Rynny a wygląd domu. Jak wybrać rozwiązania, które poprawią estetykę budynku?

Odpowiednio dopasowany system rynnowy będzie nie tylko skutecznie odprowadzał wodę z dachu, ale również wpłynie pozytywnie na estetykę budynku. Do dyspozycji inwestorów jest bowiem wiele stylowych rozwiązań, które mogą stać się ozdobą domu jednorodzinnego albo innego obiektu. Na co warto postawić? Jak dopasować kolor rynny do dachu czy elewacji? I w końcu – które systemy uznawane są za najbardziej nowoczesne pod kątem designu? Sprawdźmy!


Rynny kwadratowe i półokrągłe, czyli wybór między klasyką a nowoczesnością

Jeszcze do niedawna największą popularnością wśród inwestorów cieszyły się rynny okrągłe i półokrągłe. Doskonale sprawdzały się one w tradycyjnym budownictwie, odpowiadając potrzebom właścicieli domów zarówno pod kątem estetyki, jak i trwałości czy funkcjonalności. Z czasem jednak, wraz ze zmianą trendów architektonicznych, coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rynny kwadratowe. Zaczęły one stanowić odpowiedź na potrzeby nowoczesnego budownictwa, w którym finezyjne formy coraz częściej zastępowane były przez prostotę i minimalizm. Dzisiaj takie rozwiązania stosuje się powszechnie w budynkach o stonowanej kolorystyce, geometrycznych kształtach i z dużymi przeszkleniami. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem modernistycznej architektury i szukasz oryginalnych, wyszukanych sposobów na ozdobę swojego domu, system rynny kwadratowej będzie idealny.

Kolor rynien – jak dopasować go do dachu i elewacji?

Bardzo istotny jest nie tylko kształt, ale również kolor rynien. To właśnie on ma decydujący wpływ na charakter i ostateczny wygląd budynku. Możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne – producenci oferują różne kolory rynien niezależnie od tego, z jakiego materiału je wykonują. W nowoczesnej architekturze szczególnie dużą popularnością cieszą kolory takie jak czerń, antracyt, grafit oraz srebrny. Z kolei w budynkach wznoszonych na tradycyjną modłę, wciąż królują rynny w kolorze miedzianym, brązowym i ceglastym. Wybór barwy orynnowania zależy przede wszystkim od kolorystyki dachu oraz elewacji. Możesz postawić zarówno na podobne odcienie (np. brązowy lub ceglasty kolor rynien do ceglastego dachu), jak i kontrasty (np. połączenie jasnego pokrycia z ciemnymi rynnami i na odwrót). Jednolite barwy to opcja bezpieczniejsza i świetnie sprawdzająca się zwłaszcza w tradycyjnych budynkach, zaś mieszanie kolorów najczęściej znajduje zastosowanie w nowoczesnej architekturze, przyciągając wzrok i zaskakując.

W ofercie Krop System znajdziesz szeroki wybór rozwiązań. Oferujemy:

  •  rynny metalowe – kolory: alucynk, czerwony (RAL 3009), grafit (RAL 7016), cegła (RAL 8004), jasny brąz (RAL 8017), czekoladowy brąz (RAL 8018), ciemny brąz (RAL 8019), czarny (9005), antracyt metaliczny (RAL 9007).
  •  rynny plastikowe – kolory: czerwony (RAL 3011), grafit (RAL 7016), jasny brąz (RAL 8017), ciemny brąz (RAL 8019), biały (RAL 9010), czarny (RAL 9005).


Tak duży wybór rozwiązań pozwoli zrealizować dowolny projekt i uzyskać pożądany efekt wizualny w każdym budynku.

Rynny metalowe i PVC – różnice nie tylko w trwałości, ale i wyglądzie!

Inwestorzy, decydując się na wybór pomiędzy rynnami plastikowymi a metalowymi, najczęściej zwracają uwagę na trwałość. Za najbardziej wytrzymałe uznawane są wyroby stalowe, jednak to systemy z PVC są najbardziej odporne na korozję i – ze względu na gładką powierzchnię – skuteczniej odprowadzają wodę. A które z nich są bardziej estetyczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jednak inwestorzy, ceniący sobie elegancki wygląd, najczęściej wybierają rynny metalowe. Prezentują się one nowocześnie, często przyciągają wzrok delikatnym połyskiem i świetnie sprawdzają się w modernistycznych budynkach. Dostępne są przy tym w większej liczbie kolorów. Nie oznacza to jednak, że rynny PVC nie mogą być eleganckie. Również one, dzięki odpowiedniej kolorystyce oraz kształtom, są w stanie odmienić oblicze budynku i sprawić, że będzie on prezentował się nad wyraz efektownie. Pamiętaj! Wpływ na wygląd domu czy innego obiektu mają nie tylko nowoczesne rynny, ale również inne elementy systemu – haki, łączniki, narożniki, odpływy czy rury spustowe. Są one dobrze widoczne i dlatego powinny pasować stylistycznie do budynku.

Szukasz nowoczesnych rozwiązań? Sprawdź system rynny ukrytej!

Jeżeli zależy Ci na oryginalnym efekcie wizualnym i szukasz ciekawej alternatywy dla klasycznych rozwiązań, świetną opcją może okazać się rynna ukryta w elewacji. Idealnie pasuje ona zwłaszcza do nowoczesnych budynków o prostej linii i zwartej bryle, ponieważ jedynym widocznym elementem takiego systemu jest maskownica. Efekt? Minimalistyczny wygląd, w którym wszelkie dodatki są ograniczone do minimum. Warto pamiętać, że rynny ukryte – poza doskonałym efektem wizualnym – zapewniają również wieloletnią trwałość (są mniej narażone na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne od klasycznych rozwiązań), a także pasować będą do każdego budynku (nawet tradycyjnego).