Czym wyróżniają się okna do domu energooszczędnego

Rosnące koszty energii i zanieczyszczenie środowiska, ale też wyższa świadomość inwestorów sprawia, że coraz częściej wybieramy rozwiązania energooszczędne.

Dotyczy to także budowy domów, a zwłaszcza okien. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na okna energooszczędne? Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny uzyskany poprzez odpowiednią konstrukcję, dobór właściwych materiałów oraz podwyższoną izolację. Istotnym elementem są okna, przez które może uciekać nawet do 40% ciepła. Z tego powodu należy zwracać uwagę na parametry termoizolacyjne. Podstawowym parametrem wyróżniającym okna energooszczędne jest tzw. współczynnik przepuszczalności termicznej oznaczany skrótem Uw. Im jest on lepszy, tym użytkownik potrzebuje mniej energii, by ogrzać swój dom zimą i ochłodzić latem.Obecną normą przenikalności ciepła dla okien jest współczynnik Uw=0,9 W/(m2K), jednak na rynku można znaleźć okna nawet ze współczynnikiem 0,68 W/(m2K), który spełnia już wymogi budownictwa pasywnego

W oknach energooszczędnych stosuje się zespolone pakiety 3-szybowe, których tafle oddzielone są specjalną ciepłą ramką, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem: argonem lub kryptonem Największą popularnością cieszą się okna PVC. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i wyróżnia je przyjazna cena. Dają one również dużą swobodę kolorystyczną. Jeśli chodzi o wybór samego profilu, ważna jest jego jakość – grubość i liczba komór.  Idealnym przykładem jest system Schüco LivIng z oferty AWILUX. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profilu o głębokości zabudowy 82 mm oraz wykorzystaniu innowacyjnych uszczelek EPDM, rozwiązanie wyróżniają wysokie parametry techniczne na poziomie Uw=0,75. Ponadto, wąskie złożenia profili okien Schüco LivIng gwarantują maksymalny dostęp światła. Dzięki oknom Schüco LivIng wymarzony dom spełni wszystkie oczekiwania: będzie komfortowy, bezpieczny i energooszczędny. 


Na wyróżnienie zasługuje także system aMORE od AWILUX. Dzięki środkowej uszczelce oraz sześciokomorowej konstrukcji ościeżnicy, zapewniona jest doskonała izolacja cieplna (Uw=0,76). Głębokość zabudowy wynosi 82,5 mm. 

Jeśli chodzi natomiast o okna tarasowe, polecamy Schüco LivIngSlide Panorama. Jest to system z niskim stałym skrzydłem, ekstremalnie wąskimi profilami i bardzo dużymi przeszkleniami. W części stałej profil ramy ukryty jest w progu, dzięki czemu szyba sięga niemalże posadzki. O doskonałej izolacyjności cieplnej świadczy również termoizolowany próg, a także specjalna przekładka termiczna, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych, kondensacji wody i powstawaniu przeciągów.


Coraz częściej do domów energooszczędnych inwestorzy decydują się na rozwiązania aluminiowe. Zaawansowana technologia sprawia, że okna aluminiowe spełniają wysokie wymagania budownictwa energooszczędnego. Mają one o wiele większe możliwości konstrukcyjne. Wybierane są najczęściej do nowoczesnych domów, w których stosuje się spektakularne przeszklenia na wąskich profilach. Ciekawym rozwiązaniem jest system Schüco AWS 90.SI+, który osiąga współczynnik przenikalności na poziomie Uw=0,8 W/m2K. System spełnia najwyższe wymogi architektoniczne w zakresie wzornictwa, a różne sposoby otwierania okna zapewniają komfort użytkowania. System okienny Schüco AWS 90.SI+ posiada zoptymalizowaną strefę izolacyjną z piankową przekładką termiczną oraz uszczelkę środkową z płetwą, co wypływa na izolacyjność okna. Zwolenników systemów aluminiowych może też zainteresować system AWISlide, który zapewnia szerokie możliwości projektowe. Maksymalna wysokość konstrukcji może wynieść nawet 3600 mm. Drzwi podnoszono-przesuwne dostępne są także w wielu wersjach zabudowy, włączając w to rozwiązania ze szklanymi naroznikami. System AWISlide posiada parametry cieplne na poziomie Uw=0,94. Trzeba pamiętać również o tym, że samo dobrze wyposażone okno nie będzie spełniało swojej funkcji, jeśli nie będzie odpowiednio zamontowane, najlepiej z zastosowaniem ciepłego montażu.