODUS, które dzięki niewielkiej wadze i małemu formatowi mogą być stosowane na skomplikowane dachy. Oba modele posiadają efekt fali dający ciekawą grę światłocienia, popularny dla dachówki. Decydując się na najgrubszą powłokę ochronną PURMAT lub PURLAK dostajemy gwarancję na produkt sięgającą aż 50 lat. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem na duże, nieskomplikowane dachy jest blachodachówka z arkusza. Blachodachówka LOARA posiadająca wyższe przetłoczenia z charakterystycznym podwójnym ząbkiem, tworzy na dachu efekt nawiązujący do profilowanych dachówek.

Modny kolor, który odświeży styl

Blachodachówka płaska w stylowym grafitowym kolorze, np. PŁASKA PLUS odmłodzi remontowany budynek. Jeżeli jednak zależy nam na osiągnięciu efektu wizualnego podobnego do nowoczesnej stodoły, rozwiązaniem jest PANEL DACHOWY NA RĄBEK. Drugie życie dla budynków w górskim stylu da stylizowana blachodachówka REGLE.

Kiedy konieczne jest zgłoszenie wymiany pokrycia do urzędu ?

Prace budowlane powinny być zgłoszone w zależności od tego czego dotyczą – remont lub przebudowa. Jedno i drugie pojęcie znajduje się w prawie budowlanym, w uproszczeniu brzmią:

  • jeśli prace nie będą potrzebowały interwencji w więźbę dachową i mają na celu jedynie odtworzenie pierwotnego stanu budynku to są remontem , którego nie ma obowiązku zgłaszać w urzędzie,
  • jeśli prace budowlane mają na celu powiększenie objętości dachu, dobudowania, np. lukarny lub zmiany nieużytkowego poddasza na użytkowe to mamy do czynienia z przebudową, która musi zostać zgłoszona w urzędzie (wydział architektoniczno-budowlany) razem z projektem wykonanym przez osobę uprawnioną,
  • jeśli prace budowlane dotyczą przebudowy zabytkowego budynku, który jest pod opieką konserwatora lub jak nastąpi powiększenie obszaru oddziaływania na sąsiadujące posesję to należy złożyć podanie o pozwolenie na budowę.


Wymiana pokrycia dachowego jest poważną inwestycją w nowy wygląd budynku i również okazją na poprawienie funkcji użytkowych. Aby na lata cieszyć się funkcjonalnością dachu warto zainwestować w akcesoria dachowe, np. schodki kominiarskie ułatwiające poruszanie się po dachu dla serwisanta lub kominiarza, bariery przeciwśniegowe czy też trwały i niezawodny system rynnowy, np. NIAGARA. Nowe pokrycie dachowe i akcesoria należy wybrać u renomowanego producenta, którego produkty wykazują się skuteczną ochroną przeciwpożarową, akustyczną oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, nagrodzone certyfikatami jakości oraz nagrodami branżowymi.