Jakie zagrożenia niesie nieprawidłowo wykonany system rynnowy?

Efektywne i niezawodne działanie systemu rynnowego zależy nie tylko od jakości jego poszczególnych elementów, ale również fachowego projektu i montażu. Uchybienia w tej kwestii mogą powodować liczne problemy, których konsekwencje mogą być niezwykle kosztowne. Sprawdź, jakie zagrożenia niesie nieprawidłowy montaż rynien i co zrobić, by uniknąć ryzyka.

Nieprawidłowo wykonany system rynnowy – 4 największe zagrożenia

Brak wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi oraz pośpiech – wszystko to może doprowadzić do tego, że instalacja rynien nie będzie przebiegać w odpowiedni sposób. Wpłynie to na efekt końcowy i doprowadzi do licznych zagrożeń związanych z estetyką, trwałością oraz bezpieczeństwem systemu. Oto 4 największe problemy, jakie wynikają z nieprawidłowego montażu rynien i rur spustowych!

1. Niedrożność systemu rynnowego

Podstawowe błędy związane z montażem orynnowania, takie jak niewłaściwy spadek, nieprawidłowe łączenie poszczególnych elementów czy złe rozmieszczenie rur spustowych, mogą prowadzić do niedrożności systemu. W efekcie nie będzie on spełniał swojego podstawowego zadania, jakim jest sprawne odprowadzanie wody opadowej. Konsekwencją może być nawet uszkodzenie rynien czy rur spustowych. Takie ryzyko pojawia się zwłaszcza zimą, kiedy to zalegająca w orynnowaniu woda będzie zamarzać i doprowadzi do jego rozszczelnienia systemu rynnowego.

2. Uszkodzenie elewacji, fundamentów i systemu ociepleń

Nieprawidłowe mocowanie rynien może również doprowadzić do braku odpowiedniej szczelności całego systemu, co z kolei wygeneruje bardzo duże problemy. Mowa tu przede wszystkim o:

  • powstawaniu zacieków, uszkodzeniu tynków i farb czy rozwoju pleśni na elewacji;
  • zalewaniu i osłabianiu fundamentów, które pod wpływem nadmiernej ilości wody mogą nawet pękać;
  • erozji gruntu, która doprowadzi do jego niestabilności (np. pod chodnikami czy tarasem);
  • uszkodzeniu i zagrzybieniu termoizolacji.

Warto dodać, że w sytuacji gdy woda nie jest prawidłowo odprowadzana z dachu, będzie gromadzić się w miejscach łączeń lub załamań, co może mieć także zły wpływ na stan połaci lub pokrycia dachowego.

3. Podatność systemu na przeciążenia

Nieprawidłowe montowanie rynien powoduje często, że będą one podatne na duże obciążenia – zwłaszcza zimą oraz w trakcie wiosennych roztopów. Może to nie tylko doprowadzić do uszkodzenia całego systemu, ale również stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników budynku.

4. Obniżona estetyka i dodatkowe koszty

Jakość montażu rynien stalowych lub plastikowych może mieć wpływ na estetykę budynku. Przeciekający system doprowadzi bowiem do powstawania wspomnianych wcześniej zacieków na elewacji, które nie tylko źle wyglądają, ale również są trudne do usunięcia. Co więcej, przedostająca się na zewnątrz woda może powodować liczne szkody, np. niszcząc ogród, podjazd czy elementy małej architektury. Wszystko to wiąże się z dużymi kosztami, jakie będą generować ciągłe naprawy, wymiana elementów elewacji czy usuwanie skutków przecieków. Warto więc zadbać o to, by instalacja rynny przebiegła w stu procentach prawidłowo i profesjonalnie.

Wiele osób, chcąc zyskać oszczędności, decyduje się na samodzielne układanie rynien. Niestety to duży błąd – zwłaszcza w przypadku braku wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. W praktyce koszt montażu rynien będzie dużo mniejszy niż wydatki, jakie poniesiesz w celu późniejszej wymiany poszczególnych elementów systemu albo usunięcia szkód, wynikających z jego niedrożności lub nieszczelności. Dlatego, chcąc uniknąć wszelkich problemów, skorzystaj z pomocy specjalisty. Kto montuje rynny? Doświadczony dekarz lub blacharz, który posiada odpowiednie umiejętności i narzędzia, dzięki czemu przeprowadzi wszelkie prace sprawnie oraz skutecznie. W naszym kraju nie brakuje wysokiej klasy fachowców, na co dowodem jest ogromna popularność konkursu Blachotrapez Mistrz Dekarstwa. Właśnie trwa jego IV edycja – zachęcamy do śledzenia poczynań największych specjalistów w branży, wśród których być może znajdziesz swojego dekarza!

Ile kosztuje założenie rynien? Od 40 do 75 zł/m2 – w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia, rodzaju systemu oraz lokalizacji. Niemniej jednak są to wartości szacunkowe, w celu dokładnej wyceny warto skontaktować się z dekarzami.

Prawidłowy montaż rynien to nie wszystko!

Choć zakładanie rynien ma kluczowy wpływ na sprawność i wydajność systemu odprowadzania wody, zwróć uwagę również na dwie inne kwestie – regularne przeglądy oraz odpowiednie materiały. Warto jak najczęściej (nie tylko po zimie!) sprawdzać orynnowanie pod kątem uszkodzeń, nieszczelności czy zatorów, by w razie nieprawidłowości szybko i niewielkim kosztem wyeliminować problem. Z kolei inwestując w wysokiej jakości rynny stalowe albo plastikowe, zyskasz rozwiązanie trwałe i niezawodne na przestrzeni wielu lat. W ofercie KROP znajdziesz najlepsze produkty, w tym nowoczesne systemy rynny kwadratowej oraz ukrytej.