Nadejście wiosny oznacza dla właścicieli domów jednorodzinnych konieczność sprawdzenia stanu orynnowania. W sezonie zimowym jest ono bowiem narażone na wiele negatywnych czynników atmosferycznych i może wymagać wyczyszczenia albo naprawy. Sprawdź zatem, na czym polega konserwacja rynien i co zrobić, aby Twój system odprowadzania wody działał bez zarzutu!
Konserwacja rynien to szereg działań, dzięki którym będzie możliwe przywrócenie pełnej sprawności i drożności systemu. W skład prac, jakie musisz wykonać, wchodzi sprawdzenie stanu technicznego orynnowania, jego wyczyszczenie i – w razie konieczności – dokonanie niezbędnych napraw lub wymiana uszkodzonych elementów. Prace konserwacyjne powinno przeprowadzać się przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Szczególnie istotne jest czyszczenie rynien po sezonie zimowym, ponieważ to właśnie wtedy gromadzą się w nich (i w rurach spustowych) największe zanieczyszczenia. Ich obecność sprawia, że Twój system nie będzie efektywnie odprowadzał wody. Co więcej, padający śnieg, porywisty wiatr oraz skrajnie niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na stan orynnowania i jego szczelność, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego uszkodzenia. Konserwacja rynien zalecana jest niezależnie od tego, czy posiadasz system stalowy, czy PVC – choć współcześnie produkowane rozwiązania są niezwykle wytrzymałe i mogą przetrwać najtrudniejsze warunki, nie są niezniszczalne!
Prace konserwacyjne warto zacząć od sprawdzenia stanu technicznego rynien i rur spustowych. Zwróć uwagę, czy na ich powierzchniach nie występują pęknięcia lub dziury, które mogą doprowadzić do nieszczelności systemu i zalania elewacji lub fundamentów. Dokładnie przyjrzyj się również złączkom, narożnikom, lejom spustowym oraz hakom, które w wyniku zbyt dużego nacisku śniegu mogły się zdeformować lub zniszczyć Dużymi zagrożeniami dla systemu orynnowania jest zamarzający śnieg, który może powodować odkształcanie rynien, a także zamarzająca woda, przyczyniająca się do pękania rur spustowych. Wszelkie, nawet najdrobniejsze urazy mogą prowadzić do nieszczelności, a w przyszłości nawet do całkowitego zniszczenia systemu, dlatego kontrola rynien powinna być bardzo dokładna – najlepiej przeprowadzić ją z pomocą fachowca. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz w prosty sposób sprawdzić szczelność rynien. Wystarczy, że zatkasz otwór odpływowy, a następnie do rynien wlejesz wodę, np. z węża ogrodowego. Dzięki temu szybko zauważysz, w jakich miejscach przecieka woda i gdzie wymagana jest naprawa rynien.
Uszkodzona rynna nie zawsze musi być wymieniona na nową. Drobne pęknięcia czy dziury można wyeliminować, stosując odpowiednie metody.
Jak zakleić dziurę w rynnie? W przypadku elementu stalowego niezbędne okaże się jego dwustronne załatanie – od wewnątrz uszczelniaczem dekarskim, a od zewnątrz taśmą wulkanizacyjną. Jeżeli chodzi o naprawę rynny plastikowej, najlepiej wymienić uszkodzony fragment na nowy, pamiętając przy tym o korzystaniu z części dedykowanych konkretnemu systemowi. A co w sytuacji, gdy na rynnie stalowej pojawiły się zarysowania lub odpryski? Bardzo ważne jest ich usunięcie, ponieważ mogą prowadzić do rozwoju korozji, która z czasem doprowadzi do uszkodzenia systemu. Naprawa rynny stalowej w takiej sytuacji polega na zastosowaniu ochronnej farby antykorozyjnej, która sprawdzi się nie tylko w przypadku orynnowania, ale również blaszanych pokryć dachowych. Jeżeli pojawiły się ogniska korozji, niezbędna okaże się renowacja rynien – w pierwszej kolejności usuń rdzę przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego, a dopiero potem nałóż odpowiednią farbę. Rynny z większymi dziurami czy pęknięciami, a także uszkodzone haki rynnowe lub nieszczelne złączki trzeba zastąpić nowymi. Na szczęście w większości przypadków nie będzie konieczna całkowita wymiana orynnowania, a jego poszczególnych fragmentów.
Do czyszczenia rynien niezbędne będą odpowiednie narzędzia – oprócz drabiny zaopatrz się również w specjalistyczną szczotkę (najlepiej na drążku teleskopowym) oraz wąż ogrodowy lub myjkę ciśnieniową. Zadbaj przy tym o bezpieczeństwo w trakcie pracy na wysokości, np. inwestując w odpowiednią uprząż dekarską z szelkami. Co dalej? W pierwszej kolejności usuń zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz rynny, pamiętając o tym, by nie używać ostro zakończonych narzędzi – mogłyby one doprowadzić do głębokich zarysowań (zarówno w przypadku systemów PVC, jak i metalowych). Dlatego najlepiej zastosować wspomniane wcześniej specjalistyczne szczotki. Drugim krokiem jest udrażnianie rynien przy pomocy myjki lub węża. Woda pod odpowiednim ciśnieniem umożliwi odblokowanie zatorów w rynnie, a także skuteczne czyszczenie rur spustowych. Co więcej, dzięki takiemu działaniu sprawdzisz drożność systemu.
Kiedy najlepiej czyścić rynny? Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie tylko wiosną, ale również jesienią. Warto jednak sprawdzać drożność i szczelność systemu częściej, by uniknąć przykrych niespodzianek.