Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne, by wiatr nie hulał w nich jak na pustkowiu?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a z każdym kolejnym dniem – i kolejnym podmuchem mroźnego wiatru – stare drzwi coraz bardziej dają się we znaki. Dodatkowo ceny prądu, gazu i węgla nadal utrzymują się na wysokim poziomie i wszystko wskazuje na to, że czeka nas trudna zima i duże wydatki – szczególnie te związane z ogrzewaniem. Kiedy kaloryfery są rozkręcone do maksimum, a we wejściu hula wiatr, pojawia się konieczność zakasania rękawów i uszczelnienia drzwi zewnętrznych. Sprawdź, jak uszczelnić drzwi zewnętrzne bez pomocy fachowców.

Dlaczego drzwi tracą szczelność?

Czas. Niestety nie oszczędza nikogo, również drzwi, a my przecież codziennie zamykamy je i otwieramy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Niekiedy obchodzimy się z nimi bardzo łagodnie i przymykamy skrzydło z finezyjną delikatnością, a innym razem w złości lub pośpiechu trzaskamy nimi, aż drży futryna. Sposób naszego postępowania odciska na drzwiach swoje nieubłagane piętno i po latach takiej intensywnej eksploatacji dochodzi do zwyczajnego zmęczenia materiału. Skrzydło zaczyna się opuszczać, stalowe elementy rdzewieją, okleina coraz bardziej się łuszczy, a drzwi zdają się wypaczać, odkształcać i zauważalnie odstawać od framugi. Te lepszej jakości dłużej opierają się upływowi lat i naszemu temperamentowi, ale tanie drzwi szybko tracą swoje pierwotne cechy i doprowadzają nas nie tylko do frustracji, ale też do realnej straty pieniędzy. Stają się wtedy niczym otwarta furtka, przez którą szybko (i boleśnie) ulatują nasze ciężko zarobione pieniądze. Wniosek jest prosty – niezależnie od tego czy postawimy na drzwi zewnętrzne energooszczędne wykonane z aluminium czy PVC – o oba warianty należy troszczyć się z taką samą uwagą

Jak uszczelnić drzwi wejściowe na zimę?

Uszczelnianie drzwi zewnętrznych pomoże w ograniczeniu strat ciepła i pozytywnie wpłynie na komfort termiczny nie tylko w samym wejściu, ale też w całym domu. Wszystkie usterki i awarie łatwo wyłapać, gdy w krew wejdzie nam regularna konserwacja drzwi zewnętrznych. Jednak jak uszczelnić drzwi zewnętrzne samodzielnie i skutecznie, gdy zdarzy nam się pominąć tak ważny przegląd przed sezonem? Pierwszym i najczęstszym powodem przedmuchów zimnego powietrza są zniszczone lub oderwane uszczelki. Przed zimą warto sprawdzić ich kondycję, a jeśli okaże się, że pozostawiają wiele do życzenia, zerwać je i wymienić na nowe. Zastosowanie solidnej uszczelki ościeżnicy i progu może wpłynąć na podniesienie temperatury wewnątrz nawet o kilka stopni. Uszczelnianie drzwi wejściowych przy pomocy samoprzylepnych uszczelek daje efekt nie tylko w postaci poprawy izolacyjności drzwi, ale też zwiększa ich amortyzację i w pewnym zakresie chroni je przed skutkami uderzeń, a przez to przedłuża ich żywotność. Jeśli uszczelki zostały wymienione, a od wejścia ciągnie zimny wiatr, warto przyjrzeć się zamkom. Czasami są zamontowane dosyć niedbale i niedopasowane do wielkości otworów, a zimne powietrze brutalnie wdziera się do środka przez pozostawione luki. Jeżeli wymiana zamka nie jest w danej chwili możliwa, należy doraźnie wypełnić wolne przestrzenie specjalnym uszczelniaczem, kitem lub pianką montażową. Takie rozwiązanie co prawda nie jest idealne pod względem estetycznym, ale kiedy na zewnątrz mróz, wygląd schodzi na dalszy plan i trzeba przede wszystkim chronić wnętrze przed wyziębieniem. Awaryjnie, w bardzo mroźne dni i noce można podłożyć pod drzwi koc lub starą poduszkę czy kołdrę, a nawet powiesić w drzwiach kotarę z grubego materiału. Nie jest to ani ładne, ani praktyczne rozwiązanie, ale skuteczne.

Wiatr dmucha, bo drzwi są krzywe?

Jeśli zdarzy się, że nieszczelność wynika z wykrzywienia drzwi, nie pozostaje nic innego, jak próba podniesienia ich na zawiasach lub naprostowania. Ta pierwsza czynność zwykle nie stanowi problemu i przynosi szybkie efekty, ale wyprostować drzwi we własnym zakresie nie będzie już tak łatwo.

Domowe metody nie pomagają? Uszczelnianie drzwi zewnętrznych z serwisem

Gdy pomysły na to, jak uszczelnić drzwi zewnętrzne zostały wyczerpane, a wiatr hula nadal, pozostaje tylko skorzystać z pomocy fachowców. Profesjonalny serwis wykona ekspercki przegląd drzwi i naprawi ewentualne usterki. Efektem tych działań będzie dokładne uszczelnienie drzwi wejściowych i możliwość utrzymania wyższej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

   – Serwis pogwarancyjny od razu zlokalizuje przyczynę nieszczelności drzwi i jeśli to możliwe, usunie ją od ręki. Serwisanci są w stanie wykryć nawet najdrobniejsze defekty i skutecznie im przeciwdziałać, a to pozwala na dalsze bezproblemowe użytkowanie drzwi – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus.

Serwis nie może pomóc? Wymień drzwi i śpij spokojnie

Chociaż serwisanci dokładają wszelkich starań, żeby przedłużyć żywotność stolarki otworowej, nie mają magicznych mocy i nie uczynią ze starych skrzydeł modelu lśniącego nowością. Jeżeli ten ma już swoje lata i nie da się go naprawić, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wymiana go na nowy – szczelny, ciepły i solidny. Nowoczesne drzwi zewnętrzne energooszczędne umożliwią ograniczenie strat ciepła nawet do 30%, co w dobie galopujących kosztów ogrzewania przyniesie zauważalną różnicę w wysokości rachunków. Doskonałym wyborem do domu będą wiatro- i wodoszczelne drzwi aluminiowe Reveal o Ud zaczynającym się od 0,80 W/m2K lub przeszklone drzwi wejściowe z przeszkleniem Aluglass przepuszczające do wnętrza duże ilości naturalnego światła słonecznego.