Odpowiednia pielęgnacja stolarki okiennej nie tylko zmniejsza koszty eksploatacyjne, ale również poprawia komfort przebywania w pomieszczeniach. Co zatem powinniśmy uwzględnić, aby właściwie przygotować nasze okna na zimę?
Przygotowania do sezonu zimowego warto zacząć już jesienią. W tym czasie powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszej stolarki otworowej.
- Należy zwrócić uwagę na ruchome elementy, w tym okucia. Warto pamiętać o ich przetarciu oraz przesmarowaniu. Miejsca, w których powinniśmy to zrobić, są odpowiednio oznaczone na samych okuciach. Nie bez znaczenia jest także kontrola stanu uszczelek okiennych. Należy je zabezpieczyć przed starzeniem oraz przymarzaniem za pomocą specjalnych zestawów do pielęgnacji okien – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.
Pamiętajmy, aby na zimę przestawić również rolki dociskowe, umieszczone w okuciu skrzydeł okiennych. Zwiększony docisk między skrzydłem a ramą zapewni lepszą szczelność okna, tym samym zmniejszając straty ciepła.
Aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest również właściwe wyczyszczenie całych okien – nie tylko szyb. Stolarkę warto umyć w ciepły, pochmurny dzień. Zbyt wysokie nasłonecznienie może sprawić, że schnąca wilgoć pozostawi na szybie smugi. W pracach konserwacyjnych pamiętajmy także o umyciu wszystkich profili, również w środku. Do pielęgnacji stolarki okiennej najlepiej użyć dedykowanych środków czystości oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Nie tylko odpowiednia regulacja okien oraz ich konserwacja zapewniają długotrwały komfort w naszych wnętrzach. Ważne jest również prawidłowe użytkowanie okien. Jest to istotne szczególnie w okresie niższych temperatur, kiedy to powinniśmy przykładać większą uwagę do ochrony uszczelek przed naruszeniem spowodowanym przymarzaniem skrzydła do ramy.
- Chcąc sprawdzić, czy okno nie przymarzło, nie należy otwierać go na siłę, ani polewać gorącą wodą. Takie metody mogą trwale uszkodzić naszą stolarkę, co generuje wysokie wydatki – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Wietrzenie zimą – co warto wiedzieć?
Zimowe miesiące to czas, w którym najrzadziej otwieramy okna. Jest to spowodowane przede wszystkim obawą przed wychłodzeniem wnętrza, a tym samym większymi rachunkami za ogrzewanie. Uwaga – jest to jednak błąd, który uniemożliwia stworzenie zdrowego klimatu w domu. Jak zatem wietrzyć zimą? Najpierw powinniśmy przede wszystkim wyłączyć ogrzewanie bądź zakręcić kaloryfery.
- W okresie zimowym wystarczy jedynie kilka minut wietrzenia. Jednym ze sposobów jest otwarcie okien na oścież, co pozwoli na szybką i dokładną wentylację. Pamiętajmy też, że długie wietrzenie może ochłodzić nie tylko samą temperaturę powietrza, ale również podłogi i ścian – podkreśla ekspert AWILUX.
Pamiętajmy, że szczelne zamknięcie okien i drzwi w obiektach z wentylacją grawitacyjną może się wiązać z brakiem wentylacji. Ma to niekorzystny wpływ na komfort domowników. Z kolei otwieranie okien w domach z rekuperacją zaburza domowy mikroklimat i zwiększa zapotrzebowanie na energię - gdyż są to budynki z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dlatego też warto zapoznać się z domowymi mechanizmami wentylacyjnymi, tak, aby generowały dla nas jak najwięcej korzyści.
Sezon jesienno-zimowy oraz letni charakteryzuje się szczególną wilgotnością powietrza, która może prowadzić do parowania okien od strony zewnętrznej. Jest to widoczne szczególnie rano.
- Parowanie okien jest naturalnym zjawiskiem, wskazującym na to, że nasza stolarka ma odpowiednie parametry termoizolacyjne i skutecznie zachowuje ciepło od strony wewnętrznej. Osadzanie wilgoci następuje natomiast na zimnej, zewnętrznej powierzchni – wyjaśnia Rafał Buczek.
Jak można pozbyć się parowania? Jest to naturalne zjawisko, więc znika ono w momencie ogrzania szyby przez słońce.
- Na rynku znajdziemy szyby, które wyposażono w powłoki zmniejszające parowanie. Jednak ich cena jest zdecydowanie większa od innych pakietów szybowych, a efekt niewiele się różni, nie eliminując całkowicie naturalnego zraszania – podkreśla ekspert firmy AWILUX.
Choć parowanie okien od zewnątrz jest zjawiskiem naturalnym, to problem pojawia się gdy zraszanie następuje wewnątrz budynku. Wskazuje to na to, że obiekt nie ma właściwej wentylacji wewnętrznej. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, wilgoci możemy pozbyć się przez wietrzenie pomieszczenia.
- W pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na wilgoć – czyli takich jak kuchnia lub łazienka – warto zadbać o częstą wentylację. Dobrym rozwiązaniem jest także rozszczelnienie okien – wyjaśnia Rafał Buczek.
Kluczowym elementem, który zapewni komfort w domu jest właściwe przygotowanie okien do niskich, zimowych temperatur. Zarówno regularna kontrola stanu technicznego stolarki, jak i dokładna jej pielęgnacja umożliwią nam utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w naszych czterech ścianach. Nie bez znaczenia jest również świadome użytkowanie okien. Pamiętając o tych kwestiach zapewnimy sobie w okresie zimowym zarówno komfort, jak i oszczędności.
Więcej informacji i porad znajdziesz w innych artykułach od AWILUX