Montaż okien w nowym domu -poradnik krok po kroku

Instalacja stolarki otworowej to jeden z ważniejszych etapów budowy lub remontu, który powoli przekształca „bezduszną” bryłę w przytulne i funkcjonalne miejsce do życia. Montaż okien w nowym domu nie tylko dopełnia stan surowy zamknięty, ale również otwiera przed mieszkańcami nowy rozdział w drodze do wykończenia wnętrz. Naszym zdaniem jest przełomowym momentem budowlanym i warto się do niego odpowiednio przygotować.

Sprawdź, kiedy montować okna w nowym domu, ile to trwa i co należy wiedzieć, by prace przebiegły bezproblemowo i przyniosły oczekiwane efekty.

Kiedy wstawiać okna do stanu surowego?

Doprowadzenie konstrukcji do stanu surowego zamkniętego wymaga nakładu środków i czasu, ale ten niemalże „magiczny” dla inwestorów etap sprawia, że oczami wyobraźni już urządzają wnętrza, a także wybierają wymarzone meble oraz dekoracje. Kluczowy z punktu widzenia techniki budowlanej jest odpowiedni moment na wstawienie stolarki. Budujący często pytają, kiedy montować okna w nowym domu, ale odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna Zdaniem specjalistów pora roku w zasadzie nie ma znaczenia i montaż okien w nowym domu można wykonać nawet, gdy jesień chyli się ku końcowi – oczywiście, jeśli ściany budynku są odpowiednio suche, a aura sprzyja. Wszak ostatnie miesiące roku w niczym już nie przypominają legendarnych, śnieżnych, mroźnych zim, które wstrzymują prace na długie tygodnie. Wstawianie stolarki – bez względu na to, czy są to modele kwadratowe, prostokątne czy okna skośne szczytowe trójkątne lub trapezowe – można przeprowadzić przed rozpoczęciem mokrych prac lub tuż po nich. Jeśli instalujemy przeszklenia przed położeniem tynków, ramy i szyby trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć folią i specjalnymi taśmami malarskimi, bo inaczej usunięcie zaschniętych zapraw lub okienne SOS może być bardzo trudne i czasochłonne. Trzeba jednak pamiętać, że wstawianie okien w nowym domu przeprowadzone przed tynkowaniem ogranicza wentylację budynku, więc w trakcie takich działań trzeba zadbać o swobodny przepływ powietrza umożliwiający właściwe wysychanie powierzchni. Prawidłowa cyrkulacja zmniejsza ryzyko uszkodzenia stolarki pod wpływem zbyt wysokiej wilgotności. Dotyczy to zwłaszcza ram drewnianych – okna PVC, np. Morlite lub konstrukcje aluminiowe radzą sobie z negatywnymi warunkami

Ile trwa montaż okien w nowym domu?

Czas potrzebny na wykonanie wszystkich prac wynosi zwykle kilka dni, ale ostatecznie jest uzależniony od liczby okien i ich rozmiarów. Mniejsze, lekkie modele montuje się szybciej niż nietypowe okna lub te wielkoformatowe wymagające większej ostrożności. Aby oszacować, ile trwa montaż okien w nowym domu, trzeba odnieść się do konkretnego projektu, a także do liczby montażystów oraz stopnia przygotowania otworów. Jeśli potrzebne jest ich podkucie lub oczyszczenie, czas instalacji może się wydłużyć o kilka godzin, a nawet o dodatkowy dzień. Jeśli monterzy mają zająć się też obrobieniem stolarki, może to zająć kolejną dobę.

Jak przebiega montaż okien w nowym domu?

Niezależnie od tego, czy montujemy okna plastikowe czy aluminiowe, prace można podzielić na kilka etapów. Zapoczątkowuje je oczywiście pomiar otworów okiennych i dobór odpowiednich produktów. Gotowe okna są przywożone na plac budowy na specjalnych rusztowaniach i przenoszone do budynku, gdzie monterzy zajmują się przygotowaniem murów, a następnie przystępują do ręcznego wstawiania okien w nowym domu. Okna mocuje się w otworach przy użyciu specjalnych kotew lub dybli, w zależności od rodzaju stolarki. Mniejsze modele są mocowane kotwami, natomiast do większych wykorzystuje się dyble zapewniające konstrukcji większą sztywność. Na tym etapie bardzo ważne jest zachowanie odpowiednio równych odległości okien od muru, natomiast w dolnej części otworów zostawia się więcej przestrzeni na umieszczenie parapetów lub podokienników. Następnie ramy są unieruchamiane klinami i montuje się ościeżnice, a przestrzenie między nimi a murem wypełnia się uszczelnieniem z piany montażowej i pozostawia całą konstrukcję do wyschnięcia.

Jak przebiega tzw. ciepły montaż okien w nowym domu lub remontowanym budynku?

Taki montaż, wbrew nazwie, nie polega na instalowaniu stolarki w wysokich temperaturach, lecz na zapewnieniu lepszej izolacji w pomieszczeniach. Głównym celem tej metody jest ograniczenie mostków termicznych, które są odpowiedzialne za utratę ciepła. Sekretem na uzyskanie tak wysokiego komfortu termicznego, a przy okazji obniżenie rachunków za ogrzewanie jest zakup nowoczesnej stolarki zgodnej z WT 2021, a następnie osadzenie jej na trzech specjalnych warstwach izolacyjnych. Pierwszą stanowi izolacja termiczna, najczęściej wykonana z pianki poliuretanowej, która doskonale wypełnia przestrzeń między ścianą a ramą okna, tworząc szczelną barierę zapobiegającą utracie ciepła. Kolejnym elementem jest warstwa wewnętrzna. Ta wykonana jest z paroszczelnej taśmy okiennej, której głównym zadaniem jest ochrona pianki montażowej przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Ostatnia jest warstwa zewnętrzna – paroprzepuszczalna, która ma za zadanie chronić izolację przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz.