Charakterystyka podłogi gresowej

łytki gresowe podłogowe to ciekawy wybór w kontekście okładziny podłogowej. Z jednej strony gres charakteryzuje się wysoką wytrzymałością eksploatacyjną, a z drugiej dobrze komponuje się z różnymi aranżacjami wnętrz. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest gres jako materiał, jaka jest charakterystyka podłogi gresowej oraz gdzie można ją stosować. 

Czym jest gres jako materiał?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest gres jako materiał. To rodzaj ceramiki, która powstaje na skutek spiekania surowców ceramicznych w kontrolowanych warunkach przy bardzo wysokiej temperaturze. Wszystko po to, aby uzyskać wytrzymały produkt o nasiąkliwości nieprzekraczającej 0,5%. To kluczowe dla gresu, aby ten był odporny na działanie ujemnych temperatur. Dzięki temu płytki tego typu z powodzeniem można stosować również w warunkach zewnętrznych w Polsce. Ponadto płytki gresowe podłogowe muszą spełniać określone standardy w zakresie: odporności na zginanie, ścieralności, siły łamiącej czy też antypoślizgowości. 

Podstawowa charakterystyka podłogi gresowej

Dlaczego podłoga gresowa cieszy się taką popularnością? Jest to związane z jej właściwościami. Przede wszystkim materiał ten ma bardzo niską nasiąkliwość. Dzięki temu jest odporny na działanie podwyższonej wilgoci. Determinuje to układanie gresu w takich pomieszczeniach, jak m.in.: łazienka, kuchnia, pralnia czy też obiekty basenowe i sanitariaty. Przy wyborze materiału warto zwrócić jednak uwagę na to, czy dany model gresu nie wymaga dodatkowej impregnacji. Jeżeli tak, to należy ją przeprowadzić.  Dodatkowo gres jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. W praktyce oznacza to, że długo zachowuje swoją estetykę i właściwości przy intensywnym użytkowaniu, w tym m.in. szuraniu mebli, upadków różnych przedmiotów itp. Właściwie położone wysokiej jakości płytki gresowe nie powinny pękać ani odkształcać się. Dodatkowo gres ma dużą wytrzymałość na obciążenia, dzięki czemu może być stosowany pod ciężkimi meblami czy też nawet jako okładzina w garażu. Pod tym względem będzie zdecydowanie lepszym wyborem od standardowej ceramiki. 

W jakich pomieszczeniach stosuje się podłogi gresowe?

Tak naprawdę zależy to od indywidualnych potrzeb kupującego. Podłogi gresowe dobrze sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Standardowo wybiera się je do łazienek i kuchni. W klimacie śródziemnomorskim pokrywają jednak całą podłogę w mieszkaniu lub domu, co wiąże się z wilgotnym klimatem i wysokimi temperaturami. Sporo osób decyduje się na taki krok także w Polsce. Ważne jednak, aby wybierać wysokiej jakości materiały i odpowiednio dobierać je do aranżacji wnętrza.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl