Czy podłoga gresowa sprawdza się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym?

Wybierasz podłogę do domu pasywnego lub energooszczędnego? Z pewnością warto zwrócić uwagę na płytki gresowe. Materiał ten dobrze sprawdza się jako podłoga w budownictwie mieszkalnym. Odpowiednio dobrany z powodzeniem może być stosowany w domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Dowiedz się, czym charakteryzuje się podłoga gresowa oraz kiedy będzie dobrym wyborem w domach pasywnych i energooszczędnych. 

Podstawowa charakterystyka podłogi gresowej

Gres jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym. Spotyka się go zarówno jako okładzinę podłogową, jak i ścienną. Przy wyborze płytek warto dokładnie zapoznać się z ich właściwościami i parametrami użytkowymi. Dobrej jakości gres przez lata zachowa swoją podstawową estetykę i funkcjonalność. Pod uwagę weź przede wszystkim takie parametry jak:

  • ścieralność;
  • antypoślizgowość;
  • estetykę i wykończenie. 

Jeżeli płytki mają być stosowane w warunkach zewnętrznych, to dodatkowo uwzględnia się ich klasę odporności na mróz. W przypadku podłogi w pomieszczeniach nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ważne jednak, aby gres charakteryzował się wysoką jakością, a następnie został odpowiednio położony. 

Czy podłoga gresowa może być stosowana w domach pasywnych i energooszczędnych?

Oczywiście nie ma przeciwwskazań do stosowania podłogi gresowej w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i wykorzystywanych komercyjnie. Kluczem jest tu wykonanie podłoża pod płytki. Podłoga powinna być właściwie zaizolowana termicznie i przeciwwilgociowo. W ten sposób wyeliminuje się straty ciepła, mostki termiczne i ryzyko przedostawania się wilgoci do wnętrza. Następnie podłogę gresową należy wykonać z należytą starannością i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiału i akcesoriów. Powinna być idealnie równa. To klucz do tego, aby zapewnić użytkownikom komfort i bezpieczeństwo użytkowania. 

Podłoga gresowa a ogrzewanie podłogowe

Dodatkowym atutem gresu na podłodze w domach pasywnych i energooszczędnych jest to, że pod nim można wykonać ogrzewanie podłogowe. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu właścicieli. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w estetyce wnętrz, ale również w poprawie wydajności systemu grzewczego i optymalizacji kosztów jego eksploatacji. Przy zakupie płytek gresowych zwróć jednak uwagę na to, czy te są dostosowane do ogrzewania podłogowego. Co do zasady materiał ten z powodzeniem można kłaść w różnych pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Zależy to przede wszystkim od potrzeb inwestora.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl