Czy ogród zimowy wymaga zezwolenia?

Planujesz budowę ogrodu zimowego na swojej posesji? Z pewnością uatrakcyjni to nieruchomość. Dzięki temu stworzysz wyjątkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu przez okrągły rok. Koniecznie sprawdź jednak, czy tego typu inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jak to wygląda w praktyce? W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy ogród zimowy wymaga zezwolenia. 

Kiedy ogród zimowy nie wymaga zezwolenia?

Budowę ogrodu zimowego w Polsce regulują przepisy Prawa budowlanego. Każdy inwestor powinien dokładnie się z nimi zaznajomić, aby nie popełnić błędu. Inwestycja taka musi być prowadzona zgodnie z prawem oraz z należytą starannością. To klucz do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Pokolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku ogrodów zimowych, których powierzchnia nie przekracza 35 m2. Jednocześnie łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, altan, wiat i ogrodów zimowych nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Oznacza to, że na działce o powierzchni 1000 m2 można posiadać tylko cztery tego typu obiekty (np.: altanę ogrodową, ogród zimowy, wiatę na auto oraz parterowy budynek gospodarczy). Jeżeli ogród zimowy jest częścią budynku, to jego ściana z oknami nie może znajdować się bliżej niż cztery metry od granicy działki, a ściana bez okien trzy metry od granicy działki. Choć pozwolenie na budowę nie jest wymagane, to jednak budowa każdego ogrodu zimowego powinna zostać zgłoszona. W tym celu składa się wniosek w starostwie powiatowym.

Wraz z wnioskiem należy dołączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • szkice, rysunki, plany projektowe konstrukcji ogrodu, które są zgodne z prawem budowlanym.

Po złożeniu wniosku starostwa powiatowy ma dokładnie 30 dni na ewentualny sprzeciw. Jeżeli go nie wniesie, to można stawiać ogród zimowy. W przypadku procedury ze zgłoszeniem nie ma konieczności uzyskiwania zgody sąsiada, jednak obiekt ten nie może negatywnie wpływać na jego życie (np. nie może powodować zacienienia na działce sąsiada itd.). 

W tym wypadku niezbędne jest pozwolenie na budowę

Istnieją sytuacje, w których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodu zimowego. Dzieje się tak wtedy, gdy jego powierzchnia przekracza 35 m2 lub na działce są więcej niż dwa parterowe budynki gospodarcze, ogrody zimowe czy też altany na każde 500 m2. Ponadto zezwolenia wymaga budowa ogrodu zimowego w bliższej odległości od granicy działki. Wówczas niezbędne jest uzyskanie ustępstwa w planie miejscowym. Ten uzyskuje się m.in. za zgodą sąsiada. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje urząd gminy. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl