Rozwój technologii oraz różne badania dały nam rozwiązanie w postaci rekuperacji - wentylacji mechanicznej.
Tu maszyna wymusza cyrkulacje powietrza miedzy pomieszczeniami oraz utrzymuje odpowiednie parametry powietrza w domu. Fakt, że jest to droższe rozwiązanie od tradycyjnych kominów, ale - odpowiednio zaplanowana wcześniej w domu przystosowanym do takiego rozwiązania potrafi kosztować niewiele więcej.
Dla przykładu koszt wybudowania jednego komina wentylacyjnego od stopy fundamentowej po obróbkę blacharską to okolice 5 tys zł. A takich kominów może być w domu kilka.
Ale wielu firmom przysparza problem policzenie oporów instalacji, oszacowanie przepływów i tego gdzie i jak płynie powietrze w ich instalacjach. I tu dochodzimy do rzeczy która jest skomplikowana jak widać po wielu źle wykonanych na rynku instalacjach a mianowicie projekt.
Z zasady rekuperacja powinna nam przynosić jak największe oszczędności, aby tak było ilości powietrza które wymieniamy musza być jak najmniejsze ale tak by utrzymały dla nas komfort.
Przepływ powietrza w standardowych domach powinien być na poziomie 100-160m3/h. Wszystko zależy od ilości osób oraz układu budynku.
Chodzi o to by nasza maszyna jak najmniej powietrza z domu usuwała - bo to jest nasza energia, a zarazem my musimy czuć się w domu dobrze.
Kolejnym aspektem jest to aby maszyna była cicha i nie zużywała dużo prądu, to spowoduje realne spore oszczędności na kosztach ogrzewania naszego domu zimą - w końcu do tego służy rekuperacja..
Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszam do kontaktu