Ocieplone poddasze: sposób na mrozy, upały i oszczędności

Polacy coraz większą uwagę zwracają na efektywność energetyczną swoich domów. Dzięki m.in. dotacjom z rządowego programu „Czyste Powietrze” co roku tysiące właścicieli budynków jednorodzinnych poddaje je kompleksowej lub częściowej termomodernizacji, bardzo często rozpoczynając prace od ocieplenia poddasza.

Nic dziwnego - szacuje się, że przez niezaizolowany dach może uciekać z domu nawet 30% ciepła. To z kolei przekłada się na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie i pogorszenie komfortu cieplnego w całym budynku.

Przystępując do ocieplania domu lub garażu, możemy natknąć się na opinie podważające zasadność stosowania materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i wskazujące, że odpowiednio gruba warstwa jakiejkolwiek wełny zapewni pełny komfort cieplny.

Izolacja termiczna w przegrodzie budowlanej wpływa w największym stopniu na niskie przenikanie ciepła przez budynek i związane z tym straty energii oraz późniejsze koszty ogrzewania. Izolacja grubsza już o kilka cm skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w ścianach materiały izolacyjne o jak najniższych współczynnikach przewodzenia ciepła lambda (np. ISOVER Super-Vent Plus o lambdzie 0,031 W/mK).

Najlepszym sposobem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest jednak podejście „2 w 1” czyli większa grubość materiału izolacyjnego i materiał o niższej lambdzie (czyli o niższym przewodzeniu ciepła). Izolacja musi mieć odpowiednią grubość, a właściwie opór cieplny (R), który jest funkcją dwóch parametrów (grubości izolacji i współczynnika przewodzenia ciepła — lambda). Im niższy współczynnik lambda lub im większa grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.

Zdrowy i przyjemny mikroklimat dzięki wełnie mineralnej

Od lat jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej i akustycznej poddaszy jest wełna mineralna. W przypadku dachów skośnych szczególnie rekomendowana jest wełna mineralna szklana, taka jak np. ISOVER Super-Mata. Z uwagi na wysoką sprężystość nie obciąża ona nadmiernie konstrukcji oraz doskonale wypełnia izolowane przestrzenie. Dodatkowo odznacza się ona bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ 0,033 W/mK), dzięki czemu skutecznie chroni poddasze zimą przed wychłodzeniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się. Warto o tym pamiętać, planując budowę nowego domu lub modernizację istniejącego budynku.