Jakie czynniki wpływają na indywidualne poczucie ciepła lub zimna. Czy można coś zrobić, aby poprawić komfort termiczny? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jak się okazuje na odczuwany przez nas komfort ciepła wpływ kilka elementów. Oczywiście najważniejszy z nich to temperatura powietrza. Jednak nie tylko ona decyduje o tym, czy będziemy odczuwać harmonię termiczna. Do pozostałych czynników, które również mają znaczenie, zaliczamy przede wszystkim wilgotność powietrza. Uważa się, że w mieszkaniu powinna ona wahać się między 40% a 70%. Im wyższa wilgotność, tym subiektywne poczucie ciepła jest zazwyczaj wyższe. Warto o tym wiedzieć, jeśli z jakiś względów musimy utrzymywać niższą temperaturę w domu. Drugim elementem, który, poza temperaturą, decyduje o komforcie cieplnym, jest przepływ powietrza. Pewnie nie raz miałe(a)ś do czynienia z sytuacją, że ktoś w sąsiednim pokoju otworzył okno, a Ty od razu poczułe(a)ś nieprzyjemny chłód. Zdarza się to nawet w sytuacji, kiedy na zewnątrz temperatura jest podobna do tej, która panuje w mieszkaniu. Sam ruch powietrza sprawia, że komfort termiczny może spaść lub zwiększyć się, kiedy w środku jest za ciepło.
Czasami na nasze poczucie ciepła wpływają czynniki osobnicze. Ci, którzy miewają wysokie ciśnienie krwi lub wyższe tętno, z dużym prawdopodobieństwem uznają niższą temperaturę za idealną. Istotne znaczenia mają również przyzwyczajenia. Jeżeli termostat w domu mamy ustawiony na 20 stopni Celsjusza, to przy wyższej temperaturze w mieszkaniu sąsiadów możemy czuć się nieswojo. Okazuje się, że na subiektywnie odczuwane ciepło ma również wpływ płeć. Brytyjscy badacze stwierdzili, że kobiety są bardziej wrażliwe na temperaturę niż mężczyźni. To kobiety częściej zgłaszały, że jest im chłodno i były niezadowolone z warunków wewnątrz budynku, w którym prowadzony był eksperyment.
Po pierwsze, należy dostosować temperaturę. Jeśli nie możemy lub nie chcemy tego zrobić, można podnieść poziom wilgotności. Jednak nie należy z nią przesadzać. Chociażby dlatego, że nasze ściany nie lubią, kiedy powietrze jest mokre. Może to doprowadzić do ich zagrzybienia i zniszczenia. Maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 70%. Warto zadbać również o to, aby w mieszkaniu nie było przeciągów. Warto także pamiętać o dobrej termoizolacji budynku. Prostym rozwiązaniem, które można stosować przez cały rok jest np. farba termoizolacyjna GoThermⓇ. Jest prosta w aplikacji i można ją stosować od wewnątrz.