Odpowiednia rynna na altanę i garaż ma ogromne znaczenie.
Woda spływająca z dachu na ściany budynku ma negatywny wpływ – zarówno na trwałość całej konstrukcji, jak i wygląd elewacji. Problem ten dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych czy innych większych obiektów, ale także garaży i altan. Brak odpowiednio dopasowanego do powierzchni dachu systemu rynnowego może sprawić, że niewielki budynek po jakimś czasie przestanie być funkcjonalny i estetyczny. Dlatego niezależnie od tego, czy mowa o rynnie do garażu blaszanego, czy drewnianej altany, warto zaangażować się w proces wyboru odpowiedniego rozwiązania. Chcąc zapewnić sobie sprawny i niezawodny system odprowadzania wody z dachu na przestrzeni wielu lat, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy kwestie – materiał, z jakiego wykonana została rynna, jej średnicę, a także kształt.
Jaka rynna do altanki lub garażu? Zwróć uwagę na materiał
Rynna do garażu lub altanki powinna być odporna na czynniki zewnętrzne, w tym działanie wilgoci, opadów atmosferycznych, zmienne temperatury czy promieniowania UV. Niezależnie od wielkości budynku, do Twojej dyspozycji są dwa rozwiązania – rynny PVC (plastikowe) oraz rynny metalowe (stalowe). Są one najczęściej wybierane przez inwestorów, co wynika z kilku czynników.
Rynny plastikowe
Rynny PVC to rozwiązania cieszące się dużym zainteresowaniem inwestorów, które sprawdzą się zarówno w przypadku garaży murowanych czy blaszanych, jak i nowoczesnych altan lub wiat. Ich duża popularność wynika przede wszystkim z atrakcyjnej ceny – są tańsze od rynien metalowych, a do tego zapewniają wiele korzyści. Rynna plastikowa posiada gładką powierzchnię, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko osadzania się brudu i innych zanieczyszczeń powodujących z czasem niedrożność systemu. Co więcej, taka rynna do altany jest odporniejsza na drobne urazy mechaniczne i niestraszna jej wilgoć, dzięki czemu pozostanie funkcjonalna na przestrzeni wielu lat. Do jej atutów zaliczamy także prostotę montażu. Wady? Właściwie tylko jedna – rynny PVC mogą utracić swój kolor (mogą zmatowieć), jednak dochodzi do tego stosunkowo rzadko. Zwłaszcza, jeżeli zakupisz rozwiązanie od cenionego producenta, który oferuje wysokiej jakości systemy rynnowe.
Rynny stalowe
Alternatywa to rynny stalowe, które są jeszcze bardziej wytrzymałe od plastikowych i – co bardzo istotne – odporniejsze na zmienne temperatury oraz zachowują swój kolor na lata. Sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach, znosząc duże obciążenia mechaniczne i dynamiczne, a dzięki odpowiednim zabezpieczeniom niestraszna im korozja. Inwestując w tego rodzaju produkt, możesz zyskać idealną rynnę do blaszaka albo innego garażu – jego montaż przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a efektem końcowym będzie system trwały na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat. Nie bez znaczenia jest również estetyka rynien metalowych – ze względu na swój minimalistyczny wygląd stanowią doskonałe dopełnienie każdego rodzaju pokrycia dachowego, niezależnie od stylu, charakteru czy przeznaczenia budynku. Dostępne są przy tym w wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla swojego garażu lub altany. Pamiętaj! Jeżeli chcesz zainwestować w wysokiej jakości rynnę do garażu blaszanego, zwróć uwagę na to, czy została odpowiednio zabezpieczona. W KROP oferujemy rozwiązania tworzone ze stali powlekanej z obydwu stron czterema warstwami ochronnymi: cynkiem, warstwą pasywacyjną, podkładem oraz powłoką organiczną.
Jaką średnicę rynny do powierzchni dachu wybrać?
Inną ważną kwestią są wymiary rynien i rur spustowych. Dla ułatwienia i podjęcia decyzji oraz słusznego wyboru stworzyliśmy kalkulator doboru rozmiaru systemów rynnowych KROP.
Kształt rynny do garażu lub altany – jakie są możliwości?
Jeżeli zastanawiasz się, jaka rynna do blaszaka albo altany będzie odpowiednia, zwróć uwagę na jej kształt. Najpopularniejsze są półokrągłe, jednak warte uwagi są także systemy rynny kwadratowej, które znajdziesz w ofercie KROP. Ze względu na swój kształt posiadają duży przekrój, umożliwiając odprowadzanie z dachu budynku większej ilości wody w stosunku do porównywalnej średnicy rynny półokrągłej. Są przy tym lekkie, trwałe oraz nowoczesne, idealnie komponując się z obiektami o minimalistycznym wykończeniu.