Czy podłoga wykładzinowa sprawdza się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym?

Jesteś na etapie planowania wykończenia nieruchomości wybudowanej w standardzie pasywnym lub energooszczędnych? Bardzo ważne jest to, co umieścisz na podłodze. Do wyboru masz kilka opcji. Jedną z nich jest podłoga wykładzinowa, która może być wykonana z różnego rodzaju materiału. Dowiedz się, czym ona jest oraz czy może być stosowana w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Czym jest wykładzina podłogowa?

Podłoga wykładzinowa to jedno z rozwiązań stosowanych zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w domach mieszkalnych. Odpowiednio dobrany materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na intensywne użytkowanie, przez co można stosować go m.in. w salonach i innych wnętrzach domu. Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzaju tego typu podłogi, w tym m.in.:

  • wykładziny elastyczne PCV;
  • wykładziny dywanowe;
  • linoleum;
  • płytki winylowe LVT. 

Tak naprawdę każdy z tych rodzajów może być z powodzeniem zastosowany w domu mieszkalnym. Warto jednak dobierać je na podstawie dokładnej analizy właściwości i parametrów technicznych. Ponadto za wykonanie podłogi wykładzinowej powinien odpowiadać doświadczony specjalista, dzięki czemu zredukuje się ryzyko ewentualnych błędów wykończeniowych. 

Czy ten typ podłogi ma zastosowanie w domach pasywnych i energooszczędnych?

Czy ten typ podłogi sprawdzi się w domach pasywnych i energooszczędnych? Co do zasady nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykładzinami pokrywać podłogę w tego typu budownictwie. Tak naprawdę najważniejsze jest to, jak przygotuje się podkład. Podłoga posadowiona jest na gruncie i powinna być wyposażona w bardzo dobrej jakości izolację termiczną i przeciwwilgociową. Wszystko po to, aby zminimalizować zjawisko strat ciepła i mostków termicznych. Na dobrze przygotowanym pokładzie można zastosować podłogę wykładzinową. Przy jej zakupie kieruj się jednak względami praktycznymi i estetycznymi. Warto wybierać produkty wysokiej jakości rekomendowane przez ekspertów branżowych.

Ogrzewanie podłogowe a podłoga wykładzinowa

W wielu obiektach w standardzie pasywnym i energooszczędnym montuje się ogrzewanie płaszczyznowe w wariancie podłogowym. System ten zapewnia odpowiedni profil pionowy temperatury oraz równomierne rozchodzenie się ciepła we wnętrzach. Jednocześnie możliwe jest ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, ponieważ komfort cieplny odczuwalny jest przy niższej temperaturze. Pojawia się zatem pytanie, czy pod wykładziną można umieszczać tzw. „podłogówkę”. Tak, jeżeli wybierze się dobrej jakości produkt, który przeznaczony jest do stosowania na podłogi z ogrzewaniem płaszczyznowym. W związku z tym przed finalizacją transakcji dokładnie to sprawdź.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (ŁG.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl