Rynny plastikowe czy metalowe do dachu z blachy?
Jeżeli zastanawiasz się, jakie rynny na dach z blachy kupić, z pewnością trzeba będzie wybierać pomiędzy wyrobami metalowymi i plastikowymi. Choć z pozoru do blaszanego pokrycia najlepiej pasują te pierwsze, w rzeczywistości również rynny PVC mogą okazać się doskonałą inwestycją. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Rynny metalowe
Stanowią najbardziej oczywisty wybór dla blaszanych pokryć dachowych, a ich największą zaletą jest ponadprzeciętna odporność na uszkodzenia. Rynny metalowe najczęściej wykonuje się ze stali, która jest dodatkowo zabezpieczana cynkiem, warstwą pasywną, podkładem i powłoką organiczną. W efekcie niestraszne im czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu pozostają estetyczne i funkcjonalne na przestrzeni minimum kilkunastu lat. Są też odporne na zmienne temperatury, duże obciążenia, a w przypadku wysokiej jakości wyrobów nawet na korozję. Warto również dodać, że systemy rynnowe metalowe prezentują się nad wyraz okazale, pasując zarówno do nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych obiektów. A co z kosztami? Ceny rynien metalowych są wyższe niż plastikowych, jednak z uwagi na trwałość, jest to inwestycja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Czy w takim razie rynny stalowe posiadają wady? Tak, ale jest ich niewiele. Tą najważniejszą jest wymagający montaż, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto powierzyć go specjaliście, ponieważ wszelkie błędy na tym etapie mogą skutkować podatnością rynien na korozję.
Rynny plastikowe
Doskonałą i polecaną alternatywą są rynny dachowe plastikowe, które ze względu na liczne zalety cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Co najważniejsze, również one mogą świetnie pasować do blaszanego pokrycia dachowego. Wynika to nie tylko z wysokiej estetyki i możliwości ich dopasowania do dachu (dostępne różne kolory rynien plastikowych), ale również ze względu na wydajność i trwałość. Tego rodzaju systemy, ze względu na idealnie gładkie powierzchnie, bardzo dobrze odprowadzają wodę, sprawdzając się nawet w trakcie najbardziej intensywnych opadów. Są przy tym odporne na czynniki zewnętrzne, zmiany temperatury i korozję. Na uwagę zasługuje ich lekkość – dzięki temu są proste w transporcie i montażu. Oczywiście rynny PVC nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak te stalowe, ale mimo to mogą przetrwać wiele lat w idealnym stanie. Ich jedyną wadą jest fakt, że po uszkodzeniu trudno o naprawę elementu.
Co wybrać?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam i dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu. Zarówno rynny metalowe, jak i plastikowe są świetną opcją dla właścicieli blaszanych pokryć dachowych.
Pamiętaj jednak, by wybierać wyłącznie wysokiej klasy rozwiązania – np. marki KROP, która zapewnia doskonałą jakość, duży wybór oraz wieloletnią gwarancję na swoje systemy rynnowe.
System rynny kwadratowej, czyli wydajność, trwałość i nowoczesny design
Na rynku, poza klasycznymi wyrobami półokrągłymi, dostępne są także niezwykle modne rynny kwadratowe, które idealnie pasują do dachów z blachy. Ich największą zaletą jest nowoczesny wygląd – symetryczny kształt sprawia, że z pozoru zwykły system rynnowy staje się prawdziwą ozdobą budynku, sprawdzając się zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze. Elegancki design to jednak nie wszystko. System rynny kwadratowej jest ceniony za wieloletnią trwałość, łatwy montaż oraz doskonałą wydajność – może odprowadzać większe ilości wody niż jego półokrągły odpowiednik. Szukasz oryginalnego rozwiązania? Postaw na rynny kwadratowe!
Rynny ukryte – sposób na minimalizm
Jeżeli natomiast zależy Ci na prostocie, tak charakterystycznej dla minimalistycznych budynków, idealnym rozwiązaniem będzie system rynny ukrytej. Jej jedynym widocznym elementem pozostaje maskownica, co sprawia, że rozwiązanie to pozwala uzyskać znakomity efekt wizualny. Co więcej, rynny ukryte są mniej narażone na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnego orynnowania, w związku z czym stanowią inwestycję na długie lata. Sam montaż systemu nie jest skomplikowany, przebiega sprawnie i zgodnie ze znanymi standardami dekarskimi. Jeżeli dodamy do tego uniwersalność zastosowania oraz przystępną cenę, otrzymamy rozwiązanie spełniające oczekiwania najbardziej wymagających osób.