Nieruchomości w Polsce oraz ich konstrukcja muszą być zgodne z obowiązującym Prawem budowlanym. Dotyczy to wielu obszarów, w tym m.in. wymiany okna dachowego. Przed rozpoczęciem wszelkich prac należy dokładnie zapoznać się z tym aktem prawnym, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z ekspertem branżowym.
To, czy wymagane jest posiadanie zezwolenia na wymianę okien połaciowych, zależy od kilku czynników. Poniżej wskazano na możliwe sytuacje związane z montażem okien połaciowych oraz na obowiązki, które w danym przypadku musi spełnić:
Wcześniej opisane przykłady wskazują na to, kiedy zezwolenie jest potrzebne. Co do zasady należy posiadać je zawsze wtedy, gdy dokonuje się wymiany okien połaciowych i montuje je w innym miejscu lub w innym rozmiarze. Ponadto montaż okien dachowych uwzględniany jest w projekcie, na który uzyskuje się pozwolenie na budowę. Najłatwiej zabieg ten przeprowadzić w użytkowanym już domu, jednak z zastrzeżeniem, że wstawia się okna w tym samym miejscu i w tym samym obszarze. Wówczas nie trzeba tego nigdzie zgłaszać.
W tym obszarze nie ma miejsca na żadne błędy. Montaż okien połaciowych wymaga doświadczenia i zachowania wysokiej precyzji. Warto powierzyć to profesjonalistom. Zabieg wpływa na strukturę dachu, dlatego musi być wykonany fachowo. Przekłada się to także na wygodę codziennego życia domowników oraz redukuje straty ciepła i związane z tym koszty.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl