Prawidłowy dobór, montaż i konserwacja systemu rynnowego w domu jednorodzinnym mają bardzo duże znaczenie. Wpływa to nie tylko na estetykę nieruchomości, ale również na sprawny odbiór wody deszczowej i zminimalizowanie ryzyka występowania wilgoci w ścianach budynku. Jakiekolwiek błędy na etapie montażu mogą mieć poważne skutki i powodują dodatkowe koszty utrzymania obiektu. Warto temu zapobiec.
Pierwszym krokiem jest odpowiednie dobranie rynien do danej nieruchomości. Obecnie na rynku dostępne są elementy wykonane z różnych materiałów. Charakteryzują się innymi właściwościami i parametrami technicznymi. Do najczęściej wybieranych modeli należą rynny wykonane ze stali lub PVC. Rynny metalowe są wyraźnie mocniejsze i bardziej odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Są jednak trudniejsze w montażu i podatne na korozję, dlatego wiele osób decyduje się na rynny wykonane z PVC. Są one odporne na korozje i łatwe w montażu. Z drugiej strony są bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia i działanie trudnych warunków atmosferycznych, w tym długotrwałe nasłonecznienie. Alternatywą pozostają rynny aluminiowe, miedziane lub wykonane z blachy cynkowo-tytanowej. Modele te mają najlepsze właściwości, jednak ich cena jest odpowiednio wyższa. Przed wyborem konkretnego materiału warto rozważyć jego wady i zalety.
Po zakupie systemu można przejść do jego montażu. To od niego w dużej mierze zależy sprawność systemu odprowadzającego wodę deszczową i wodą po roztopach śniegu. Za montaż rynien powinien odpowiadać doświadczony specjalista, w związku z tym najczęściej wykonuje to ekipa dekarska, która odpowiada również za wykonanie pokrycia dachowego. System rynnowy układa się zgodnie ze wskazaniami producenta oraz z wykorzystaniem rekomendowanych przez niego akcesoriów. Spadek powinien wynosić ok. 0,5% w kierunku odpływu. Ponadto rynny powinny być wysunięte minimum w połowie poza krawędź połaci dachowej. Po zamontowaniu rynien należy sprawdzić skuteczność ich działania. Jeżeli nie ma przecieków i zastoin, to montuje się rury spustowe. Ich wylot umieszcza się około 20 centymetrów nad ziemią.
Oczywiście system rynnowy wymaga regularnej konserwacji. Tylko w ten sposób można zadbać o jego wydajność oraz wydłużyć jego żywotność. W rynnach mogą zalegać takie przeszkody jak: gałęzie, liście, piach, śnieg, szyszki i inne zanieczyszczenia. Regularne ich usuwanie zapewni drożność systemu oraz zminimalizuje ryzyko jego usterek. Wadliwie zamontowany lub działający układ rynien może powodować problemy z odprowadzaniem wody deszczowej oraz zwiększać ryzyko przedostawania się wilgoci do ścian domu. Prace konserwacyjne i czyszczące warto przeprowadzać dwa razy do roku - na wiosnę i na jesień.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl