Przy wyborze okien należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty termoizolacyjne. Warto również sprawdzić parametry izolacji akustycznej, która określa zdolność okien do „wyciszania” dźwięków z otoczenia budynku.
Najważniejszym wskaźnikiem opisującym zdolność okna do tłumienia dźwięku z zewnątrz jest współczynnik Rw. Określa izolacyjność akustyczną okna. Jest wyrażany w decybelach (dB). To parametr często niedoceniany podczas wyboru okien do domu czy mieszkania.
Nowoczesne okna muszą zapewniać ciszę we wnętrzach. Na ich izolacyjność akustyczną mają wpływ zarówno jakość profili, okucia jak i pakiety szybowe. Jednak to głównie szyba zespolona ma istotne znaczenie. Najlepiej by okno miało potrójny pakiet szybowy dzięki któremu będzie charakteryzować się lepszymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Warto wiedzieć, że w wypadku izolacyjności akustycznej każdy dB ma znaczenie. Zmniejszenie hałasu nawet o 5 dB nasz słuch odczytuje jako wyraźną zmianę na lepsze. Poziom hałasu jest wyrażany w skali logarytmicznej, co oznacza, że wzrost o każde 10 dB to dziesięciokrotne zwiększenie intensywności dźwięku.
Izolacyjność akustyczna to różnica między hałasem zewnętrznym, a słyszanym wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu przegrody.
W przypadku okien występują również wskaźniki RA1 oraz RA2, które są związane następująco z powyższymi:
Dzięki zrozumieniu składowych wartości opisujących izolacyjność akustyczną okien możemy przejść do informacji jakie Rw powinny mieć okna w zależności od naszej okolicy czy indywidualnych potrzeb.
Zasada jest taka, że im wyższy współczynnik Rw, tym okna lepiej chronią mieszkanie czy dom przed hałasem z zewnątrz. Standardowe okna posiadają izolacyjność akustyczną na poziomie 30-32 dB, co jest wystarczające w cichych okolicach. Jednak już np. w centrum miasta lepszym wyborem będą okna, które mają Rw co najmniej 35 dB. Natomiast w pobliżu tak głośnych miejsc, jak lotnisko, linia kolejowa czy droga szybkiego ruchu powinny zostać zamontowane tzw. okna akustyczne. One bowiem są w stanie odizolować od tak intensywnego hałasu. Przykładem są oknaPassiv-Line S, oferowane przez AdamS – mają bardzo wysokie Rw, bo aż 45 dB. Dodatkowo wskaźniki RA1 i RA2 okien Passiv-Line S prezentują się następująco: RA1 43 dB ; RA2 40 dB. Sprawdzajmy więc podczas zakupów nie tylko jak okna izolują od zimna, ale i jak redukują hałas. Komfort akustyczny jest równie ważny, jak termiczny. Nie ma mowy o relaksie, dobrym odpoczynku w hałasie. Po zamknięciu okien w pomieszczeniach powinna zapaść komfortowa cisza, która jest konieczna do regeneracji.
Długotrwały hałas na poziomie ponad 75 dB jest szkodliwy dla zdrowia – powoduje stres, irytację, zaburzenia koncentracje a nawet depresję. Uczestniczymy w kampanii informacyjnej zorganizowanej przez firmę GLASSOLUTIONS – WYCISZ.TO, dotyczącej wpływu hałasu na zdrowie. Oferując produkty takie jak Passiv-Line S przyczyniamy się do możliwości redukcji hałasu, a za razem jego negatywnego wpływu na zdrowie.