Zima to czas, gdy z robotami budowlanymi przenosimy się do wewnątrz domów. Niektórzy mogą już wykańczać wyczekane lokum, inni zaś nadal prowadzą prace kluczowe dla trwałości domu, komfortu mieszkania w nim przez długie lata i wreszcie - wobec ciągle rosnących kosztów energii - dla wysokości przyszłych rachunków.
Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, jest spora szansa, że stoisz przed wyborem izolacji podłóg. „Choć na hasło „termoizolacja” w pierwszej chwili myślimy o ścianach zewnętrznych obłożonych płytami styropianowymi, to dzięki wykorzystaniu styropianu możemy osiągnąć znaczenie więcej” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Dlaczego? Dlatego że styropian staje się materiałem coraz bardziej wyspecjalizowanym. Przykładem takiej wysokiej specjalizacji są płyty Instal Panel zaprojektowane do izolacji pod wodne ogrzewanie podłogowe.
Wyzwania dla Instal Panel
Styropian pod tzw. podłogówkę musi być, po pierwsze, wytrzymały na obciążenia, bo przecież chodzi o izolację podłogi, a do tego jest specjalna rodzina styropianów o nazwie „podkładowe”. Po drugie, musi ułatwiać rozkładanie instalacji ogrzewania podłogowego, a potem sprzyjać rozchodzeniu się ciepła. Te wszystkie cechy ma Instal Panel. W serii znajdują się trzy rodzaje płyt: Instal Panel Alu, Instal Panel PP, Instal Panel Passive PP. Są dostępne w różnych rozmiarach, co również ma znaczenie dla wygody układania płyt. Jednak ich najbardziej znaczący wyróżnik to umieszczona po jednej stronie dodatkowa warstwa polipropylenowej folii metalizowanej lub tkaniny. Ten element nie tylko zwiększa efektywność wodnego ogrzewania podłogowego, ale również przyśpiesza i upraszcza montaż. Jak to działa? „To proste. Gdy projektowaliśmy Instal Panel chodziło nam o to, by wyeliminować konieczność układania folii izolacyjnej luzem, jako oddzielnego elementu. Zawsze jest z tym sporo roboty, ale gdy folia jest częścią izolacji styropianowej, te problemy znikają, bo nie trzeba jej przycinać, poprawiać, mocować tak, żeby się nie ruszała” - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski. Wielkość płyt, a Instal Panel dostępne są także jako XL-ki, również ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku dużych pomieszań, np. salonów kąpielowych. Mniej jest bowiem łączeń płyt. Im bardziej jednolita jest izolacja, tym jest efektywniejsza. To zasada, która obowiązuje od piwnic po dach.
Zalety ogrzewania podłogowego
Tu kryją się potencjalne oszczędności. Woda w podłogówce ma niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Potrzeba zatem mniej energii do jej ogrzania. Dodatkowo w pomieszczeniu ogrzewanym za pomocą podłogówki ciepło odczuwamy w sposób bardziej komfortowy: jest nam bowiem cieplej w stopy, a chłodniej w okolicach głowy. Dzięki temu średnia temperatura może być nawet o 2 st. C niższa niż wtedy, gdy mamy zwykłe grzejniki. Tym samym mniej ciepła zużywamy. To drugi powód oszczędności. I wreszcie trzeci powód - prawidłowa i efektywna termoizolacja. Możemy mieć najbardziej energooszczędne sprzęty i rozwiązania, ale to izolacja cieplna spaja je. Sprawia, że dom jako całość jest w stanie kumulować ciepło przy jak najmniejszych stratach. To przecież główny cel termoizolacji: wyprodukowanie ciepła, zgromadzenie go i zabezpieczenie przed jego ucieczką. Docieplanie elementów poziomych w domu, takich jak podłogi, jest zatem równie ważne jak docieplanie elementów pionowych.
„Zima to dobry czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych wewnątrz domu. Warto też dobrze się do tego przygotować, czyli wybrać odpowiedni styropian do odpowiedniego pomieszczenia. Jeśli planujemy montaż ogrzewania podłogowego, to naprawdę szkoda nie wykorzystać dodatkowych możliwości, jakie daje specjalistyczny styropian pod podłogówkę” - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.
WARTO PAMIĘTAĆ
Ogrzewanie podłogowe ma również znaczenie dla zdrowia. W pomieszczeniach tak ogrzewanych jest lepsza wilgotność powietrza. Zachowany jest korzystny rozkład temperatury - w okolicach głowy utrzymujemy nieco niższą temperaturę. Ciepło oddawane jest przez promieniowanie, nie powstaje zatem ruch powietrza i mniej unosi się kurzu. Z tego powodu ten rodzaj ogrzewania często chwalą sobie alergicy.