Jak wybrać najlepsze rury do odprowadzania wody z rynien?

Budowa domu wymaga przeprowadzenia różnego rodzaju prac, które sprawią, że budynek stanie się funkcjonalny na przestrzeni wielu lat. Mowa tu między innymi o wykonaniu systemu odprowadzania wody z dachu poprzez system rynnowy, dzięki któremu opady deszczu nie będą stanowiły zagrożenia dla elewacji czy fundamentów. Kluczem do sukcesu okaże się etap planowania, w trakcie którego należy wybrać odpowiednie rozwiązania. Sprawdźmy, jakie rury do odprowadzania wody z rynien będą najlepsze.


Jak odprowadzić deszczówkę z rynien?

Skuteczne odprowadzanie wody deszczowej to obowiązek każdego inwestora, a sposobów na osiągnięcie tego celu jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest zamontowanie rury łączący system rynnowy z zamkniętym i zarazem szczelnym zbiornikiem na deszczówkę – odwodnienie jest w takim wypadku ukryte pod powierzchnią ziemi, zapewniając jednocześnie sprawne działanie na przestrzeni wielu lat. Doskonałym rozwiązaniem może być również odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika. Korzyścią dla inwestora będzie nie tylko skuteczność takiego systemu, ale również możliwość późniejszego wykorzystania zgromadzonej wody – np. do nawadniania ogrodu. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zbiornik retencyjny przypominający oczko wodne, który będzie dodatkowo niezwykle estetyczny i stanie się ozdobą posesji.


Jakie są najlepsze rury do odprowadzania wody?

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, Twoim najważniejszym zadaniem będzie wybór odpowiednich rur do deszczówki. Kluczową kwestią jest średnica – zwykle posiadają one 110 mm, co pozwoli na efektywne odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika. Jeżeli masz wątpliwości, które rozwiązanie wybrać, skonsultuj się ze specjalistami – dzięki temu unikniesz ryzyka niewłaściwego zakupu i tym samym problemu z prawidłowym działaniem całego systemu.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając rury do odprowadzenia wody z rynny?

  • Weź pod uwagę:materiał, z jakiego zostały wykonane – powinny być one na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, dlatego najlepiej wybierać te ze stali powlekanej, blachy cynkowo-tytanowej, aluminium albo miedzi. Tańszą alternatywą ale równie skuteczną w odprowadzaniu wody deszczowej jest zastosowanie systemy rynnowego z PVC;
  • przekrój – na rynku dostępne są zarówno rury okrągłe, jak też kwadratowe, które są sztywniejsze (należy zamontować je uchwytami dedykowanymi pod rury kwadratowe);
  • kolorystykę – ważne jest, aby rury zostały dopasowane do elewacji i dachu, ponieważ dzięki temu cały system odprowadzania wody deszczowej będzie prezentował się estetycznie (na rynku dostępne są wyroby w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego każdy może znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla siebie);
  • gwarancję producenta – mowa tu zarówno o jej długości, jak też zakresie.


Pamiętaj! Rury spustowe do odprowadzania wody deszczowej to niejedyny element systemu. Zwróć również uwagę na jakość łączników, obejm, kolan, przekroju rynny lub średnicy czy narożników, ponieważ tylko dzięki temu cała instalacja będzie trwała i efektywna.

Dobór wielkości systemu rynnowego do odprowadzania wody

Aby dopasować wielkość systemu rynnowego, konieczne jest obliczenie powierzchni niezbędnej do odwodnienia, czyli tzw. efektywnej połaci dachu (EPD). Wystarczy do tego prosty wzór:

  • EPD = (H/2 + W) x L
  • H – wysokość dachu (w metrach)
  • W – odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (w metrach)
  • L – długość dachu (w metrach)


Aby ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać z kalkulatorów internetowych, które udostępniane są np. na stronach producentów. Pamiętaj, by uzyskane wyniki zweryfikować u specjalisty, który zajmie się montażem systemu.


Schemat odprowadzania wody z rynien

Istnieje kilka popularnych schematów, które stanowią odpowiedź na pytanie Jak skutecznie odprowadzić wodę opadową z połaci dachowej? Mowa tu o skierowaniu deszczówki:

  • na obszar wokół domu, np. na trawniki (jest to popularne rozwiązanie, ale warto pamiętać, że przy dużych opadach może dochodzić do lokalnych podtopień lub stojącej wody przy braku przepustowości gruntu, np. warstwa gliny pod wierzchnią warstwą ziemi);
  • do studzienki rozsączającej (o ile na działce nie ma zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych);
  • do zbiornika naziemnego lub podziemnego;
  • do zbiornika retencyjnego;
  • do drenażu.


Aktualne przepisy dotyczące odprowadzania wody z rynien


Jeżeli zastanawiasz się, jak odprowadzić wodę z rynny, powinieneś zapoznać się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Mówią one między innymi o tym, że:

  • każdy właściciel działki powinien zadbać o prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej (na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych);
  • nie można zmieniać stanu wód gruntowych oraz zmieniać kierunku odprowadzania wody deszczowej ze szkodą dla sąsiednich działek.