Mycie okien po remoncie – na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto choć raz podjął się remontu wie, że to zadanie pełne wyzwań, ale też satysfakcji. Niezależnie od tego, czy planujesz jedynie lekkie odświeżenie wnętrza, odnowienie elewacji, czy też całkowitą metamorfozę i zmianę aranżacji, warto dobrze się do tego przygotować. Co więcej, trzeba pamiętać, że takie drobne detale jak mycie okien po remoncie mogą znacząco wpłynąć na finalny efekt. Jak zadbać o stolarkę, by rzuciła nowe światło na wymarzoną kompozycję?


Nie tak, jak na wiosnę, więc jak umyć okna po remoncie?

Stolarka okienna nie tylko dba o komfort termiczny, akustyczny i bezpieczeństwo domowników, ale stanowi także niezaprzeczalny element dekoracyjny każdego budynku. Profile wykonane z innowacyjnego plastiku czy solidnego aluminium charakteryzuje wyjątkowa trwałość, wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne. Nawet po wielu latach eksploatacji ramy PVC i ALU imponują doskonałą estetyką i funkcjonalnością. Użytkownicy dobrze wiedzą jak myć okna, aby zachwycały wyglądem i przyciągały spojrzenia. Standardowe wiosenne czy świąteczne porządki to jednak nie to samo, co sezonowe mycie okien. Niektórzy zastanawiają się, czy nie lepiej wynająć profesjonalną ekipę sprzątającą niż samemu podjąć się tego wyzwania. Są też tacy, którzy wcześniej sprawdzili, ile kosztuje mycie okien po remoncie i wkalkulowali te dodatkowe koszty na poczet remontu.

Jak zabrać się do czyszczenia okien po remoncie?

Bez wątpienia wielu domowników zdecyduje się na samodzielne porządki, więc warto się do nich odpowiednio przygotować. Być może przyda się specjalny płyn do mycia okien po remoncie. Jeśli stolarka okienna była wcześniej dobrze zabezpieczona, to niekoniecznie czeka nas arcytrudne zadanie, czy niezwykle czasochłonne okienne SOS. Być może wystarczą domowe sposoby. Z klejem na szybie czy śladami po naklejkach powinny poradzić sobie: ocet, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Dobrym pomysłem będzie także użycie sody oczyszczonej z olejem. Ważne, żeby do czyszczenia użyć miękkiej gąbki albo szczoteczki. Zbyt mocne szorowanie szorstkimi materiałami może porysować szkło. Nie zapominajmy, że w czyszczeniu okien po remoncie liczy się cierpliwość, delikatność i wytrwałość!

Mycie okien po remoncie – co ze szczelnością?

Oczywiście nie tylko szklana tafla i profile wymagają czyszczenia. Trzeba pamiętać o elementach, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które odgrywają ogromną rolę w budowaniu domowego komfortu. Właśnie dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zadbać o uszczelki w oknach, żeby ciepło nie uciekało przez szpary? Brudne uszczelki tracą swoje właściwości izolacyjne, a do tego nie możemy przecież dopuścić. Od razu zrezygnujmy z agresywnych środków chemicznych i szorstkich materiałów. Zamiast tego do miski wlejmy ciepłą wodę z łagodnym detergentem i najlepiej sięgnijmy po miękką ścierkę z mikrofibry. Należy delikatnie wyczyścić wszystkie uszczelki na całej ich długości. Jeśli jednak okażą się popękane, to wymieńmy je na nowe, bo one tworzą przyjemną atmosferę we wnętrzu!

A jeśli wybór płynu do mycia okien po remoncie to najmniejsze zmartwienie?

Czasami inwestorzy nawet nie mają okazji zastanowić się, jakie środki czyszczące kupić albo ile kosztuje mycie okien po remoncie, bo czeka na nich przykra niespodzianka. Może okazać się, że podczas prac remontowych ucierpiała szklana tafla. Pęknięta szyba w oknie zmusza domowników do kolejnej kosztownej inwestycji. Mamy jednak świadomość, że na stolarce okiennej nie powinno się oszczędzać. W tej z pozoru fatalnej sytuacji pojawia się i dobra informacja. Uszkodzone przeszklenie można zastąpić energooszczędnym i trwałym odpowiednikiem, a tym samym poprawić termoizolacyjność budynku i zminimalizować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Mało tego, nowoczesne, szczelne okno pozwoli dodatkowo docieplić wnętrze i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Jak umyć okna po remoncie i zadbać o ich funkcjonalność?

Jeśli już sprawdziliśmy stan oraz czystość uszczelek i udało nam się uzyskać satysfakcjonujący efekt, a płyn do mycia okien po remoncie okazał się skuteczny, to czas przyjrzeć się kwestiom technicznym. Często nieuniknione są drobne zabiegi poprawiające szczelność przeszkleń, więc niezbędna może okazać się regulacja okien. Szczególnie jeśli remont trwał kilka miesięcy – zaczął się latem, a zakończył zimą. Wtedy konieczna będzie tzw. sezonowa zmiana ustawienia skrzydła. Można tego dokonać samodzielnie za pomocą dedykowanych narzędzi. Mycie okien po remoncie pozwala odpowiednio zadbać o elegancki wygląd przeszkleń, ale wpływa również na poprawę ich funkcjonalności. Może jest to dość nużące zadanie, ale efekt wizualny i komfortowe warunki we wnętrzu wynagrodzą tę ciężką pracę!