Narożniki budynków nie zawsze tworzą kąt 90°. Kąt może być również ostry lub rozwarty. Należy wtedy zastosować łączniki o zmiennym kącie.
Decyzję o wyborze okien narożnych należy podjąć na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ takie okna wymagają wykonania odpowiednio wytrzymałych nadproży i wzmocnień stropu. Z tego powodu np. podczas remontu domu nie zawsze da się zmienić „zwykłe” okna na narożne.
Pamiętajmy, że Wymagania Techniczne dotyczące współczynnika Uw okien są takie same dla okien typowych, jak i narożnych. A zatem współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K.
Kupując okna narożne bierzmy też pod uwagę, że będą one bardziej narażone na napór silnego wiatru czy ulewy. Dlatego powinny mieć nie tylko dobrą termoizolacyjność (czyli ów współczynnik Uw), ale także wysoką klasę wodoszczelności oraz odporności na obciążenie wiatrem.
We współczesnej architekturze kładzie się szczególny nacisk na unikanie strat ciepła i możliwość pozyskiwania energii z darmowego źródła jakim jest słońce. Im lepsze (czytaj: bardziej energooszczędne) okna tym większa oszczędność energii, a więc i obniżenie kosztów utrzymania domu.
Oczywiście najlepiej byłoby maksymalnie zminimalizować zużycie energii w domu, bowiem wiadomo, że najtańsza energia to ta, której nie zużywamy.
Okna narożne, czyli więcej światła
Okna narożne wpuszczają światło dzienne z dwóch różnych kierunków, a to oznacza, że pomieszczenie jest lepiej oświetlone przez większość dnia.
Jest też ekonomiczna korzyść – w zimowe dni będą jeszcze większe zyski z energii słonecznej, a tym samym obniżą się rachunki za ogrzewanie.
Efektowne przeszklenia
Ze słupkiem lub bez
Okna narożne bez słupka z tzw. stepem nie mają profilu w narożniku. W tym rozwiązaniu krawędzie pakietów szybowych są bezpośrednio ze sobą sklejone. Miejsce klejenia i zabezpieczenia połączonych szyb wygląda jak wąski ciemny pasek – zwany stepem. Ze względu na konstrukcję okna narożne ze stepem nie mogą być w wersji otwieranej.
Co więc wybrać?
Okno narożne ze słupkiem może być otwierane, łatwo je umyć oraz daje możliwość wietrzenia wnętrza. Jednak profil narożny zabiera sporo światła i wygląda dość „ciężko”.
Natomiast okno ze stepem jest bardziej panoramiczne oraz wygląda lekko dzięki wąskiemu paskowi, który nie zakłóca widoku. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma możliwości zamówienia tego okna w wersji otwieranej. Dlatego nie zapomnijmy, że będzie potrzebny wygodny i bezpieczny dostęp do nich z zewnątrz kiedy przyjdzie pora na mycie.
Duże i małe
Okna narożne projektuje się w różnych wymiarach. Od wąskich, podłużnych – często wybieranych do kuchni nad blat, po rozmiary XXL, nawet w wersji okien tarasowych. Przykładem takiego rozwiązania jest oferowany przez AdamS HST PASSIV CORNER VIEW. To innowacyjny system okien unoszono-przesuwnych do wykorzystania powierzchni w obrębie narożnych wyjść tarasowych. Posiada obniżone skrzydło stałe, niski próg oraz narożne połączenie szyb typu step. Jest doskonałym rozwiązaniem do nowoczesnej architektury.
System HST PASSIV CORNER VIEW:
Ogromną zaletą drzwi podnoszono-przesuwnych HST jest niski próg, niemal zlicowany z podłogą. Dzięki temu wychodzenie na taras jest wygodne i bezpieczne.
Okna narożne stanowią bardzo ciekawy element elewacji budynku. Dlatego często są projektowane w nowoczesnym budownictwie. Jednak ważne, by zadbać nie tylko o najwyższą jakość samych okien, ale i o fachowość ekipy montażowej. Dopiero połączenie dobrych okien z fachowością montażu da oczekiwany efekt.