Pierwszym zadaniem każdego właściciela domu powinno być udrażnianie rynien, które należy przeprowadzić jeszcze przed sezonem zimowym. Pozwoli to usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i umożliwić systemowi sprawne odprowadzanie wody. Jak zrobić to skutecznie?
Dlaczego czyszczenie rynien przed sezonem zimowym jest tak istotne? Ponieważ zalegające w nich zanieczyszczenia mogłyby powodować zatory i doprowadzić do zamarzania stojącej wody. To z kolei wiązałoby się z ryzykiem powstawania rozszczelnień i koniecznością wymiany uszkodzonych elementów systemu rynnowego. To jednak nie koniec. Bezpośrednio przed sezonem zimowym, a nawet jeszcze wcześniej (w okolicach września-października) warto dokładnie sprawdzić stan techniczny rynien i rur spustowych. Czyszcząc je myjką lub wężem ogrodowym, dowiesz się, czy są szczelne, zaś przeprowadzając ich oględziny, wykryjesz wszelkie uszkodzenia, łącznie z pęknięciami, zarysowaniami czy złuszczeniami powłoki. Nawet te najdrobniejsze powinny skłonić Cię do działania – renowacja rynien przed zimą to absolutny klucz do ich sprawności! Pamiętaj również, by sprawdzić orynnowanie pod kątem jakości mocowań i łączników – dzięki temu pozostanie trwałe i funkcjonalne nawet pod naporem dużych ilości opadów atmosferycznych.
Śnieg stanowi spore zagrożenie dla orynnowania domu, ponieważ obciąża on cały system i w nadmiernych ilościach może doprowadzić do jego uszkodzenia. Co więcej, prowadzi do powstania wody roztopowej, która po zamarznięciu wewnątrz rynny spowoduje zator.
Jak zabezpieczyć rynny przed tym problemem? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnych płotków i drabinek śniegowych, które zabezpieczają przed nadmiarem białego puchu i lodu, opóźniając jego osuwanie się. To stosunkowo niedrogie i proste pod względem konstrukcyjnym rozwiązania, które zapewnią skuteczną ochronę rynien przed uszkodzeniem.
Problemem w sezonie zimowym może być zalegający wewnątrz rynien lód, który zmniejsza ich drożność, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do rozszczelnienia poszczególnych elementów systemu. Dlatego polecane jest zainstalowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego rynny. Składa się ono z kilku elementów, jednak tym najważniejszym są kable grzejne, które układa się na dnie rynien oraz wewnątrz rur spustowych. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu problemów w sezonie zimowym, na czele z:
Ogrzewane rynny plastikowej lub metalowej to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane, z którego zdecydowanie warto skorzystać.
Zimy, które w naszym kraju bywają niezwykle mroźne, mogą negatywnie odbić się na stanie technicznym rynien i rur spustowych – zwłaszcza, jeżeli są one wiekowe. Warto więc pomyśleć nad zmianą systemu i zainstalowaniu rozwiązań niezwykle trwałych oraz odpowiednio zabezpieczonych – zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. W KROP oferujemy rynny metalowe i rynny plastikowe, które zapewnią skuteczne odprowadzanie dużych ilości wody i pozostaną funkcjonalne nawet w trakcie najbardziej srogich zim. Co więcej, w naszym asortymencie znajdziesz akcesoria, dzięki którym zyskasz możliwość skuteczniejszej ochrony rynien w sezonie jesienno-zimowym. Zapraszamy do sprawdzenia oferty, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu z naszym pracownikiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w zakupie najlepszych rozwiązań.