Nadproże to jeden z elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego. Standardowo w projekcie budowlanym uwzględnia się wiele nadproży. To elementy, które znajdują się bezpośrednio nad otworami na drzwi i okna (w tym nad bramą garażową). Zadaniem nadproża jest wzmocnienie konstrukcji i przeniesienie jej ciężaru na sąsiadujące z otworem ściany. Dzięki temu redukuje się ryzyko osłabienia konstrukcji, czy też nawet zawalenia się muru pod jej naciskiem. Ze względu na funkcje nadproży, muszą być one wykonywane bardzo starannie i najlepiej przez specjalistów, którzy posiadają niezbędne doświadczenie w tym zakresie. Już na etapie projektu warto zadbać o to, aby uwzględnione z nim nadproża były zgodne ze specyfikę nieruchomoci w zakresie parametrów technicznych, właściwości i zdolności do przenoszenia obciążeń.
We współczesnym budownictwie stosuje się kilka podstawowych rodzajów nadproży. Różnią się one nie tylko kształtem, ale również zastosowanym w nich materiałem oraz ewentualnym zbrojeniem. Poniżej znajduje się podstawowy podział oraz krótka charakterystyka danego rodzaju.
Jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są ze stali. Ze względu na ich specyfikę, można stosować je w szerokich otworach (np. nad bramami garażowymi lub nad oknami tarasowymi). Wykonuje się je z belek stalowych, a szerokość otworu może przekraczać nawet 2,5 metra.
Nadproża tego typu są bardzo popularne w budownictwie. Wykonuje się je z mieszanki cementu, kruszywa i wody oraz wzmacnia zbrojeniem stalowym. Pod kątem montażu są one jednak dość skomplikowane. Odpowiednio zbudowane gwarantują dobre właściwości.
Ten typ nadproży znajduje zastosowanie przede wszystkim przy domach drewnianych budowanych w tradycyjnej technologii.
Nadproża strunobetonowe są uniwersalne. Ich atuty to: duża wytrzymałość, mała masa i prosty montaż. Rozwiązanie te stosuje się m.in. nad bramami garażowymi.
Nadproża prefabrykowane powstają z belek, które wykonuje się pod dany projekt. Są proste w montażu i dobrze sprawdzają się w różnych typach konstrukcji. Wśród rozwiązań prefabrykowanych wyróżnia sięm.in.: belki S, belki N oraz belki D. Te ostatnie stosuje się przy ściankach działowych.
Ostatnim z popularnych wariantów są nadproża w kształcie litery U. Specjaliści nazywają je kształtkami nadprożowymi. Wykonuje się z nich dedykowane zbrojenie, a następnie zalewa je betonem. Nadproża w kształcie litery U stosuje się m.in. w ścianach murowanych. Wybór rodzaju nadproża powinien być podyktowany realnymi potrzebami inwestora oraz projektem. Kluczowe jest dobranie tego elementu konstrukcyjnego bezpośrednio do projektu, a następnie staranne jego wykonanie. Tylko w ten sposób można zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa eksploatacji konstrukcji budynku.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl