Parametry izolacyjne okien energooszczędnych i okien pasywnych

Zadaniem nowoczesnej, energooszczędnej stolarki okiennej jest nie tylko właściwe doświetlenie wnętrza, ale przede wszystkim utrzymanie w nim ciepła, a nawet pozyskiwanie go, co ma miejsce w przypadku okien pasywnych. Okna powinny też chronić nas przed hałasem z zewnątrz oraz stanowić barierę antywłamaniową. Nie można również zapomnieć o ich walorach estetycznych, dzięki którym budynkom nadawany jest indywidualny charakter.

Dokonanie wyboru okien jest dziś niełatwym zadaniem, bo oferta rynkowa jest wyjątkowo szeroka. Ich zakup jest jednak inwestycją dość kosztowną, której konsekwencje będziemy ponosić przez długie lata. Warto więc dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i określić potrzeby, aby dokonać rozsądnych wyborów i móc później cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem. Z naszego poradnika dowiesz się jak wybrać okna do domu energooszczędnego lub pasywnego oraz jakie kryteria, właściwości i funkcjonalności wziąć pod uwagę, aby dokonać analizy i ostatecznego wyboru.

 

Energochłonność, czyli czym różnią się budynki pasywne i energooszczędne

O tym, czy budynek jest energooszczędny, czy pasywny decyduje poziom wskaźnika jego energochłonności E wyrażony w [kWh/(m2*rok)]. Wskaźnik ten określa poziom rocznego zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania, wentylacji i przygotowania c.w.u dla 1 m2 powierzchni budynku. Dla budynków energooszczędnych współczynnik E powinien być niższy niż 40 [kWh/(m2*rok)], natomiast w budynkach pasywnych musi mieć wartość poniżej 15 [kWh/(m2*rok)].

Dom energooszczędny

Aby budynek był energooszczędny, wymagane jest zachowanie podczas projektowania i realizacji odpowiednich zasad dotyczących wyboru sposobu posadowienia, użytych materiałów i technologii. Między innymi chodzi o:

  • zaprojektowanie możliwie najprostszej bryły budynku (najlepiej opartej na planie prostokąta, z dwu- lub jedno- spadowym dachem),
  • stworzenie przemyślanego planu pomieszczeń i takiego usytuowania samego budynku wobec stron świata, aby duże przeszklenia umieszczone były od strony południowej,
  • zastosowanie materiałów o wysokich parametrach izolacyjności termicznej (zwłaszcza stolarki okiennej i drzwiowej oraz przegród zewnętrznych),
  • wysokosprawnych instalacji zapewniających ciepłą wodę użytkową oraz grzewczych,
  • wentylacji nawiewno — wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Dom pasywny

Budynki pasywne są szczególnym przykładem budynków energooszczędnych. Ich koncepcja zakłada nie tylko ograniczenie zapotrzebowania na energię, ale także jej pozyskiwanie z otoczenia. Roczne zużycie energii w budynku pasywnym nie powinno przekraczać 15 [kWh/m²]. Wymaga to zastosowania materiałów i technologii zapewniających najwyższą izolacyjność oraz wykorzystania urządzeń i obiektów pozwalających na czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, na przykład okien, które wykorzystują zyski z promieniowania słonecznego.

Parametry izolacyjne okien energooszczędnych i okien pasywnych

Z dniem 01.01.2021 nastąpiła aktualizacja Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach zmieniono między innymi maksymalną wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep dla nowo powstających domów jednorodzinnych — do wysokości 70 [kWh/(m2*rok)]. Jednocześnie obniżono wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła Uw, które wynoszą teraz:

  • Uw dla okien pionowych - 0,9 [W/(m2*K)],
  • Uw dla okien połaciowych - 1,1 [W/(m2*K)].

Czym zatem jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw ?

Współczynnik przenikania ciepła okna — Uw

Współczynnik przenikania ciepła okna Uw określa ilość ciepła traconego przez jego 1 m2, gdy różnica temperatur między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1 Kelwin (w ustalonych warunkach). Innymi słowy, wielkość współczynnika pokazuje nam, ile ciepła ucieka w ciągu sekundy przez 1 m2 okna. Zatem im niższy współczynnik Uw, tym lepsza ochrona przed stratami ciepła.

 

Dwoma najważniejszymi elementami okna są jego ramy i szyby, więc wielkość współczynnika Uw okna zależy od wielkości:

  • Ug - współczynnika przenikania ciepła szyby i
  • Uf - współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej.

 

Poziom współczynnika Uw okna decyduje o tym, czy będzie ono przeznaczone do budynku energooszczędnego, czy do pasywnego.

Parametry okien energooszczędnych

Przyjmuje się, że dla okien energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła mieści się w granicach od 0,8 do 1,1 [W/(m2*K)].

Do osiągnięcia tych parametrów wystarczy:

  • zwiększenie głębokości kształtowników ram okiennych do 70 mm,
  • umieszczenie od 3 do 6 komór w profilu,
  • wyposażenie okien w standardowe uszczelki przylgowe i przyszybowe,
  • zastosowanie w szybach zespolonych jedno- lub dwu- komorowych pakietów.

Parametry okien pasywnych

W przypadku okien pasywnych współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,8 [W/(m2*K)]. Aby osiągnąć ten poziom parametrów, producenci okien stosują szereg zaawansowanych rozwiązań, takich jak:

  • wykorzystywanie do produkcji profili specjalnych tworzyw o wysokich parametrach izolacyjnych,
  • zwiększenie głębokości kształtowników ram okiennych do 85 mm,
  • umieszczenie od 6 do 8 komór w profilu,
  • wypełnienie wnętrza komór w profilach pianką PUR,
  • zastosowanie dodatkowych uszczelek środkowych i przylg,
  • wklejenie szyb zespolonych w głąb profili,
  • używanie trójkomorowych szyb zespolonych ze specjalnymi powłokami termoizolacyjnymi i przestrzeniami wypełnionymi mieszaniną gazów szlachetnych.


Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.