Także my sami, jeśli np. lubimy posłuchać muzyki z wieży Hi-Fi lub obejrzeć film akcji w kinie domowym, możemy spodziewać się wizyt zdenerwowanych sąsiadów i skarg do Spółdzielni Mieszkaniowej. Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie: powodować stres, problemy ze snem czy nawet nadciśnienie. Na szczęście istnieją techniczne sposoby na tłumienie hałasu. Mając dobrze wyciszone mieszkanie czy dom możemy cieszyć się komfortem i brakiem niepotrzebnego stresu oraz konfliktów z otoczeniem.
W pierwszej kolejności powinniśmy zrozumieć znaczenia takich pojęć, jak wyciszenie, wytłumienie oraz wygłuszenie, ponieważ wiele osób używa ich zamiennie, myląc ze sobą. Wyciszenie mieszkania czy pomieszczenia oznacza redukcję zarówno hałasu dobiegającego z zewnątrz, jak i wewnętrznego, w celu poprawy naszego komfortu akustycznego. Za ograniczenie hałasu przenikającego z zewnątrz, czyli np. wspominanej muzyki lub kroków sąsiada, odpowiada wygłuszenie - ścian, podłóg i sufitów. Natomiast wytłumienie oznacza redukcję hałasu wewnątrz pomieszczeń, czyli minimalizację echa i odbić dźwięku. Dzięki niemu możemy cieszyć się zarówno lepszą jakością muzyki czy ścieżki dźwiękowej filmu, jak i nie zakłócaniem życia sąsiadom. Warto również zapoznać się z podstawowymi wiadomościami z fizyki oraz takimi pojęciami jak współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody czy decybel (dB). Dźwięk to spowodowana drganiami mechanicznymi fala akustyczna, o częstotliwości 20 Hz...20 000 Hz (zakres dla młodych ludzi z dobrym słuchem, w późniejszym wieku ulega ograniczeniu w zakresie wysokich tonów). Fala ta rozchodzi się w głownie w powietrzu, a także ciałach stałych i płynnych z różnymi prędkościami: w betonie 5 000 m/s, wodzie 1450 m/s, zaś w powietrzu = 340 m/s. Oznacza to, że w ścianach budynków dźwięki rozchodzą się wielokrotnie szybciej, co powoduje uciążliwy hałas. Ucho ludzkie reaguje na względną zmianę poziomu dźwięku wyrażaną w decybelach (dB). Tzw. próg słyszalności to 0 dB, zaś próg bólu 130 dB. Najmniejsza zmiana poziomu dźwięku, jaką może usłyszeć człowiek, to około 3 dB. Aby dźwięk subiektywnie wydawał się 2 razy głośniejszy, jego natężenie musi wzrosnąć o około 10 dB. W akustyce budowlanej mamy do czynienia w uproszczeniu z dźwiękami powietrznymi (środowisko powietrzne) i dźwiękami materiałowymi (środowisko przegrody). Skuteczność w ograniczaniu transmisji dźwięku między pomieszczeniami określa izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej, wyrażona w dB. Wymagania dla tego parametru określono w Polskich Normach. Dobrze zaprojektowane przegrody pionowe i poziome budynków powinny zabezpieczyć pomieszczenie przed przenikaniem hałasu, jednak w praktyce różnie bywa, ponadto np. muzyka ze sprzętu Hi-Fi dużej mocy czy odgłosy pracującej wiertarki udarowej potrafią przechodzić nawet przez grube ściany.
Wyciszanie ścian
To podstawowa metoda zapewnienie komfortu akustycznego w blokach, gdzie niemiły dźwięk dochodzący z sąsiednich mieszkań potrafi być bardzo uciążliwy. Najpopularniejsze środki wygłuszania ścian to:
Wyciszanie podłóg
Do popularnych rozwiązań należą:
Wyciszenie drzwi i okien
Drzwi wejściowe i okna to miejsca łatwego przenikania hałasu do mieszkań. Stosuje się tu takie rozwiązania wyciszenia, jak:
Pozostałe metody wyciszania pomieszczeń
Poprawa akustyki w pomieszczeniu
Czasami w naszych domach i mieszkaniach panuje nieprzyjemny pogłos, który utrudnia zarówno słuchanie muzyki czy oglądanie TV, ale i zwykłą rozmowę. Zjawisko to powstaje wtedy, gdy fale dźwiękowe rozchodzą się po wnętrzu, odbijają od płaskich powierzchni, docierają do naszych uszu z opóźnieniem i nakładają się na siebie. Gdy czas pogłosu przekroczy wartość 100 ms, zaczynamy słyszeć echo. Wspomniane już lamele wykonane na warstwie filcu akustycznego pochłaniają ten odbijający się dźwięk, co powoduje znaczne skrócenie czasu pogłosu. Tym samym odbiór dźwięku jest przyjemniejszy i przejrzysty dla ucha. Im grubsza warstwa filcu tym silniejsze tłumienie fal odbitych. Dzięki lamelom akustycznym możemy w stosunkowo prosty i niedrogi sposób znacznie poprawić akustykę pomieszczeń.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów do wyciszenia mieszkania
W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać materiały o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Są co prawda droższe, ale skuteczniejsze w tłumieniu dźwięków. Warto wiedzieć, że znaczenie ma nie tylko materiał, ale i sposób jego montażu, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, to warto zlecić to zadanie specjalistom. Po zamontowaniu izolacji akustycznej, ważnym krokiem jest sprawdzenie efektywności wyciszenia. Może to obejmować testy hałasu oraz monitorowanie poziomu komfortu akustycznego w pomieszczeniach. Jeśli wykonane wyciszenie nie jest dla nas zadowalające, można dodać kolejne warstwy izolacyjne lub zmienić zastosowane materiały.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl