Rolety zewnętrzne i szyby przeciwsłoneczne w ochronie przed słońcem

Nadmierne nasłonecznienie podczas letnich dni to nie lada problem w domu. Słońce przedostające się do wewnątrz pomieszczeń, poprzez okna podnosi temperaturę. Dlatego warto zastanowić się nad szybami przeciwsłonecznymi lub roletami zewnętrznymi.


Rolety zewnętrzne, które chronią przed słońcem

Rolety zewnętrzne to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań przeciwsłonecznych. Tworzą one barierę przed promieniami słonecznymi, zatrzymując je na zewnątrz budynku, co pomaga utrzymać niższą temperaturę w domu. Ciepło w ogóle nie przedostaje się do wnętrz. To zasadnicza różnica w odniesieniu do wszelkich przesłon wewnętrznych np. rolet tekstylnych i żaluzji. Dzięki temu można ograniczyć korzystanie z klimatyzacji, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Co ważne rolety zewnętrzne zapewniają i inne, dodatkowe korzyści. Skutecznie blokują promieniowanie UV, które może powodować blaknięcie mebli, dywanów i innych elementów wyposażenia wnętrz. Ponadto zwiększają prywatność, chroniąc przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Stanowią również dodatkową przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. Dodatkowo rolety zewnętrzne to jedna z najłatwiejszych do zastosowania metod ochrony przeciwsłonecznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że można je zamontować zarówno przy budowie nowej inwestycji, jak i w domach od dawna zamieszkałych. W przypadku tych pierwszych warto już na etapie projektu zadbać o odpowiednie przygotowanie glifów i elewacji, tak by ostateczny efekt był maksymalnie funkcjonalny i estetyczny.

Szkło przeciwsłoneczne to ochrona przed słońcem

Inną metodą ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem jest zastosowanie w oknach odpowiednich pakietów szybowych. I one mogą być stosowane zarówno w nowych budynkach, jak i jako modernizacja w już istniejących oknach. Istnieje kilka rodzajów szkła przeciwsłonecznego. Ze względu na wygląd szkła i jego wpływ na redukcję promieniowania słonecznego można je podzielić na absorpcyjne i refleksyjne.

Szkło z Powłoką Refleksyjną odbijającą promieniowanie słoneczne pozwala na zmniejszenie ilości energii słonecznej przenikającej do wnętrza domu. Szkło refleksyjne jest dostępne w różnych stopniach przyciemnienia, w masie szklanej przebarwione na kolor niebieski, brązowy, szary, zielony lub bezbarwne, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Może być stosowane jako pojedyncze lub zespolone.

Szkło Absorpcyjne pochłania część energii słonecznej, co redukuje jej przenikanie do wnętrza. W masie szklanej przebarwione na kolor niebieski, brązowy, grafitowy lub zielony. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą utrzymać naturalne oświetlenie przy jednoczesnym zmniejszeniu efektu nagrzewania. Może być stosowane jako pojedyncze lub zespolone. To ten rodzaj szkła jest wykorzystywany na fasadach biurowców, hal produkcyjnych i innych budynkach użyteczności publicznej. Choć oczywiscie wykorzystuje się go również w budownictwie indywidualnym. Rozwiązanie to doskonałe łączy właściwości funkcjonalne z charakterem dekoracyjnym.

Dodatkowo niektórzy producenci wyróżniają:

Szkło Przeciwsłoneczne z Filtrami UV, które nie tylko ogranicza ilość ciepła, ale także blokuje szkodliwe promieniowanie UV. Dzięki temu chroni zarówno wnętrze domu, jak i jego mieszkańców.

Szkło selektywne wielokrotnie powlekane tlenkami metalu dla efektu odbicia, barwione lub zupełnie transparentne. Pozwala na kontrolowanie nasłonecznienia pomieszczeń oraz ograniczenie przenikania do nich energii słonecznej, jak również zapewnienie wysokiej ciepłochronności. Może być stosowane wyłącznie jako zespolone.

Zastosowanie pakietów szybowych w oknach Abakus

W oknach Abakus stosujemy pakiety szybowe marek Pilkington i PressGlass. Z punktu widzenia ochrony przed zbytnim nasłonecznieniem na uwagę zasługują szkła Suncool od Pilkington, a także Stopsol od PressGlass. Ta pierwsza – Suncool to grupa szyb przeciwsłonecznych o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej. Przy czym zdolność przepuszczania światła jest wyraźnie wyższa niż całkowita przepuszczalność energii słonecznej. Dodatkowo Suncool wyróżnia znakomita izolacyjność cieplna. Właściwości niskoemisyjne powłoki sprawiają, że ciepło próbujące wydostać się z pomieszczenia jest odbijane z powrotem do wnętrza. Sprawdzi się więc również zimą. Grupa pakietów szybowych ze szkłem Stopsol wykorzystuje szkło z powłokami refleksyjnymi w bogatej palecie kolorów. Umożliwia redukcję ilości dostających się do wnętrz promieni słonecznych, a przez to utrzymanie komfortu termicznego i obniżenie kosztów klimatyzacji. Dodatkowo powłoka odbijając światło tworzy ciekawy efekt na zewnątrz budynku. Dlatego jest często stosowana do budowy elewacji zapewniając użytkownikom budynku prywatność i komfort wizualny. Szkło Stopsol wyróżnia się łatwą obróbką. Może być laminowane, poddawane obróbce cieplnej, gięte, emaliowane i zdobione sitodrukiem. Nie wymaga usuwania powłoki z krawędzi.

Taras i balkon również chronione przed słońcem

Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia zabezpieczenia przed bezpośrednim działaniem słońca i promieniowania UV poza domem. Szczególnie ważna jest ochrona przed słońcem dla dzieci i osób starszych. Mowa tu przede wszystkim o ochronie skóry, twarzy i głowy. Tu do wyboru jest wiele rozwiązań. Warto rozważyć markizy i tradycyjne parasole. Szczególnie pięknie prezentują się pergole z nasadzeniem ozdobnych roślin pnących. Dla bardziej wymagających polecane są pergole i zadaszenia aluminiowe, z przeszkleniami lub bez.  ochrona przed słońcem, ochrona przeciwsłoneczna, ochrona przed promieniami UV, jak ochronić dom przed słońcem, jak obniżyć koszt klimatyzacji, komfort termiczny w domu, ochrona przed upałami

Podsumowanie

Ochrona domu przed zbytnim nasłonecznieniem to kluczowy element komfortu mieszkania, szczególnie podczas gorących letnich miesięcy. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i szyby przeciwsłoneczne oferują skuteczny efekt. Nie tylko chronią przed słońcem, ale także przyczyniają się do oszczędności energii oraz poprawy bezpieczeństwa i prywatności. Wybierając odpowiednie produkty, warto zwrócić uwagę na ich właściwości i dopasować je do indywidualnych potrzeb i stylu życia.