Letnie domki są użytkowane tylko przez niewielką część roku, a dodatkowo w dość korzystnych warunkach, bo w najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesiącach, przez co te konstrukcje nie wymagają tak przemyślanych i drogich materiałów i produktów, jak w obiektach do całorocznego zamieszkania. Domki często wyposaża się w budżetowe rozwiązania, ale ważne jest przy tym zachowanie standardu zapewniającego nie tylko odpowiednią trwałość obiektu, ale też jej bezpieczeństwo i łatwość konserwacji. Najważniejszą informacją jest to, że okna do domku letniskowego nie muszą być tak sztywne i odporne na naprężenia, jak te do domu czy mieszkania. W letniej chatce z powodzeniem sprawdzi się więc stolarka wykonana z PVC. Jeśli chodzi o kolor, jeszcze jakiś czas temu modne były głównie dwustronnie białe okna plastikowe do domku letniskowego, ale coraz większą popularnością cieszą się modele bicolor – o różnej barwie wewnętrznych i zewnętrznych ram, dzięki czemu stolarka może być jeszcze lepiej dostosowana do wnętrza i aranżacji przed budynkiem. Białe ramy zewnętrzne idealnie wpisują się w stylistykę tzw. małego białego domku w sielskim klimacie, ale ze względów czysto praktycznych dobrym rozwiązaniem może być wybór ciemnobrązowych lub czarnych ram albo nowoczesnych okien antracyt, na których nie widać tak bardzo zabrudzeń i odchodów owadów. Na białych ramach okien w domku letniskowym każde zabrudzenie jest widoczne jak na dłoni, a ciemne można myć rzadziej.
Z uwagi na krótki czas zamieszkiwania letniaków standardy są w nich zwykle niższe niż w domach i mieszkaniach. Wakacyjne chatki w stylu alpejskim lub śródziemnomorskim służą zazwyczaj wyłącznie do spania i kąpieli. W trakcie budowy takich obiektów kładzie się nacisk głównie na optymalizację użyteczności i ograniczenie kosztów budowy, a to wymusza zastosowanie tańszych materiałów. Na niektórych rozwiązaniach oczywiście można sporo zaoszczędzić, ale nie na stolarce, gdyż ma ona zbyt duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Jakie okna do domku letniskowego wybrać, żeby planowane oszczędności nie przerodziły się w nieprzewidziane wydatki? Montaż bardzo tanich okien do domku letniskowego może paradoksalnie wygenerować wyższe koszty, bo słabej jakości stolarka źle się starzeje i będzie wymagała szybszej wymiany, o częstszej potrzebie regulacji nie wspominając. Najrozsądniej jest więc wybrać średniej klasy okna do domku letniskowego, bo takie modele zapewnią kompromis między oczekiwaną jakością a korzystną ceną. Przykładem solidnych okien plastikowych są produkty PVC z serii Morlite OknoPlus.
Mogłoby się wydawać, że do domku letniego nie trzeba kupować okien o dobrych parametrach termoizolacyjnych, bo przecież taki budynek będzie zamieszkiwany tylko latem, więc te kwestie nie powinny mieć większego znaczenia, a jest wręcz odwrotnie. Okna plastikowe do domku letniskowego o niskim współczynniku przenikania ciepła chronią nie tylko przed stratami energii cieplnej zimą, ale również przed zyskami jej latem, kiedy na zewnątrz panuje upał. Im lepszą izolacyjność mają okna w domku letniskowym, tym mniej będzie się on nagrzewał w gorące dni. Jeżeli budynek jest usytuowany w półcieniu, izolacyjność termiczna nie będzie aż tak ważna, ale jeśli ma wystawę południową i nie jest zacieniony, warto rozważyć zastosowanie trzyszybowej stolarki o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, np. okien Genesis o Uw równym 0,7 W/m2K, które stanowią barierę dla gorącego powietrza docierającego z zewnątrz i pozwolą utrzymać w letnim domku optymalną temperaturę. Jeśli inwestor wybierze dodatkowo ciepły montaż okien, jeszcze bardziej ograniczy ryzyko nagrzewania się letniaka. Czy warto wybrać zlicowane okna plastikowe do domku letniskowego? Jeśli projekt jest ambitny i nowoczesny to tak, gdyż różnica między oknem zlicowanym i niezlicowanym nie ogranicza się jedynie do kwestii estetycznych, ale wpływa też na izolacyjność termiczną i inne aspekty. W większości domków o podstawowym lub średnim standardzie wystarczające będą natomiast modele niezlicowane.
Podczas wyboru stolarki warto wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa, gdyż letniaki są łakomym kąskiem dla złodziejów i wandali. Okna powinny być wyposażone w rozwiązania utrudniające jej sforsowanie, w tym specjalne płytki przeciwrozwierceniowe, zaczepy antywyważeniowe i kontaktrony w znaczący sposób utrudniające włamanie.