Okna narożne bez słupka i okna narożne ze słupkiem
Okna narożne to okna, które montuje się w narożniku budynku. Ograniczone są z jednej strony ścianą, z drugiej zaś – słupkiem albo łącznikiem i ramą drugiego okna. Szczególnie cenione są obecnie okna narożne bez słupka, które mniej ograniczają widoczność. Mogą być montowane tak, aby tworzyły kąt 90 stopni, jak również we wnękach tak, by tworzyły kąt 270 stopni. Sama konstrukcja plastikowych okien narożnych bez słupka nie jest wyjątkowo skomplikowana. Dwa okna łączy się specjalnym łącznikiem, który następnie przytwierdza się do stropu i podłoża. Wykonany z PVC łącznik wzmocniony jest solidną stalą, którą okalają komory zwiększające termoizolacyjność. Samo połączenie powinno byś starannie zaizolowane np. taśmą rozprężną. Co ważne, wymiary okna narożnego pozwalają na dużą swobodę. Poza tym można je wykonać, korzystając z niemal wszystkich systemów np. bluENERGY czy bluSYNEGO.
Gdzie sprawdzą się okna narożnikowe?
Decyzja o umieszczeniu okien w narożniku zależy od kilku czynników, takich jak orientacja budynku, lokalizacja, plan zagospodarowania przestrzennego, a także preferencje estetyczne. Główną korzyścią, jaką oferują, jest możliwość cieszenia się widokiem. Jeśli zewnętrzny krajobraz jest atrakcyjny z dwóch różnych kierunków, okna narożne pozwalają maksymalnie z niego korzystać. Gdzie najczęściej się je montuje? Między innymi stosuje się okna narożne do kuchni, gdzie spędzamy dużo czasu. Dzięki nim, podczas przygotowania posiłków możemy mieć na oku bawiące się w ogrodzie dzieci, a jednocześnie możemy obserwować ścieżkę prowadzącą do domu. Z powodzeniem aranżuje się też okna narożne w salonie i w sypialni – można przy nich urządzić fantastyczny kącik do relaksu. Sprawdzą się też w domowych biurach. Biurko ustawione przy takim oknie będzie fantastycznie doświetlone. Dzięki widokowi praca przy nim będzie przyjemniejsza.
Dlaczego warto zastosować okna narożne w domu?
Najważniejszą zaletą okien narożnych (obok wspomnianej możliwości cieszenia się widokiem) jest oświetlenie. Są one wykorzystywane do maksymalnego doświetlenia pomieszczenia naturalnym światłem z dwóch stron. Jednocześnie pozwala to zredukować konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia i stwarza bardziej przyjazne dla użytkowników otoczenie. Wnętrze staje się bardziej otwarte i przestronne. Dodatkowo okna narożne mogą zapewniać lepszą cyrkulację powietrza, co może być szczególnie korzystne w okresach letnich, umożliwiając naturalne chłodzenie. Niebagatelną zaletą jest też estetyka. Okna narożne mogą dodawać oryginalności i estetycznego uroku do projektu budynku. Tworzą one nietypowy element architektoniczny, który przyciąga uwagę i nadaje charakteru wnętrzom i bryle budynku. Poza tym mogą pomóc w lepszym zintegrowaniu budynku z otaczającym go ogrodem.
Okna narożne: opinie i najważniejsze wady
Warto pamiętać, że okna narożne wiążą się nie tylko z korzyściami, ale również pewnymi potencjalnymi niedogodnościami. Najważniejsze z nich to: utrudnienia w aranżacji wnętrza, czy też problemy z montażem i izolacją termiczną.
Z czym trzeba się liczyć, decydując się na to rozwiązanie?
Nietypowe kształty i konstrukcje okienne oznaczają zazwyczaj wyższą ceną. Ale nie w wypadku okien narożnych. Ich produkcja w zasadzie niczym się nie różni od produkcji standardowych okien prostokątnych. Różnica pojawia się na etapie montażu, gdy standardowe ramy należy połączyć za pomocą specjalnych łączników, które są dodatkowo płatne. Większe koszty wiążą się natomiast z odpowiednim przygotowaniem budynku, a także z samym montażem, który jest trudniejszy niż w przypadku standardowych okien. Okna narożne mogą również stanowić wyzwanie pod względem izolacji termicznej. Miejsce, w którym dwa okna spotykają się, może być bardziej podatne na utratę ciepła w porównaniu do innych obszarów ściany. To nie wszystko. Umieszczenie okien w narożniku może wprowadzić trudności w aranżacji wnętrza, szczególnie jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli i inne elementy wystroju wnętrza. Taki typ stolarki okiennej może też negatywnie wpływać na prywatność. Duże narożne okna umożliwiają szeroką widoczność nie tylko z wewnątrz, ale i z zewnątrz. W zależności od lokalizacji budynku, a także funkcji wnętrza (np. łazienka), w którym zastosujemy takie okna, może to stanowić problem dla mieszkańców. Ponadto kłopotliwa może być kwestia utrzymania czystości, gdyż niektóre elementy narożników są trudno dostępne.
Kluczowy jest projekt
Co ważne, powyżej wymienione wady okien narożnych, można skutecznie zredukować, a nawet zupełnie wyeliminować. Zanim zdecydujesz się więc na taką stolarkę, warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty i skonsultować się z profesjonalistami. Trzeba upewnić się, że będzie ona odpowiednia dla danego projektu i spełni oczekiwania pod względem funkcjonalności, estetyki i efektywności energetycznej. Najistotniejszą kwestią jest to, aby decyzję o umieszczeniu okien narożnych podjąć na etapie projektowania budynku i jego instalacji, uwzględniając wszystkie wymogi, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem.