Charakterystyka podłogi z terakoty

Podłogi z terakoty możemy spotkać w wielu miejscach. Stosowane są zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i tych wykorzystywanych komercyjnie. Jest to związane bezpośrednio z właściwościami terakoty, która dobrze znosi intensywne użytkowanie w trudnych warunkach. W tym artykule nieco bliżej przyjrzymy się temu materiałowi. Czym jest terakota, co wpływa na jej popularność oraz jaką ma charakterystykę jako okładzina podłogowa? Sprawdźmy. 

Czym jest terakota?

Terakota to rodzaj ceramicznej glazury. Stosuje się ją w wykończeniu wnętrz oraz w warunkach zewnętrznych. Produkcja terakoty polega na wypalaniu wybranych gatunków gliny. Cały proces przebiega w kontrolowanych warunkach przy bardzo wysokiej temperaturze. W ten sposób powstają płytki o różnej wielkości oraz charakterystyce wykończenia. Przy produkcji korzysta się z drobnoziarnistej i czystej gliny, do której dodaje się m.in. szamot lub piasek kwarcowy. Obecnie na rynku dostępne są płytki gładkie oraz z fakturą. Wybrane z nich mogą imitować inny materiał. 

Terakota imitująca inne materiały

W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszy się terakota, która imituje inne materiały wykorzystywane w wykończeniu wnętrz. Przykładowo terakota drewnopodobna doskonale sprawdza się m.in. w łazience lub kuchni. Można stosować ją na podłodze lub ścianie. Jest estetycznym połączeniem właściwości terakoty oraz piękna drewna. Pozostaje przy tym łatwiejsza w pielęgnacji. Osoby ceniące sobie eleganckie wnętrza z pewnością zwrócą uwagę na terakotę imitująca kamień naturalny. Przy wnętrzach surowych i industrialnych świetnie sprawdza się terakota przypominająca beton architektoniczny. Jej dużym atutem jest to, że pozostaje tańsza w zakupie i łatwiejsza w położeniu od materiałów, które przypomina.

Podłoga z terakoty – kluczowe zalety

Czym charakteryzuje się podłoga z terakoty? Przede wszystkim jest to wytrzymałe podłoże. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i intensywne użytkowanie. Właśnie dlatego sprawdza się m.in. w domach, gdzie znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Ponadto terakota ma wysoką odporność na wilgoć, co umożliwia wykorzystywanie jej w pomieszczeniach takich jak m.in.: łazienka, kuchnia czy pralnia. Oczywiście dobrze sprawdzi się również w salonie czy sypialni. Zależy to tak naprawdę od indywidualnych potrzeb domowników. Popularność terakoty związana jest też z jej korzystną ceną. Materiał ten ma jednak swoje wady. Kluczowe z nich to niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz niska zdolność do akumulacji ciepła. Może przysparzać to pewnych trudności w okresie jesienno-zimowym, gdy zależy nam na utrzymaniu komfortu cieplnego we wnętrzach. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl