Jednak warto przypomnieć, że ich właściwości pomagają dodatkowo na obniżenie kosztów klimatyzacji. Jak? Tego dowiesz się z poniższego tekstu. Ponadto wskażemy na czym polega ekologiczność tych produktów. Zaczynamy!
Farby i powłoki termoizolacyjne mają zdolność do utrzymania wnętrza budynku w chłodzie podczas letnich upałów. Stosowanie ich pośrednio wpływa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i zmniejszenie naszego śladu węglowego.
Jak? Konwencjonalne metody termoizolacji, takie jak stosowanie materiałów izolacyjnych, często wymagają dużego zużycia energii i generują emisję CO2 podczas procesu produkcji. Dodatkowo recykling styropianu, który jest powszechnie stosowany w termoizolacji, jest trudny, co przede wszystkim wynika z faktu, że duża ilość styropianu trafia na wysypiska śmieci.
Powłoki termoizolacyjne opierają się na zaawansowanych technologiach, które wykorzystują specjalne dodatki termoizolacyjne, takie jak mikrosfery szklane. Dzięki tym składnikom farby są w stanie odbijać większą część promieniowania słonecznego (aż 90%), co skutkuje zmniejszeniem nagrzewania się powierzchni budynku i ograniczeniem potrzeby korzystania z klimatyzacji.
Potwierdzają to badania przeprowadzone w Algierii, które wykazały, że budynki pomalowane farbą termoizolacyjna będą zużywać o 10% mniej energii elektrycznej na klimatyzację w porównaniu do standardowych farb.
W Polsce przodującym producentem powłok termoizolacyjnych jest firma FCOM, która sama dba o środowisko i bierze udział w programach ekologicznych (więcej o tym przeczytasz tutaj). Produkowane przez przedsiębiorstwo farby i masy marki GoThermⓇ mają szerokie zastosowanie i są bezpieczne dla zdrowia. Cieszą się też dobrymi opiniami (można sprawdzić za pomocą Google). Do niedawna były dostępne tylko w białym kolorze, jednak od ponad pół roku można je kupić również kolorze. A jeżeli chodzi o lato – odbijają aż 90% promieniowania słonecznego.