Dokonanie wyboru okien jest dziś niełatwym zadaniem, bo oferta rynkowa jest wyjątkowo szeroka. Ich zakup jest jednak inwestycją dość kosztowną, której konsekwencje będziemy ponosić przez długie lata. Warto więc dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i określić potrzeby, aby dokonać rozsądnych wyborów i móc później cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem. Z naszego poradnika dowiesz się jak wybrać okna do domu energooszczędnego lub pasywnego oraz jakie kryteria, właściwości i funkcjonalności wziąć pod uwagę, aby dokonać analizy i ostatecznego wyboru.
O tym, czy budynek jest energooszczędny, czy pasywny decyduje poziom wskaźnika jego energochłonności E wyrażony w [kWh/(m2*rok)]. Wskaźnik ten określa poziom rocznego zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania, wentylacji i przygotowania c.w.u dla 1 m2 powierzchni budynku. Dla budynków energooszczędnych współczynnik E powinien być niższy niż 40 [kWh/(m2*rok)], natomiast w budynkach pasywnych musi mieć wartość poniżej 15 [kWh/(m2*rok)].
Aby budynek był energooszczędny, wymagane jest zachowanie podczas projektowania i realizacji odpowiednich zasad dotyczących wyboru sposobu posadowienia, użytych materiałów i technologii. Między innymi chodzi o:
Budynki pasywne są szczególnym przykładem budynków energooszczędnych. Ich koncepcja zakłada nie tylko ograniczenie zapotrzebowania na energię, ale także jej pozyskiwanie z otoczenia. Roczne zużycie energii w budynku pasywnym nie powinno przekraczać 15 [kWh/m²]. Wymaga to zastosowania materiałów i technologii zapewniających najwyższą izolacyjność oraz wykorzystania urządzeń i obiektów pozwalających na czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, na przykład okien, które wykorzystują zyski z promieniowania słonecznego.
Z dniem 01.01.2021 nastąpiła aktualizacja Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach zmieniono między innymi maksymalną wartość wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep dla nowo powstających domów jednorodzinnych — do wysokości 70 [kWh/(m2*rok)]. Jednocześnie obniżono wartości maksymalne współczynników przenikania ciepła Uw, które wynoszą teraz:
Czym zatem jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw ?
Współczynnik przenikania ciepła okna Uw określa ilość ciepła traconego przez jego 1 m2, gdy różnica temperatur między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1 Kelwin (w ustalonych warunkach). Innymi słowy, wielkość współczynnika pokazuje nam, ile ciepła ucieka w ciągu sekundy przez 1 m2 okna. Zatem im niższy współczynnik Uw, tym lepsza ochrona przed stratami ciepła.
Dwoma najważniejszymi elementami okna są jego ramy i szyby, więc wielkość współczynnika Uw okna zależy od wielkości:
Poziom współczynnika Uw okna decyduje o tym, czy będzie ono przeznaczone do budynku energooszczędnego, czy do pasywnego.
Przyjmuje się, że dla okien energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła mieści się w granicach od 0,8 do 1,1 [W/(m2*K)].
Do osiągnięcia tych parametrów wystarczy:
W przypadku okien pasywnych współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,8 [W/(m2*K)]. Aby osiągnąć ten poziom parametrów, producenci okien stosują szereg zaawansowanych rozwiązań, takich jak:
Chcesz wiedzieć więcej?
Opracowanie redakcja [A.K.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.