Najczęściej popełniane błędy podczas montażu rynien

Choć montaż rynien z pozoru wydaje się prostym zadaniem, w rzeczywistości wymaga wiedzy i doświadczenia. Łatwo bowiem o pomyłkę, która może skutkować niestabilnością całego systemu, ryzykiem niedrożności oraz mniejszą trwałością instalacji. Oto najczęściej popełniane błędy w montażu rynien, których uniknięcie pozwoli Ci przeprowadzić cały proces sprawnie i skutecznie


Błąd 1 – Niezachowanie minimalnych spadków rynny

To jeden z najbardziej powszechnych błędów podczas montażu rynien, który popełniany jest zwykle przez osoby z niewielkim doświadczeniem. Niestety, jego efekty mogą bardzo negatywnie wpłynąć na efektywność instalacji – niezachowanie minimalnych spadków rynien prowadzi do zbyt małego przepływu wody deszczowej, w skutek czego w systemie nie są wypłukiwane zabrudzenia co prowadzi do niedrożności systemu. Natomiast zbyt duży spadek prowadzi do sytuacji, w której napływ wody jest szybszy niż jej odprowadzanie. W wyniku tego może ona przelewać się, a nawet mieć destrukcyjny wpływ na cały system. Jaki spadek rynien będzie odpowiedni? Jest to uzależnione od wielu czynników, jednak zwykle zakłada się, że powinien on wynosić od 1% do 3%.


Błąd 2 – Nieuwzględnienie ruchów termicznych rynien

Wysokie i niskie temperatury, nadmierne nasłonecznienie, deszcz, śnieg oraz inne czynniki atmosferyczne sprawiają, że rynny są narażone na spore obciążenia. W ciągu całego roku rozciągają się one i kurczą, dlatego warto podczas ich układania uwzględnić tę kwestię – bez względu na to, czy system odprowadzania wody wykonany jest ze stali, czy PVC. Należy pamiętać, że rynny z PVC mają większą rozszerzalność termiczną niż ze stali. Producenci systemów rynnowych w trakcie projektowania systemu i poszczególnych kształtek, uwzględniają ruchy termiczne. Zawsze należy stosować kształtki systemu dedykowane przez danego producenta. Rynny powinny być elementami ruchomymi – warto montować je np. na zatrzask, bez skręcania czy spawania. Niestety, nieuwzględnienie ruchów termicznych to bardzo częsty błąd podczas montażu rynny. Może on doprowadzić do tego, że w wyniku ciągłej „pracy” elementów instalacji ulegną one uszkodzeniu, co narazi Cię na spore koszty.


Błąd 3 – Niewłaściwy przekrój rynien

Już na etapie projektowania systemu orynnowania niezbędne jest określenie odpowiedniego przekroju rynien, który powinien zostać dopasowany zarówno do wielkości, jak i nachylenia dachu. Montaż rynien o zbyt małej średnicy może spowodować problemy z prawidłowym odprowadzaniem wody spływającej z połaci – zwłaszcza podczas dużych opadów deszczu. Warto pamiętać, że zasada ta dotyczy także rur spustowych!


Jak uniknąć tego błędu? Zgodnie z uniwersalnymi zasadami montażu rynien:

  • przy dachach o niewielkiej powierzchni rynny powinny mieć średnicę 75-110 mm;
  • przy dachach o średniej powierzchni rynny powinny mieć średnicę 100-134 mm;
  • przy dachach o większej powierzchni rynny powinny mieć średnicę 150-190 mm.


Oczywiście są to zasady uogólnione – każdy system wymaga indywidualnego rozwiązania, dlatego konieczne będzie dopasowanie przekroju rynien już na etapie projektowania systemu.


Błąd 4 – Zbyt rzadki rozstaw haków

Jeżeli chcesz, aby montaż rynny okazał się sukcesem, powinieneś zadbać o prawidłowy rozstaw haków – doczołowych lub nakrokwiowych. Pełnią one funkcję wspornika i stabilizują elementy całego systemu, mając kluczowy wpływ na jego trwałość. Jeżeli odległości między nimi będą zbyt duże, rynny – pod naporem wody deszczowej lub śniegu – mogą ulegać zniekształceniom, a nawet większym uszkodzeniom. Jaki powinien być prawidłowy rozstaw haków rynnowych? Zadbaj o to, by maksymalna odległość między nimi wynosiła 50-60 cm.


Błąd 5 – Nieodpowiednia wysokość zawieszenia rynny

Jak prawidłowo zamontować rynnę? Należy między innymi zadbać o jej odpowiednią wysokość względem połaci dachu. Powszechnym błędem jest układanie jej zbyt wysoko, co może doprowadzić do tego, że woda deszczowa przeleje się na elewację oraz istnieje duże ryzyko, że zsuwający się śnieg uszkodzi nam system rynnowy. Jeżeli zaś rynny zostaną umieszczone zbyt nisko, istnieje ryzyko, że woda deszczowa nie trafi do rynny i system nie spełni swojego zadania. Pamiętaj więc o zawieszeniu rynny na odpowiedniej wysokości – system musi wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości. Co więcej, linia przedłużająca płaszczyznę połaci powinna przechodzić około 1-2 cm nad rynną.


Błąd 6 – Nieuwzględnienie siatek chroniących przed zanieczyszczeniami

Chcąc zadbać o prawidłowy montaż rynny, warto pamiętać o zanieczyszczeniach, takich jak liście czy szyszki spadające z drzew, które mogą prowadzić do niedrożności systemu. Nieumieszczenie w niej specjalnej siatki zabezpieczającej to błąd, którego należy unikać – w przeciwnym wypadku Twoja instalacja nie będzie efektywnie odprowadzała wody.


Błąd 7 – Brak staranności w montażu rynien

Błędy w montażu rynien wynikają najczęściej z braku wiedzy i doświadczenia. Niestety, popełniają je również doświadczeni specjaliści, którzy zbyt mocno uwierzą w swoje umiejętności bądź intuicję. Często unikają oni sięgania po instrukcję producenta, mając przekonanie, że poradzą sobie bez niej, co może doprowadzić do nieprawidłowego montażu rynny. Niezależnie więc od tego, jakie posiadasz doświadczenie i ile realizacji masz na swoim koncie – zawsze przed rozpoczęciem prac zapoznaj się z instrukcją, ponieważ każdy system jest inny i każdy wymaga odpowiedniego podejścia. Pamiętaj, że nawet niewielka pomyłka, np. niewłaściwe połączenie rynien z łukami czy błędny rozstaw haków, może doprowadzić do sporych problemów w przyszłości.