Ściana dwuwarstwowa - ile możesz zaoszczędzić?

Budowa domu zawsze wiąże się z większym wydatkiem. Jest to dodatkowo zauważalne w ostatnich miesiącach, gdy ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych stale rosną. To sprawia, że w wielu aspektach warto poszukać potencjalnych oszczędności. Pod tym kątem dobrym wyborem są solidne i wytrzymałe ściany dwuwarstwowe, których konstrukcja pozwala na poszukanie oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów technicznych.

 

Czym jest ściana dwuwarstwowa?

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja tego typu składa się z dwóch warstw. Ściana dwuwarstwowa przekrój posiada wyraźnie zaznaczony. Pierwsza warstwa nośna to grubość około 15-30 centymetrów. Buduje się ją z takich materiałów jak m.in.: pustaki ceramiczne, cegły, bloczki z betonu komórkowego, keramzytobeton, czy też silikaty. Materiał wybierany jest dowolnie przez inwestora. Zadaniem tej warstwy jest utrzymanie konstrukcji, zapewnienie podstawowych parametrów izolacyjnych, a także akumulowanie ciepła. Druga warstwa to ocieplenie, które ma zazwyczaj 12-20 centymetrów grubości. Wykonuje się ją m.in. ze styropianu lub wełny mineralnej, które montuje się bezpośrednio do zewnętrznej strony ściany. W ten sposób niweluje się ewentualne mostki cieplne, a także poprawia współczynnik przenikania ciepła. Ze względu na to, że tego konstrukcja ma jedną warstwę mniej niż ściana trójwarstwowa, to budowa jej wiąże się z mniejszym wydatkiem. Jednocześnie ściana zewnętrzna dwuwarstwowa spełni swoje zadanie i zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Ile możesz na niej zaoszczędzić?

Budowa ściany dwuwarstwowej może prowadzić do określonych oszczędności. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu konstrukcja nie posiada dodatkowej trzeciej warstwy, która przez lata była standardem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na budowie warstwy nośnej. Mniejsza liczba materiałów przekłada się na mniejszy wydatek, jednak nie liczy się tego 1:1. Wszystko dlatego, że w przypadku zabrania jednej warstwy, wymagane jest użycie bardziej wydajnych i wyższej jakości materiałów, które cechują się lepszymi parametrami w zakresie izolacji cieplnej, dźwiękowej i wytrzymałości. W skali budowy całego domu może to jednak doprowadzić do sporych oszczędności, które bezsprzecznie warto rozważyć. Pamiętaj jednak, aby stawiać na sprawdzone produkty polecane przez fachowców. Stosowanie tańszych zamienników może prowadzić do pozornej oszczędności. Choć budowa będzie tańsza, to eksploatacja domu lub poprawa usterek będą zdecydowanie kosztowniejsze, niż zyskane wcześniej oszczędności. Odpowiednio dobrane materiały do projektu mogą jednak sprawić, że oszczędność wyniesie nawet 200 zł/m2.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl