Osadnik rynnowy (czyszczak) to element systemu odwodnienia dachu, który łączy rynny z instalacją wody deszczowej, tzw. deszczówki. Jego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej w taki sposób, aby ochronić budynek przed jej gromadzeniem oraz nasiąkaniem fundamentów. To jednak nie wszystko – prawidłowo zamontowany osadnik rynnowy zabezpiecza obiekt przed powstawaniem zawilgoceń i rozwojem pleśni oraz grzybów, a także wyeliminuje ryzyko gromadzenia się liści, szyszek, gałęzi czy innych zanieczyszczeń w instalacji poprzez zainstalowane wewnątrz elementu sitka które skutecznie wyłapują większe zanieczyszczenia. Zastosowanie tego elementu jest niezbędne, jeżeli chcesz połączyć swoje rynny z instalacją deszczówki (albo systemem drenażowym). Osadnik rynnowy nie jest wymagany, jeżeli woda z rury spustowej spływa bezpośrednio na grunt. Jest to jednak rozwiązanie coraz rzadziej spotykane i niezalecane ze względu na ryzyko podsiąkania fundamentów.
Osadniki rynnowe wykonywane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych – najczęściej PVC oraz polipropylenu. Dzięki temu pozostają trwałe przez wiele lat, a niestraszne są im zarówno rozmaite uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne czynniki atmosferyczne. Najbardziej powszechne są czyszczaki z dolnym odpływem deszczówki, choć istnieją także osadniki rynnowe boczne – o wybór odpowiedniego rozwiązania zadbają specjaliści, którym zlecisz montaż systemu. Osadnik rynnowy zaprojektowany jest w taki sposób, że pasuje do większości rur spustowych dostępnych na rynku. Wystarczy wyciąć w zaznaczonym przez producenta miejscu odpowiedni rozmiar pod rurę spustową. Co więcej, tworzywo sztuczne, z którego wykonuje się czyszczaki, jest barwione w masie, co oznacza, że bez problemu wybierzesz również kolor osadnika i w ten sposób dopasujesz go do wyglądu orynnowania, a także nawierzchni (np. chodnika) lub kostki brukowej.
Montaż osadnika rynnowego nie jest zadaniem trudnym i kosztownym. Można więc zlecić to specjalistom albo przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, by element ten spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Jak zamontować osadnik do rynny? Gdzie zamontować czyszczak? Oto krótki poradnik.
Uwaga! Montując osadnik rynnowy, zwróć uwagę na to, by dostęp do niego był jak najłatwiejszy. Pozwoli Ci to na bezproblemowe przeprowadzanie prac konserwacyjnych, które pozwolą na prawidłowe odwodnienie połaci dachowych. Kluczem do sukcesu jest zwłaszcza usuwanie z koszyczka osadnika gromadzących się w nim zanieczyszczeń – liści, szyszek, gałęzi itd.
Montaż osadnika rynnowego możesz zlecić specjalistom – zarówno na etapie wykonywania systemu orynnowania, jak i w przyszłości, gdy czyszczak okaże się w pewnym momencie absolutnie niezbędny. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet kilkaset złotych, możesz podjąć się tego zadania samodzielnie.