Murłata, czy też płatew stropowa to belka dachowa wykonana z drewna, którą układa się równolegle na murze budynku. Stosuje się przede wszystkim przy dachach stromych. Zadaniem murłaty jest połączenie ścian budynku z jego dachem. Te elementy konstrukcji odpowiadają również za przenoszenie obciążeń bezpośrednio z więźby dachowej na ściany. Standardowo płatwie stropowe mają kwadratowy przekrój i boki o szerokości 10-15 cm. Mocuje się je bezpośrednio do wieńca stropowego. W tym celu korzysta się z zabetonowanych kotew z końcówkami nagwintowanymi. Gwarantuje to stabilne mocowanie murłaty do ściany.
Ocieplenie murłaty jest bardzo istotne i warto zastosować. Jeżeli tego nie zrobisz, to w budynku będzie dochodziło do ucieczki ciepła. Przełoży się to na zmniejszenie komfortu cieplnego wewnątrz oraz na większe koszty eksploatacji budynku. Niezbędna jest również izolacja murłaty od wieńca. Dzięki temu element ten będzie zabezpieczony przed wilgocią, które może wychodzić z murów. Mogłaby ona osłabić całą konstrukcję dachu.
Standardowym wyborem jest ocieplenie murłaty styropianem lub wełną mineralną. To wydajne i tanie rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w polskich warunkach. Przy tym sposobie konieczne jest zadbanie o szczelność całej warstwy, aby nie powstawały ewentualne mostki termiczne i miejsca ubytków ciepła. Prawidłowo wykonane ocieplenie zagwarantuje spokój właściciela budynku na lata oraz sprawi, że jego eksploatacja będzie jeszcze tańsza i wygodniejsza.
Coraz większą popularnością cieszy się również ocieplanie murłaty pianką.Najczęściej jednak w tym celu jest dedykowana pianka poliuretanowa PUR. Posiada strukturę, która dobrze przylega do powierzchni drewna, dzięki czemu po procesie nie powstają mostki termiczne. Dzięki piance tworzy się również paroprzepuszczalna warstwa, dzięki czemu drewno oddycha i nie traci swoich właściwości. Wybór ocieplenia jest kwestią indywidualną i wpływ na to ma m.in. budżet inwestora czy administratora budynku. Jedno jest pewne, ocieplenie murłaty warto wykonać. Jeżeli tego nie zrobisz, to do wnętrza budynku przedostawać się będzie wilgoć, którą dostrzeżesz na ściankach kolankowych. Ponadto na poddaszu mogą być odczuwalne charakterystyczny chłód i powiew, co zmniejszy komfort użytkowania tej przestrzeni.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl